2007'den Bugüne 87,359 Tavsiye, 27,074 Uzman ve 19,320 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Stres ve Stresle Başa Çıkma Yolları
MAKALE #10576 © Yazan Psk.Leyla SARI | Yayın Mart 2013 | 5,809 Okuyucu
STRES VE STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

“Çok stresli bir gündü”, “Sınavda o kadar stres yaşadım ki tüm bildiklerimi unuttum” ,“Strese girdim”, ...vs bunlara benzer cümleler belki de günlük yaşamımızda en sık duyduğumuz cümlelerdir.Modernleşme ile beraber kentlerdeki nüfusun artışı,trafik,iş yaşamındaki rekabet,kısa zamanda çok iş yapma zorunluluğu ,ekonomik güçlükler…gibi nedenler maruz kaldığımız stresin de artmasına sebep olmuştur.

STRES NEDİR?

• Organizmanın fiziksel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan psikolojik bir durumdur.Bizi zorlayan,kısıtlayan,engelleyen olaylar ve durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür.
Stres temel olarak bedenin tehlikelere verdiği bir tepkidir.Canlı, hayatta kalmak için stres tepkisini verir.Stresli bir durumla karşılaştığımızda adrenalin ve kortizol hormonlarını salgılarız.

STRES DURUMUNDA BEDENDE OLUŞAN TEPKİLER


Kan akımı beyine ve kaslara yönelir, düşünce ve hafıza keskinleşir
Tükürük artar
Ter bezi faaliyetleri artar,soğuk ter boşalır
Solunum sayısı artar
Depolanmış yağ ve şeker kana karışır
Göz bebekleri büyür
Kalbin atım sayısı artar, kan basıncı yükselir
Kan pıhtılaşma mekanizması harekete geçer
Sindirim yavaşlar, mide asidi artar
Tükenme :Stresle etkili bir şekilde bahşedemediğimizde ya da üstesinden gelemediğimiz stres kaynakları çoğaldığında tükenme riski ile karşı karşıya kalabiliriz.
Hayatı çekilmez olarak görme duygusu en temel tükenme belirtisidir.

STRES BELİRTİLERİ

FİZİKSEL BELİRTİLER


– Çarpıntı
– Yorgunluk
– Baş ağrısı
– Soğuk ya da sıcak basması
– Mide-bağırsak bozukluğu, sindirim zorlukları
– Nefes darlığı
– Mide bulantısı
– Ellerde titreme
– Uyku bozuklukları
– İştahta bozulmalar(çok az yeme,aşırı yeme)
– Gürültü-sese karşı aşırı duyarlılık
– Bitkinlik
– Boyunda,ensede,belde,sırtta ağrı ve kasılmalar

DUYGUSAL BELİRTİLER


– Huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik
– Değersizlik,güvensizlik hissetmek
– Duygusal ilişkilerde(evlilikte) bozulma
– Kaygılı olmak
– Neşesizleşme, durgunlaşma, çökkünlük hali
– Sinirlilik, saldırganlık veya kayıtsızlık
– Duygusal olmak,aşırı hassaslaşma

ZİHİNSEL BELİRTİLER

– Unutkanlık
– Konsantrasyonda azalma
– Kararsızlık
– Organize olamamak
– Zihin karışıklığı
– İlgi azalması
– Matematik hataların artması
– Zihinsel durgunluk

STRESLE BAŞA ÇIKMA

ETKİSİZ BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ


*Saldırganlık /öfke patlamaları
*Savunma mekanizmalarının aşırı kullanımı(bastırma,karşıt tepki geliştirme,yön değiştirme…vb)
*Sigara,alkol,ilaç,madde kullanımı
*Alışveriş yapmak
*Tatlı,çikolata gibi gıdaları aşırı tüketme
*Geri çekilme,pasifleşip içe kapanma(bu kişiler, yaşadıkları sorunları paylaşmayarak içlerinde biriktirirler, bu birikim yersiz öfke patlamaları gibi farklı problemlere neden olabilir)

ETKİLİ BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

• Düzenli egzersiz ve spor yapmak (Spor yaptığımızda noradrenalin hormonu salgılanır.Bu hormon stres tepkisinde rol oynayan başka kimyasal maddelerin etkilerini düzenler.Spor beynin stresle daha verimli şekilde baş etmesini sağlamakta ve kaslardaki gerginliği azaltmaktadır).
• Gevşeme egzersizlerini öğrenmek,uygulamak yarar sağlayabilir.Özellikle diyafram nefesi stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.
• İyi beslenmek ya da beslenme şeklinize dikkat etmek yararlı olacaktır.Neden yemek yiyorsunuz? açlığınızı doyurmak için mi;kaygı,yalnızlık ve stresin etkisini azaltmak için mi?Daha az kafein,daha fazla meyve-sebze tüketmek bu noktada yararlı olacaktır.
• Aynı anda birden fazla iş yapmayın.Aynı anda birden fazla şeye konsantre olmamız mümkün değildir.Yapılacak işleri öncelik sırasına göre düzenlemek,parçalara bölmek ,o işleri bitirirken daha az stres yaşamamızı sağlayacaktır.
• Sosyal destek almak yararlı olacaktır.Güvendiğiniz dostlarınızla,yakınlarınızla sıkıntılarınızı,duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak,ortak aktiviteler yapmak,sosyalleşmek stresle daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır.
• Mizah duygusu ; Kendimize,hayata mizahi açıdan bakmayı öğrenmek yararlı olacaktır.Mizah duygusuna sahip,kendileriyle dalga geçebilen insanların hayatın zorluklarıyla daha kolay baş ettikleri bilinmektedir.
“Gülerken göbeği hoplamayan adamdan korkarım” (bir çin atasözü)
• Hobiler edinmek;zamanı iyi değerlendirmek ve kendimize zaman ayırmak açısından yararlı olacaktır.
• Son olarak hoşgörülü ve esnek olmak yaralı olacaktır.Kin tutmak ve haset tükenmenize neden olur,esneklik değişikliklere açık olmamızı sağlar.

İnsan beden ve zihniyle bir bütündür.Dolayısıyla bedenimizde olanlar zihnimizi,zihnimizde olanlar da bedenimizi etkiler.Bu farkındalıkla yaşamanın önemli olduğuna inanıyorum.

Hazırlayan:Psikolog Leyla SARI
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Stres ve Stresle Başa Çıkma Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Leyla SARI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Leyla SARI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Leyla SARI'nın Makaleleri
► Stres ve Stresle Başa Çıkma Psk.Emine Lamiser ATİK
► Stres ve Stresle Başa Çıkma Psk.Uğur ŞENOL
► Stres ve Stresle Başa Çıkma Psk.Aykut ÖZTÜRK
► Stresle Başa Çıkma Yolları Psk.İshak BÜYÜKYILDIRIM
► Stresle Başa Çıkma Yolları Psk.Doğan KUŞ
► Stresle Başa Çıkma Yolları Pdg.Aykut AKOVA
► Stres ve Başa Çıkma Yolları Psk.Fahri ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,320 uzman makalesi arasında 'Stres ve Stresle Başa Çıkma Yolları' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:52
Top