2007'den Bugüne 87,045 Tavsiye, 26,998 Uzman ve 19,257 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Zihnin Şimdi’den Kaçma Stratejileri
MAKALE #12518 © Yazan Dr.Sevilay ZORLU | Yayın Nisan 2014 | 3,316 Okuyucu
ZİHNİN ŞİMDİ’DEN KAÇMA STRATEJİLERİ

“Sorun yarının faturaları değildir. Sorun fiziksel bedenin ölümü değildir. Sorun şimdi’nin yitirilmesidir,ziyan edilmesidir;ya da daha doğrusu,bir durumu ,olayı veya duyguyu kişisel bir soruna ve ıstıraba dönüştüren esas yanılgıdır. Şimdinin yitirilmesi “VAR’LIĞIN YİTİRİLMESİ “ dir….”

Yapılan tüm çalışmalarda, yalnızca para kazanmanın mutluluk getirmediği saptanmıştır. Hemen her gelir düzeyinde olan insanlar arasında paraya en büyük önceliği verenler ne gelirlerinden ne de bir bütün olarak yaşamlarından doyum sağlamaktadırlar.
Ayrıca, çok mutlu olan insanların, zamanlarının çok az bir bölümünü yalnız geçirdikleri büyük bir bölümünü toplumsallaşmaya ayırdıkları bulunmuştur.

Geçmişiniz geleceğinizi belirliyor mu? Ne yazık ki geçmiş travmaları olmayan insan yok. Geçmişinizin geleceğinizi büyük ölçüde belirlediğine inanırsanız, kendinizi özgür seçim yapamayan yazgısı önceden belirlenmiş edilgen bir birey olarak görürsünüz. Oysa geleceğinizi büyük bir ölçüde belirleyecek olan, yaptığınız seçimlerdir.
Geçmişinizi yeniden yazarak diğer bir deyişle kötü anılarınızı bağışlayarak ya da kabul ederek düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Bağışlamak çekilen acıyı sonlandırdığı gibi, yaşamdan daha çok doyum almaya da olanak sağlar. Bağışlamayarak söz konusu kişiyi incitmezsiniz, ancak bağışlayarak kendinizi özgür kılabilirsiniz. Bağışlamanın ardından bazen bir de uzlaşma gelirse, bağışladığınız kişiyle ilişkileriniz önemli ölçüde düzelebilir.

Tüm yaşamımız güçlü yönlerimizi kullanmadan kolayca yaşasaydık kolaylıkla çökkünlüğe girerdik. Kestirme yollardan oluşan bir yaşamı seçmek insanın güçlü yönlerini ve erdemlerini öldürebilir.

Salt zevk alma isteği insanı güdümleyebilir ancak insanda bir değişiklik yaratmaz; bu arada var olan gereksinimler doyurulmaya çalışılır. Oysa gösterilen bir çabanın ardından haz almak geçici olarak zorlanmaya yol açsa da daha çok uyum sağlar. Güzel bir otelde deniz kenarında kahvenizi yudumlamak güzeldir güzel olmasını ancak yeni yeni öğrenmeye başladığınız tenis oyununda topa ardı ardına vurabiliyor olmanız size çok daha büyük bir mutluluk verir. Kendi güçlerinizle katılım gösterdiğiniz etkinlikler; edilgen mutluluklarınızdan daha çok doyum sağlar.Yaşamda gerçekten doyum bulabilmek için kestirme yollardan geçebileceğimize ve kişisel güçlerimizi ve erdemlerimizi yaşama geçirmeden mutlu olabileceğimize inanmayı artık bırakmamız gerekir.

Zevkler anlıktır ve duyumsanan duyguyla tamamlanır. Alışkanlık haline gelmesinin duygusuzlaştırıcı etkisi ortadan kaldırılarak, daha çok tadına varılarak ve ayırımında olunarak yaşanan zevkler daha da artırılabilir. Hoşa giden bir yaşam şimdi ki zaman, geçmiş ve gelecekle ilgili olumlu duyguları başarılı bir biçimde birlikte yaşatır.
Hazlar daha kalıcıdır. Kendini verme ve kendinden geçmeyle diğer bir deyişle akışla belirlidir. Hazları tanımlayan hissedilen herhangi olumlu bir duygunun varlığı değil yokluğudur. Hazlar güçlerinizi ve erdemlerinizi kullandığınız zaman ortaya çıkar.

ŞİMDİ’NİN YİTİRİLMESİ: ESAS YANILGI

Ben zamanın sonuçta bir illüzyon olduğunu tamamen kabul etsem bile, bu benim yaşamımda ne fark yaratacak? Ben hala tamamen zamanın hükmettiği bir dünyada yaşamak zorundayım.

Bir şeyi akli olarak kabul etmek sadece bir başka inançtır ve yaşamınız için büyük bir fark yaratmayacaktır. Bu gerçeği idrak etmek için, onu yaşamanız gerekir. Bedeninizin her hücresi yaşam dolu olduğunu hissedecek kadar anda mevcut olduğunda ve siz o yaşamı her an varlık sevinci olarak hissedebileceğinizde, o zaman sizin zamandan özgür olduğunuz söylenebilir.

