2007'den Bugüne 91,441 Tavsiye, 28,064 Uzman ve 19,895 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismus Tedavisi
MAKALE #12800 © Yazan Psk.Ali BIÇAK | Yayın Haziran 2014 | 3,072 Okuyucu
Vajinismus Tedavisi

Okuduklarınız bilgilendirme amaçlı olup, her hangi bir teşhis ya da tedavi içermez.
Vajinismus tedavisi için bir takım adımlar vardır. Bu adımların süresi ve yoğunluğu vajinismus yaşayan çiftin bireysel özelliklerine göre farklılık gösterir. O yüzden bu tedavi kişiye özgü olacak şekilde planlanır. Kesinlikle bilinmesi gereken, vajinismus tadavi edilebilir geçici bir rahatsılıktır. Vajinismus rahatsızlığı olan birisinin tam bir iyileşme şansı vardır. Cinsel terapide uygulanacak tedavide kesinlikle hiçbir cerrahi mudahele, ilaç vb yöntemler bulunmaz. Ne kadın ne erkek tedavi boyunca hiçbir ilaç kullanmazlar. Atılacak en doğru adım, cinsel terapi alanında çalışan bir psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist bulmaktır. Ülkemizde cinsel terapi alanında yetişmiş yeterli sayıda uzman bulunmasa da gene de Türkiye’de psikolg, psikolojik danışman gibi ulaşabileceğiniz bir çok cinsel terapist var. Cinsel terapi alanında uzmana ulaştıktan sonra gerisi sizin yaşadığınız her şeyi açık yüreklilikle anlatabilmeniz ve iyileşmeyi yürekten istemenizdir. Eşler terapiye birlikte katılır, sorumluluklarını yerine getirir, terapiyi devam ettirirlerse, iyileşmemeleri için pek bir neden kalamaz. Psikoterapist rehberliğinde kadına ve erkeğe sunulan uygulamaları kendi kendilerine evde yaparak iyileşirler.

Vajinismus Tedavisi İçin 3 Önemli Nokta

• Terapi programı duygusal ve fiziksel teknikleri içerir. Eşler terapi sürecine birlikte katılırlarsa daha başarılı olurlar. Biz, eşleri birlikte görmeyi tercih ederiz.
• Vajinismus tedavisi başarıya nitelikli bir cinsel terapist rehberliğinde ulaşır. Terapist doğru bilgi ve teknikleri çiftin koşullarına uygun planlaması gerekir. Herkes için genel geçer bir plan yoktur. O yüzden terapistin bilgi ve deneyimi çok önemlidir.
• Terapide planlanan tedaviye tam olarak uyum gösteren vajinismus vakaları daha hızlı ve kesin bir şekilde iyileşirler. Beklediğinizden daha hızlı iyileştiğinizi göreceksiniz. Tabiki planlanan tedaviye hem kadın hem erkek sadık bir şekilde ve sabırla katılabilirlerse

