2007'den Bugüne 90,717 Tavsiye, 27,893 Uzman ve 19,784 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Diyet Ürünlerle İlgili Merak Edilenler...
MAKALE #1223 © Yazan Dyt.Deniz ŞAFAK | Yayın Haziran 2008 | 7,223 Okuyucu
Diyet ürünler beslenme alışkanlığını bozar mı?

Türk Gıda Kodeksine göre enerjisi %25 azaltılmış ürünlere light diyebiliyoruz. Genelde hiç kalorisi olmadığı algısı vardır. Oysa enerji değeri 1 / 4 kadar azaltılmıştır. Örnek verecek olursak enerji değeri 100 kkal olan bir bisküviyi 75 kaloriye indirirsek diyet (light ) diyebiliriz. Bu ürünleri fazla tüketmek beslenme alıkanlığını bozmayabilir ancak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Normal bisküvi yerine diyet bisküvi tüketmek sağlık açısından bir tehlike içermeyebilir . Bu yinede her besin için geçerli değildir. Taze sıkılmış bir meyve suyu yerine diyet meyve suyu tüketmek doğru olmaz. Sağlık açısından da olumlu bakılmaz. Taze meyve suyunun bütün vitamin özelliklerini ve doğallığını kaybetmiş olur. Genel olarak düşünülürse doğal ürünler varken diyet ürünlere yönelmek doğru olmaz ancak zaten işlem görmüş bir üründe içeriğine de bakmak kaydıyla diyet ürün tercih edilebilir.

"Light" yazısını gördüğümüz her ürünü sınırsız yiyebilir miyiz?
  • Diyet ürünlerinde bir kalorisi vardır. Bazı içeceklerde bu sıfıra yaklaştırılmıştır. Bu nedenle öncelikle etiket bilgilerini iyice okumak gerekir. Hatta referans ürünlerle karşılaştırmasını iyi yapmalıdır. Sınırsız tüketim hiçbir zaman doğru olmaz. İçindeki katkılarıda düşünmek gerekir. Günlük enerji ihtiyacı 2000 kkal olan bir kişi için 300 kkal yi diyet ürünlerden karşılamanın bir sakıncası yoktur. Ancak yarısını veya daha fazlasını karşılamak katkı maddeleri bakımından doğru olmaz. Örneğin bazı tatlandırıcıların fazlası laksatif etki gösterir yani ishale sebep olur. Dolayısıyla bu tatlandırıcıyı içeren bir diyet ürünü fazla tüketmek ishale neden olabilir.
Şekersiz ya da tatlandırıcılı ifadelerinin kullanıldığı ürünler kalorisiz midir?
  • Şekersiz veya tatlandırıcılı ifadelerinin kullanıldığı bazı ürünler kalorisiz olabilir Bazılarınında enerjisi azaltılmıştır. Bir diyet kolada şekersiz ifadesi kalorisiz olarak değerlendirilebilir ancak bir bisküvi için az kalorili ifadesini taşır. Çünkü o bisküviyi oluşturan un , yağ ve katkı maddelerini içermek zorundadır. Bu nedenle şekersiz ürünlerin sadece şekerleri yoktur ancak diğer besin öğelerinden gelen kalorleri vardır. Normal ürüne göre kalorisi daha düşüktür.

Diyet ürünlerin az kalorili diye bol bol tüketilmesi kilo almaya yol açar mı?
  • Evet. Kilo almaya sebep olabilir. Diyet ürünlerin kalorisinin olduğunu düşünürsek onlarıda bol bol tüketmek bir süre sonra fazla kilo olarak bize dönmesine neden olabilir. Tüketilen her yiyeceğin enerjisini bilmek gerekir ve ona göre tüketmek gerekir. Bir dilim normal ekmek yerine 2 dilim diyet ekmek tüketmek bile daha fazla enerji almaya neden olur. Kalorisi hiç olmayan diyet ürünlerinde fazla tüketimi hem katkı maddeleri açısından hemde fazla yeme alışkanlığını edinme açısından doğru olmaz. Hangi yiyeceğin yerine ne kadar diyet ürün tüketeceği iyi hesaplanmalıdır.

Diyet ve diyabetik ürünler arasındaki fark nedir?
  • Diyet ve diabetik kelime anlamı olarak birbirinden farklıdır. Diyet ,enerjisi azaltılmış demektir. Oysa diabetik, içinde kullanılan şekerin kan şekerini yükseltmediğini ifade eder. Diyet ürünler şeker veya yağ sınırlandırılarak diyet olabilir. Oysa diabetik ürünlerde şekerin kesinlikle kanı yükseltmeyen bir şeker ( fruktoz , sorbitol , asparpam , asesülfam – k vs. ) olması gerekir. Diyet ürünlerin kalorisi düşük olmak zorundadır. Oysa diabetik ürünlerde böyle bir zorunluluk yoktur. Diabetik ürünlerin kalorisi normal ürünlerle aynı olabilir. Dolayısıyla fazla tüetimi yine kilo alımına neden olabilir. Önemli olan şekeridir.Bir yiyecek yada ürün hem diyet hem diabetik olabilir. Örneğin şekersiz bir ürünü diyet yapanlar tüketebileceği gibi içinde şeker olmadığıdan dolayı diabetiklerde tüketebilir.

