2007'den Bugüne 91,424 Tavsiye, 28,060 Uzman ve 19,895 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Neden Ara Öğün Yapılmalı?
MAKALE #12880 © Yazan Dyt.Safiye TAŞ | Yayın Temmuz 2014 | 5,801 Okuyucu
Neden ara öğün yapılmalı?
Diyet denilince birçok kişinin aklına ilk gelen ara öğün oluyor. Ama nedenini hiç sorguladık mı? Ara öğün ne işe yarar, neden yapılmalıdır? Nasıl kilo vermeye yardımcı oluyor? Her yiyecek ara öğün olarak sayılabilir mi, yoksa sadece meyve veya 3-4 adet ceviz mi olmalıdır ara öğün?
Yukarıda belirttiğim sorular diyet yapan birçok kişinin aklından geçiyor, bazen diyetisyene sorulup yanıt alınıyor, bazen de bu sorular yanıtsız kalıyor. Ara öğünün neden gerektiğini inceleyelim.
1. Öğünler sayesinde vücuda enerji veririz. Vücut bu enerjiyi kullanarak hayati fonksiyonlarını yerine getirir. Verilen enerjinin düzenli olmaması, miktarının orantılı olmaması vücutta birçok sistemin çalışmasında sıkıntıya sebep olur. Bu yüzden dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir.
2. Sabah kalktıktan sonra ilk yarım saat-bir saat içerisinde kahvaltı yapan bireylerin kahvaltı öncesi ara öğün yapmaları gerekli değildir. Ancak bazı bireyler kahvaltı ile uyanma saati arasında iki saat ve daha fazla vakit geçirebiliyor. Siz yataktan çıkmış olsanız bile bu süreçte herhangi bir şey yememiş iseniz, sindirim sisteminiz siz kahvaltı yapana kadar aktif bir şekilde çalışmaya başlamayacaktır. Bu yüzden uyanma saati ile kahvaltı öğünü arasında bir saatten fazla vakit olan kişilerin kalkınca ara öğün yapmaları gerekir. Bu ara öğün taze meyve, kuru meyve, ceviz, fındık, badem, galeta, grissini, süt, yoğurt benzeri bir besin olabilir. Miktarı günlük almanız gereken enerjiye ve kahvaltı öğününün içeriğine bağlı olarak değişir.
3. Kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki sürede herkesin ara öğün yapması şart değildir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Maksimum açlık süreniz 4 saat olmalıdır. Eğer kahvaltıyı yedide yapıyorsanız öğle yemeği on iki civarındaysa ara öğün yapmanız gerekir. Çünkü bu süreçte kan şekeriniz düşmeye başlamış olur ve açlık hissi artmaya başlar. Bu uzun süreli açlık sonrası yemeğe oturduğunuzda hem yemeği çok hızlı yiyeceksiniz, hem de tüketim miktarınız çok fazla olacak. Düşen kan şekerini yükseltmek için vücut, tatlıya yönlendirecek sizi ve yemek sonrası tatlı tüketimi de olmuş olacak. Oysaki bu iki öğün arasında bir ara öğün yapılmış olursa öğle yemeğine çok acıkmamış bir şekilde başlarsınız, yemeği daha yavaş yersiniz ve daha az kaloriyle tokluk hissi oluşur.
4. Öğle yemeği ile akşam yemeği arası genelde en uzun iki öğün arasıdır. Öğle yemeği on iki bir arasında olurken akşam yemekleri altı ile sekiz arasında değişmektedir. Bu süreç, kan şekerinin oldukça düşmesine sebep olur. Öğleden sonra uyku hali, halsizlik, çalışmaya karşı isteksizlik, iş veriminde azalma gibi sonuçlara sebep olur. Duruma göre bu iki ana öğün arasına bir ya da iki ara öğün yerleştirilmelidir. Bu ara öğünlerden biri bir bardak sütlü kahve bile olabilir.
5. Kilo vermek isteyen birçok kişi akşam yemeğinden sonra bir şey yememeye çalışır. Akşam harcadığımız enerji gün içinde harcadığımız enerjiden daha düşüktür, ancak vücut otururken bile hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmek için enerji harcar, hatta siz uyurken de. Akşam yemeğini saat yedide yiyen bir kişi yemekten sonra hiçbir şey yemeden on ikiye kadar oturuyorsa ertesi gün o kişi için açlıkla mücadele günü olur. Sürekli kendini aç hisseder ve doymaz. Kilo vermeye kendini şartlamış bir birey ilk günlerde psikolojik olarak bir şartlanma yaşadığı için bu günleri çok sıkıntılı geçirmeyebilir ancak bir hafta sonrasında besinlere karşı koyamama durumu başlar ve diyet süreci başarısızlıkla sonlanır. Bu sebeple akşam yemeğinden bir iki saat sonra, yatma saatinden iki saat öncesinde meyve, süt, yoğurt, ayran, bisküvi, galeta benzeri küçük bir ara öğün yapmak vücudun daha fazla çalışmasını sağlayacak ve ertesi güne aç başlamanızı engelleyecektir. Sağlıklı ara öğünler yaptığınız günleriniz olsun.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Neden Ara Öğün Yapılmalı?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Safiye TAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Safiye TAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Safiye TAŞ Fotoğraf
Dyt.Safiye TAŞ
İzmir
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Safiye TAŞ'ın Makaleleri
► En Sağlıklı Öğün: Kahvaltı Dyt.Deniz BERKSOY
► Sağlıklı Beslenmede Öğün ve Menü Planlama ÇOK OKUNUYOR Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,895 uzman makalesi arasında 'Neden Ara Öğün Yapılmalı?' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:20
Top