2007'den Bugüne 89,485 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,643 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cp Tedavisi Bir Dinamiktir
YAZI #983 © Yazan Fzt.Zekiye GEZGİN | Yayın Aralık 2010
Onların en önemli ihtiyacı sevmek ve sevilmek

Serebral Paralizi tedavisinde imkanlar artıyor ama sorunlar da büyüyor
Günümüzde artık serebral paralizi tedavisinin gövde-motor- oromotor , duyusal bütünleme, dil ve konuşma, bilişsel, emosyonel, sosyal katılımı sağlamaya kadar geniş yelpazede ele alınan bir konsept olduğu engelli aileleri tarafından da anlaşılmıştır.Terapide hedefler bireyi katılımlı –kendi kendine yetebilir ve mutlu kılmaktır.
Serebral paralizili bireyler iletişim problemlerinden kabızlık gibi sistemik sorunlara kadar her yönüyle ele alınmalı tedavi programları buna göre oluşturulmalıdır.
Türkiye’deki en önemli sorunlardan biri bu alanda hizmet veren kurumların çoğunun eleman ve tedavi konsepti açısından yetersiz kalmasıdır.
Son dönemlerde bakıyorum çocuklar günde 4-5 parçaya bölünüyor. Fizyoterapi için ayrı kuruma, özel eğitim için ayrı kuruma, reflexoloji vs için ayrı kuruma hafta sonu yüzmeye yada atla terapiye , hayatlarının çoğu zaten hastanelerde geçiyor, hele bir de okula gidiyorsa…
Konu çocuklarımız ve onların daha iyi olma arzusu olunca akan sular duruyor, daha daha iyisi aranıyor, imkanlar zorlanıyor. Sonuçta çocukları için her çeşit tedavi ve alternatif tedavi yöntemlerini deneyen aileler maddi manevi yıpranıyor. Ordan oraya çare arayarak vakit , emek ve para harcıyorlar.
Fakat unutmayalım ki her çocuk, her engel ve her aile birbirinden farklıdır. Çocuğun bireysel ve çevresel özelliklerini fark ederek ihtiyaçları ve beklentileri doğru belirlemek, gereksiz vakit,emek ve para kaybını azaltır. Ayrıca terapi hayatın içinde bir dinamiktir ;ihtiyaçlar dönem dönem değişebilir bu uzun yolculukta uzun vadeli düşünmek ve sabırlı olmak gerekir. Ben çocuğum için her şeyi yapıyorum derken ;onunla göz göze vakit geçirmeyi ,sohbet etmeyi unutuyor olmayalım…
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Zekiye GEZGİN Fotoğraf
Fzt.Zekiye GEZGİN
Ankara
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Zekiye GEZGİN'in Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,643 uzman makalesi arasında 'Cp Tedavisi Bir Dinamiktir' başlığıyla benzeşen toplam 7 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuk ve Oyun Ocak 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:19
Top