İzlenecek 5 Adımda Vajinismus Tedavisi

• Aşk Kaslarıyla (Pelvik Taban Kasları) İletişim Sağlamak
Vajinismus aşk kasları dediğimiz makat bölgesindeki pelvik taban kaslarının kadının istemsiz biçimde kasılması sonucu gelişir. Bu tür vajinal kasılmalar özellikle penis vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşmeye (penetrasyon) yakın olunduğu zaman belirginleşmektedir. Çoğu kadın, bu kasların nasıl çalıştığı ve kontrol edileceği konusunda pek bilgiye sahip değildir. İlk adım aşk kaslarını kontrol etmeyi öğrenmek için onlarla bağlantıkurmaktır. Böylece kişi kendi eylemlerini kontrol edebilecektir. Diğer bir değişle, vajinismusun üstesinden geleme aşamasındaki ilk adım aşk kasların kasılmasını ve rahatlamasını sağlayarak bunun nasıl yapıldığını öğrenmek olacaktır.
• Aşk Kaslarını Kasıp, Gevşetmek Veya Gerip Serbest Bırakmak
Gerginlik genel olarak kaslarda, özellikle de aşk kasları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Herkeste olduğu gibi sinir sistemi acıya karşı savaşmak ya da kaçmak zorundadır ve vücut bunu kaslarını gererek yapmaktadır. Bu otomatik bir mekanizmadır. Vajinismuslu kadınların tek farkı, korunma içgüdülerini kontrol edememeleridir. Nasıl ki aşk kaslarının gerilmesi için komut veriliyorsa, gevşemesi içinde komut verilmesi gerekir. Bu kontrolü ele alabilmek için vücudun kas gruplarına (omuzlar, bacaklar, kollar, karın, vb.) odaklanmak gerekir. Odaklandıktan sonra kadın karnını içeri doğru çekerek kontrollü nefes almayıya da omuzlarınızı kaldırıp indirmeyi yani kontrol etmeyi öğrenebilir. Bu zaman alacaktır fakat bilinçli olarak vücudu dinlemek önemlidir. Bu gevşeme egzersizleri, gerginliği ortadan kaldırmak, konsantre olmak ve fiziksel ağrıyı ortan kaldırmak için yararlıdır. Vücudun rahatlamasını öğrenmek aynı zamanda aşk kaslarını gevşetmeyi ve cinsel organ ve vajinal gerginliği önlemede etkili olacaktır.
• Cinsellik Algısını Değiştirmek
Vajinismusta ağrı seks ile geldiği için, seksin kadın üzerindeki etkisi olumsuzdur ve cinselliğe bakışını tamamen değiştirebilir.Vajinismusu aşmak için cinsellik algısını değiştirmek, çiftlerin seksten ve birbirlerinden zevk almalarını sağlamak gerekir. Bu da, ilk olarak bedeni hemen ardından da cinselliği öğrenmekle mümkündür. Böylece zihin bedene bildirecek, beden de uygulamaya geçecek, kişi de bundan zevk alacaktır. Kısacası cinsel haz; duygu, zihin ve beden üçlüsünün birleşimiyle oluşmaktadır. Ağrının cinsel birleşme üzerinde kapalı bir etkisi vardır. Bu etki kişinin cinsel isteğini azaltır. Bu durumdan yani vajinismustan kurtulmanın yolu kontrolü ele alarak seksin olumlu tüm yanlarını düşünüp öğrenmeye çalışmak olacaktır.
• Ağrı Yerine Hazza Odaklanmak
Acı, cinsel aktivitelerle ilişkilendirildiği takdirde, beyin ağrıyı ve zamanını hafızaya yüklediği için bir sonraki denemede dahaşiddetlisi olacaktır. Kadın, tekrar tekrar gerçekleşen ağrıyı cinselliğe bağlamaya devam etmesi belleği güçlendirecek ve vajinismus oluşumuna ortam sağlayacaktır. Acı dolu anlar beyinde daha güçlü hale geldiği zaman da cinsellik stres verecek, aşk kasları istemsiz gerilecek ve en sonunda da acısız bir cinsel birliktelik yaşamak imkânsız bir hal alacaktır. Cinsel terapi süreci ve cinsel terapistin vereceği egzersizler sayesinde korku açığa çıkıp hafızanızdan silinecektir.
• Aşk Oyunları Oynamak
Vajinismuslu kadın ruhunu ve vücudunu cinsel birleşmeye hazırlamalıdır. Bunun için aşk oyunlarını (parmak egzersizleri, dilatörler, sevişme, mastürbasyon, gevşeme ve nefes egzersizleri, vb.) aşamalı olarak kullanmalıdır. Özellikle dilatörler en küçükten başlanarak normal bir penis boyutuna kadar kademeli olarak kullanıldıktan sonra cinsel birleşmeye geçilmesi mümkündür. Bu aşamada artık cinsel birleşme korkusunun üstesinden gelinmiş, vajinal kasları kontrol etme sağlanmış ve geriye sadece cinsel birliktelikten zevk alma kalmıştır. Bu adımlar sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra, vajinismuslu bir kadın partneriyle sağlıklı bir cinsel ilişki kurabilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ali BIÇAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ali BIÇAK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali BIÇAK Fotoğraf
Psk.Ali BIÇAK
Antalya (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi29 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ali BIÇAK'ın Yazıları
► Vajinismus ve Tedavisi Psk.Aysun DEVRAN
► Vajinismus ve Tedavisi Psk.İlhan BOZKURT
► Vajinismus ve Tedavisi Psk.Eylem AYRANCI
► Hipnozla Vajinismus Tedavisi Psk.Fatih KİRİŞCİ
► Her Yönüyle Vajinismus Tedavisi Psk.Gülüm BACANAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,895 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 46 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Panik Atak Güncesi Haziran 2020
► Emdr Terapisi Nedir? Kasım 2018
► Aşkın Psikolojisi Mayıs 2016
► Kadın Cinayeti ve Öfke Kasım 2015
◊ Antalya Hipnoz Kasım 2018
◊ Antalya İntihar Güncesi Haziran 2017
◊ Terapi Nasıl İşler? Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:01
Top