2007'den Bugüne 88,148 Tavsiye, 27,306 Uzman ve 19,454 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Meme Büyütme Ameliyatı ve Acaba'lar
MAKALE #10561 © Yazan Op.Dr.Deniz KÖK | Yayın Mart 2013 | 3,105 Okuyucu
Meme Büyütme Ameliyatının Amacı Nedir?

Meme büyütme ameliyatları; doğumsal yada sonradan oluşan nedenlerle( gebelik- emzirme, ilerleyen yaş), küçüklük (hacim eksikliği) olan memedeki eksiği tamamlamak bu arada memeyi büyütürken mümkünse memenin şeklini, diğer meme ile olan simetrisini daha iyi hale getirmek amacı ile uygulanan ameliyattır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde meme büyütme amacı ile farklı yöntemler mevcuttur. Ancak en sık kullanılan yöntem, silikon bir protezin, memenin büyüklüğünü arttıracak şekilde derin dokulara yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Silikon protezin yerleştirilmesi ameliyatı her ne kadar standart bir ameliyat gibi görünsede, bazı değişkenler elde edilecek sonuç üzerinde etkili olabilir.
Bunlar;
· Yapılacak cilt kesisinin konumu
· Protezin yerleştirleceğidokunun derinliği
· Yerleştirilecek protezin tipi ve şekli

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Bölgelerden Kesi Yapılabilir?

Meme büyütme ameliyatı sırasında dört temel yol kullanılmaktadır;
· Meme altı katlantısı üzerinden yapılan kesi
· Meme pembe- beyaz doku bileşkesinin alt sınırı
· Koltuk altı çukuru
· Göbek deliği etrafı
Yukarıdaki uygulama yollarından ilk ikisi ülkemizde sık şekilde uygulanmaktadır. Meme başındaki pembe dokunuzun genişliği/ konumu, oluşması muhtemel izin yeri ve yapısı ile ilgili kaygılarınız kesi yerinin seçiminde önemlidir. İster meme başından ister meme altından kesi yapılsın, zamanla belirginliği azalan makul izler kalır.
Meme sarkması nedeni ile meme başı aşağıya doğru yer değiştirmiş olan kişilerde bu operasyon meme dikleştirme ameliyatı ile kombine edilebilir. Bu durumda yapılacak kesinin yerini etkileyecektir.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Derinliğe Yerleştirilebilir?

Meme ameliyatlarında protezin yerleştirilmesi amacı ile cerrah tarafından hazırlanan boşluk;yüzeyel ( meme bez dokusunun hemen altında) olabileceği gibi derinde de ( göğüs kasının altında) hazırlanabilir.

Ameliyat öncesinde cerrahınızla gerçekleştireceğiniz görüşmede protezin hangi derinliğe yerleştirileceğine; halihazırdaki meme şekliniz, kullanılacak protezin tipi, oluşacak yeni memenizin görüntüsünü/ kıvamı, uzun vadede oluşabilecek farklılıklar açısından bilgi alarak, cerrahınızla birlikte karar verebilirsiniz.

Meme Protezleri Güvenli midir?

Meme protezleri oldukça uzun yıllardır, kozmetik ve onarım cerrahisinde başarı ile kullanılmaktadır. Bu protezler yıllar içerisinde, yapıları, içerikleri açısından oldukça fazla evrim geçirmiş, daha iyi hale gelmişlerdir. Aynı zamanda bu protezlerin bazıları FDA ( ABD Gıda ve İlaç Dairesi) gibi güvenilirliği yüksek kurumlardan onay almışlardır.Bu tür ameliyatlara ilgisi olan hastaların sık sık dile getirdiği kanser endişesi yapılan bilimsel çalışmalarında gösterdiği üzere, gerçeği yansıtmamaktadır. Günümüzde farklı firmalar tarafından üretilen bu protezler arasında kalite farklılıkları olabilmektedir. Bu nedenle cerrahınızın seçtiği protez markası da önemlidir.

Kişiye Uygun Meme Protezi Nasıl Belirlenir?

Ancak yapısı itibarı ile her meme protezi her hastada için uygun olmayabilir. Meme büyütme operasyonunda kullanılan meme protezleri genel olarak; round (düzgün bir kürenin yarısı) yada göz yaşı ( alt yarısı üst yarısından daha dolgun) şekilde olabilir. Protez şeklinin seçiminde; hastanın halihazırdaki memesinin şekli, hacim eksikliğinin özellikle hangi meme bölgesinde olduğu, doğallık gibi kriterler ön plana çıkmaktadır.

Meme Protezleri Parçalanabilir mi?