Ama, ben hala yarın faturaları ödemek zorundayım ve ben hala başka başka herkes gibi yaşlanıp öleceğim. Öyleyse zamandan özgür olduğumu nasıl söyleyebilirim.
Zamandan özgürleşmek kimliğiniz için geçmiş ve doyumunuz için gelecek psikolojik gereksiniminden özgürleşmektir. O hayal edebileceğiniz en derin bilinç değişim-dönüşümünü temsil eder. Bazı nadir vakalarda bu bilinç değişimi çarpıcı ve kökten bir biçimde, yani temelli olarak meydana gelir.Bu çoğunlukla yoğun bir ıstırabın ortasında mutlak bir teslimiyet yoluyla meydana gelir. Ancak, çoğu insanın bunun üzerinde çalışması gerekir.

Siz zamansız sonsuz bilinç halini ilk kez kısa bir süre için gördüğünüzde, zaman ve anda-mevcudiyet boyutları arasında gidip gelmeye başlarsınız. Önce dikkatinizin ne kadar seyrek bir biçimde gerçekten Şimdi’de bulunduğunun farkına varırsınız. Ama,anda mevcut olmadığınızı bilmek bir başarıdır:bu biliş-başlangıçta sadece birkaç saniye sürse bile mevcudiyettir.Sonra,giderek artan bir sıklıkla,bilincinizi geçmiş ve gelecek yerine yitirdiğinizi fark edersiniz,onun içinde sadece birkaç saniye değil,çok daha uzun bir süre kalabilirsiniz.Böylece,siz anda mevcudiyet haline sağlam bir biçimde yerleşmeden önce,yani tam bilinçli olmadan önce,bir süre bilinçli bilinçsizlik arasında,anda mevcudiyet hali ile zihinle özdeşleşme hali arasında gider gelirsiniz.Siz tekrar tekrar ŞİMDİ’yi kaybeder ve ona geri dönersiniz.En sonunda, anda-mevcudiyet sizin hakim haliniz olur.

Çoğu insan,anda mevcudiyeti ya hiç deneyimlemez ya da seyrek olarak,onun ne olduğunu tanımadan,tesadüfen ve kısa bir süre için deneyimler.Çoğu insan bilinç ile bilinçsizlik arasında değil,sadece bilinçsizliğin farklı düzeyleri arasında gidip gelir.

MUTLULUK HER ZAMAN MUTLU EDER Mİ?

İnsanlar mutluluk için çabalayabilirler… Fakat bu çaba her yönden karanlık birçerçeve içine alınmıştır: “İnsanlar mutsuz oldukları için mutlu olmaya çabalarlar”
Mutluluğu bulduklarında da mutsuz olmadan yapamazlar çünkü mutluluğun zıddına muhtaçtırlar. Bu nedenle seyircilerini mutlu etmek isteyen hiçbir yeni televizyon programı , bir mutsuzluk tasvirinden kendini alamaz. Mutluluk insanları terk ettiğinde de tekrar mutsuzluğa düşerler. Mutluluk anları ve zamanları , mutsuzluğun nekahati için anlamlıdır. Mutluluğu sürekli istemek ise anlamsızdır. Çünkü ebediyen sürmesi imkansızdır. En vahimi, birçoklarının mutluluktan da bunu ummasıdır: Kesintisiz mutluluk hali , daimi neşe, keyifler hep yerinde olsun ve bol eğlence. Ne var ki mutluluğu bir tür daimi zevkte aramak mutsuz olmanın en emin yoludur.

Hiçbir insan hep sadece sevinç duyamaz, bedendeki mutluluk hormonları ve endorfinler de dışarıdan alınan uyarıcılar ve ilaçlar da bunu pek değiştiremez. Seks mutlu eder ama yokluğu varlığından daha fazla zaman tutar, bu da onun varlığını umanı mutsuz eder.Onun dokunuşunu hissetmek üzere her yeni kişinin peşinden koşan, kendisinin geride kaldığını fark etmekte geç kalır. Binbir zahmetle kendisini yeniden bulması gerekir.

Bir şey dileyebilecek olsam kendime
AZICIK MUTLU olmayı isterdim
Çünkü, fazla mutlu olsaydım
Üzüntünün hasretini çekerdim
Friedrich Hollaender

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU
Psikiyatrist & Psikoterapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zihnin Şimdi’den Kaçma Stratejileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Sevilay ZORLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Sevilay ZORLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevilay ZORLU Fotoğraf
Dr.Sevilay ZORLU
Antalya
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi115 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Sevilay ZORLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,257 uzman makalesi arasında 'Zihnin Şimdi’den Kaçma Stratejileri' başlığıyla benzeşen toplam 40 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilikte Cinsel Yaşam Ağustos 2017
► Kadın Olmak, Anne Olmak … Haziran 2016
► Kaygı mı Korku mu? Mayıs 2016
► Boşanma ve Sonrası Kasım 2015
► Kolay İnciniyor Musunuz? Ağustos 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:23
Top