2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psikolojik Rahatsızlıklar ve Anksiyete Bozukluğu
MAKALE #10528 © Yazan Uzm.Psk.Ali İhsan YAKA | Yayın Mart 2013 | 4,641 Okuyucu
PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLAR VE ANKSİYETE BOZUKLUĞU

Psikolojik ve psikiyatrik bozukluk kelimesi bireyin işlevselliğini bozan, günlük hayatındaki davranış ve düşünce biçimini olumsuz etkileyen, kişinin zihinsel sağlığının bozulması sonucu oluşan rahatsızlık olarak ifade edilebilir. Bu bozukluklar kişinin özellikle diğer insanlarla olan ilişkilerini ve günlük hayatta rutin olarak yaptığı işleri olumsuz olarak etkilediği için bireye zarar verir. Psikiyatrik bozukluklar genellikle Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından hazırlanan ve DSM adı verilen tanı kitapçığına göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma zaman içinde sürekli değişebildiği için Amerikan Psikiyatri Birliği bu DSM adlı kitapçiğı değişik zamanlarda revize ederek yayımlanmıştır. DSM’de psikiyatrik hastalıklar, genellikle şu adlar altında sınıflandırılmaktadır:


Uyum Bozuklukları
Anksiyete Bozuklukları
Demans, Amnezi, deliriyum ve diğer kognitif bozukluklar
Çocuklarda ve Ergenlerde görülen iletişim veya öğrenme bozuklukları
Disosiyatif Bozukluklar
Yeme Bozuklukları
Yapay Bozukluklar
Dürtü Kontrol Bozukluğu
Tıbbi nedenlere bağlı Psikiyatrik Bozukluklar
Duygudurum Bozuklukları
Kişilik Bozuklukları
Şizofreni ve diğer Psikotik Bozukluklar
Cinsel Bozukluklar ve Cinsel Kimlik Bozuklukları
Uyku Bozuklukları
Somatoform Bozukluklar
Madde Bağımlılığıyla İlgili Bozukluklar

Tüm hastalıklarda olduğu gibi psikolojik veya ruhsal rahatsızlıklarda da erken tanı oldukça önemlidir. Pek çok hasta utanma, reddedilme, korku ve benzeri nedenlerden dolayı psikolojik tedaviden kaçınabilmektedir. Bu nedenle uzun bir süre pek çok hasta ruhsal rahatsızlıklarla tek başına mücadele etmekte ve iyileşme süreci de uzayabilmektedir.

Psikolojik veya ruhsal hastalıklar genel olarak sinir sistemini ve ruhsal durumu düzenleyen nörotransmiterleri etkileyen psikofarmakoloji (ilaç tedavisi) ile sağlanmaktadır. İlaç tedavisinin dışında klinik psikologlar tarafından veya psikoterapi eğitimlerini tamamlamış psikiyatrlar tarafından çeşitli psikoterapi yöntemleri tedavide çoğu zaman destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Hangi Psikolojik Semptomlar veya Belirtiler Ruhsal Bir Rahatsızlığa İşaret Edebilir?

Bir süredir daha önce hoşunuza giden şeylerden artık zevk almıyorsanız ve bu şeyleri yapmaya karşı isteksizlik yaşıyorsanız; yapmanız gereken herhangi bir şeye işe dikkatinizi veremiyorsanız, sık sık unutkanlık yaşıyorsanız, konuşmanızda ve düşünmenizde belirgin derecede bir yavaşlık söz konusu ise, sosyal ortamlarda daha önceki yaşamınıza nazaran belirgin derecede kendinizi geri çekiyorsanız, uyku düzeninizde bozulma varsa iştahsızlık yaşıyorsanız, insanlara karşı çok fazla kuşkulu yaklaşıyorsanız, kendinize karşı yabancılaştığınızı hissediyorsanız, alışılmamış davranışlar sergiliyorsanız

Anksiyete Bozukluğu:


Anksiyete diğer bir ifadeyle kaygı, aslında herkesin zaman zaman hissedebildiği veya yaşadığı normal ve yaygın bir duygu durumudur. Anksiyete (kaygı), özellikle kişinin günlük yaşamındaki işlevselliğini olumsuz yönde etkilemeye başladığı zaman psikolojik bir rahatsızlığa veya ruhsal bir sıkıntıya dönüşür. Örneğin günlük yaşamımızda;
- Yaşadığımız anksiyete (kaygı) nedeniyle mesleki olarak iş yerimizde veya ailevi olarak evimizde güçlükler yaşıyorsa (örneğin iş yerinde verimli olamıyorsak veya dikkatimizi işimize veremiyorsak; aile içinde iletişim çatışması veya anksiyetemiz nedeniyle yaşıyorsak ve bu yüzden aile bağımız olumsuz yönde etkileniyorsa)
- Yaşadığımız anksiyete nedeniyle sosyal çevremizde ve diğer tanıdıklarımızla olan ilişkilerimizde sıkıntı yaşıyorsak
- Günlük yaşamımızda yaşadığımız bu sıkıntının zihnimizi sürekli meşgul etmesi,
- Anksiyete veya kaygı duygumuzu kontrol altına alamadığımız için yukarıda bahsedilen sıkıntıları yaşıyorsak
- Ve bu sıkıntıları en az 3-4 haftadır yaşıyorsak bir uzmana danışmak önemlidir.
Klinik Psikoloji alanında Anksiyete ile ilgili rahatsızlıkların bazı biçimleri şunlardır:
Panik Bozukluğu (Agorafobili ve Agorafobi olmadan yaşanan Panik Bozukluğu)
Yaygın Anksiyete Bozukluğu
Panik Bozukluğu
Özgül Fobiler
Sosyal Fobi
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Post-Travmatik (Travma Sonrası) Stres Bozukluğu

Anksiyete Bozuklukları genel olarak farmakoloji ve psikoterapi ile tedavi edilir. Anksiyete bozuklukları ilaç tedavisi veya psikoterapi ile tedavi edilirler. Anksiyete tedavisinde uygulanan psikoterapi yöntemleri arasındaki en etkili terapi yöntemi Bilişsel-Davranışçı Terapidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Psikolojik Rahatsızlıklar ve Anksiyete Bozukluğu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Ali İhsan YAKA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Ali İhsan YAKA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali İhsan YAKA Fotoğraf
Uzm.Psk.Ali İhsan YAKA
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Ali İhsan YAKA'nın Makaleleri
► Psikolojik Rahatsızlıklar Neden Arttı? Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU
► Kaygı Bozukluğu (Anksiyete Bozukluğu) Psk.Aslı KIRBAYIR ÖZERENLER
► Yaygın Anksiyete Bozukluğu Psk.Büşra SEZİKLİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Psikolojik Rahatsızlıklar ve Anksiyete Bozukluğu' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bağlanma Kasım 2016
► Depresyon Türleri Mart 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:42
Top