İnsan yapısı tüm ürünler gibi, meme protezleri de elbette hasar görebilir. Önemli olan bu hasarın oluşması ihtimalinin oldukça düşük olmasıdır. Basında zaman zaman çıkan; çok büyük oranda gerçeği yansıtmamaktadır. Bu protezler in parçalanması için ya sivri cisimlerle delinmesi yada çok abartılı şekilde tekrarlayan basınca maruz kalması gerekir.

Oldukça güvenli olan bu protezlerin zamanla etrafında oluşan kapsül dokusu, yada yer çekiminin etkisi ile yer değiştirmesi söz konusu olabilir. Bu durum bazı revizyon müdahalelerini gerektirebilir.

Meme Büyütme Ameliyatları Emzirmeye Engel midir?

Meme büyütme ameliyatlarında, büyük süt kanallarını korumaya azami gayret gösterildiği için çok istisnai durumlar dışında süt verme engellenmez. Bu ameliyat sonrası süt veren annenin bebeği açısından risk sözkonusu değildir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatları uygun şekilde gerçekleştirildiğinde, vücutta çok olumlu görsel gelişime neden olmaktadır. Ancak bir kişi için güzel ve makul olanın başka bir insan için makul olmayabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle kişinin bu operasyonlar öncesi kendisini çok fazla strese sokmadan, mental olarak bu ameliyata hazırlaması önemlidir. Bedeninde meydana gelmesini istediği değişikliğe , etrafından önce kendisinin zihnen hazır olması gerekir.
Aynı zamanda, hastanın içinde bulunduğu tıbbi durum ve alışkanlıkları da, bu tür ameliyatlarda önem kazanmaktadır.
Bu tür operasyonlardan önce genel sağlık durumunuz, sahip olduğunuz uzun süreli hastalıklar ( kalp damar sistemi bozuklukları, tansiyon yüksekliği, fazla kanamaya eğilim, şeker hastalığı, geçirilmiş yara iyileşme problemleri vb ), kullandığınız ilaçlar (kan sulandırıcılar, farklı ağrı kesici ilaçlar, kalp ritmi düzenleyiciler, tansiyon düzenleyiciler, şeker ilaçları, psikiyatrik ilaçlar vb) konusunda hekiminizi eksiksiz bilgilendirmelisiniz.
Sigara kullanımı yara iyileşme kalitesini önemli şekilde etkilediği gibi, anestezi uygulamlarında önem kazanabilmektedir. Eğer sigara kullanma alışkanlığına sahipseniz bu konuda doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz ve operasyondan önceki dönemde, operasyondan mümkün olan en uzak tarihten itibaren sigarayı kesiniz. Sigara kısıtlaması ile ilgili genel bir süre yoksada en az iki hafta öncesinden sigara kullanımını kesmiş olmak operasyon başarısı açısından önemlidir.
Meme büyütme ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi, bazı riskler taşır. Bu tür bir ameliyat öncesi sorumlu hekiminizle tüm olasılıkları gözden geçirmeyi unutmayınız.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve meme dikleştirme gibi diğer ameliyatlarla kombine edilmezlerse yaklaşık bir buçuk saat sürerler. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olmak mümkün olabileceği gibi genellikle bir gün hastanede kalınması uygun olmaktadır. Çok nadir durumlar dışında bu ameliyat sırasında dren yerleştirilmez.
Erken dönemde sorumlu hekiminizin sizin için uygun göreceği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanmanız gerekebilir. Bu dönemde doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanımından, istenmeyen kanamalara neden olabileceği için kaçınılmalıdır.
Bu operasyonlar sonrası alınmaya gerek duyulmayan cilt altı dikişler kullanılmaktadır. Operasyon sonrası hangi çeşit sütyeni ne zaman kullanmanız gerektiğini doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır.

Bazı plastik cerrahlar operasyon sonrası uzun vadede kaçınılmaz olan kapsül gelişiminini istenmeyen etkilerini azaltmak için özel masaj önerilerinde bulunabilirler. Bu önerilere dikkat etmeniz ameliyatın uzun vadedeki başarısına olumlu katkıda bulunacaktır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Büyütme Ameliyatı ve Acaba'lar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Deniz KÖK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Deniz KÖK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Deniz KÖK Fotoğraf
Op.Dr.Deniz KÖK
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Deniz KÖK'ün Makaleleri
► Meme Büyütme Ameliyatı Op.Dr.Murat ATASEVEN
► Meme Büyütme Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,454 uzman makalesi arasında 'Meme Büyütme Ameliyatı ve Acaba'lar' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:24
Top