Diyet ürünler kalori içermez ve zayıflatır deniliyor doğru mu?
  • Diyet ürünlerin kalorisi düşüktür ancak onlarında ne kadar tüketildiği önemlidir. Diyet yaparken yardım alınabilir. Ancak hem normal yemeğimizi yiyip hemde diyet ürünleri tüketirsek zayıflatmaz , aksine şişmanlatabilir. Bu nedenle diyet ürün tüketiliyorsa beraberinde normal kalorili bir ürünü yememek gerekir.
Neredeyse her ürünün bir de diyeti çıktı. Her ürünün diyeti olabilir mi?
  • Her ürünün lightı üretilmeye çalışılıyor çünkü hızla büyüyen bir sektör.Un , şeker , tuz , bisküvi, içecekler vs. son yıllarda formuna özen gösteren insan sayısı arttıkça bu ürünlere olan talepte artmaya başladı. Dolayısıyla firmalar bu ihtyiaçlara cevap vermeye çalışıyor. Günümüz toplumunun daha hareketsiz bir yaşama doğru gittiğini düşünürsek insanlar formlarını korumak için enerjisi sınırlandırılmış diyet ürünlere yöneliyor. Bunun yanında bir şey ifade etmeyen diyet ürünlerde mevcut.
Diyet baklava bile çıktı. Diyet sektörü kötüye kullanılabilir mi?
  • Suistimal edildiğini düşünülmemelidir. Diyet ürünler üreten firmalar ürettikleri ürünün enerji değerlerini , içeriklerini ambalajların üzerine yazıyor. Takdiri insanlara kalıyor. O diyet ürününün normal bir üründen farkı olmadığını düşünülüyorsa bu ürünü almamalıdır. Maalesef etiket okuma alışkanlığı henüz yeterli değil. Dolayısıyla diyet yazan her ürünün kalorisi yok gibi algılanıyor. Oysa bazı ürünlerin normal üründen gerçekten bir farkı yok denebilir. Bu nedenle tekrar belirtmek gerekir ki etiketleri iyi okunmalı ve diyet olmayan ürünlerle kıyaslamaları iyi yapılmalıdır.
Diyet ürünleri her yaştan insanlar kullanabilir mi?
  • Diyet ürünleri büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara önerilmiyor. İçindeki katkı maddeleri ve bazılarının doğal olmamalarından dolayı verilmiyor. Çocukların beslenmesi ne kadar sağlıklı ve doğal olursa temelleri o kadar sağlam olacağındanbu tarz besinleri tüketmemelerinde yarar vardır.
Diyet ürünlerin yararları var mıdır?
  • Vardır. Özellikle bisküviler ve fazla şekerli , yağlı yiyeceklerin diyet olanları tercih edilebilir. İnsan vücudunun çay şekeri dediğimiz glikoza hiç ihtiyacı yoktur. Alınan karbonhidratlı besinleri parçalayıp glikoza zaten çeviriyor. Dışarıdan ayrıca glikoz ( şeker )almaya ihtiyaç yoktur. Yağlar içinde aynı şey geçerlidir. Alınan besinlerin yapısında da yağ vardır ayrıca tüketilen yemeklerde de yağ bulunmaktadır. Dışarıdan yağ ve şeker takviyesine ihtiyaç olmadığından diyet ürünleri tüketmekte yarar olabilir.
Diyet bir moda haline mi geldi?
  • Evet. Özellikle son 5-6 yıldır her gazetede , her dergide bir diyet yazıyor. Oysa diyet bir tedavi sürecidir. Gazetede veya dergide yazılan diyetler herkeste olumlu yanıtlar vermeyebilir. Hatta bazılarında aksine kilo aldırabilir. Diyet kişiye özel olmalıdır. Herkesin kendi gereksinimlerine göre hazırlanmalıdır. Hastalıklarda çok önemli faktörlerdir.bazı hastalıkların tedavisi sadece diyetle olur. Bu nedenlerden dolayı diyet çok basite alınmamalıdır. Her yaz diyete başlayıp yaz sonu bitiren insanlarda bir zaman sonra diyet yanıt vermez çünkü metabolizmalarını bozulmuştur. Bazen yanlış diyetler yapmak bile hastalıkların oluşmasına neden olabiliyor. Diyetin bir tedavi süreci olduğu ve kişiye göre hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Moda olarak görülmemelidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diyet Ürünlerle İlgili Merak Edilenler..." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Deniz ŞAFAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Deniz ŞAFAK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Deniz ŞAFAK Fotoğraf
Dyt.Deniz ŞAFAK
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Deniz ŞAFAK'ın Makaleleri
► Teff Tohumu Hakkında Merak Edilenler Dyt.Büşra DAYIOĞLU
► Kafein ile İlgili Merak Ettikleriniz Dyt.İdil İMAMOĞLU
► Diyet Açılımı : Size Özel Diyet Dyt.Berrin YİĞİT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,784 uzman makalesi arasında 'Diyet Ürünlerle İlgili Merak Edilenler...' başlığıyla benzeşen toplam 68 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lif (Posa) Nedir ? Haziran 2008
► Suyun Hayatımızdaki Yeri Haziran 2008
► Diyet Hataları Haziran 2008
► Bebek Beslenmesi Haziran 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:23
Top