2007'den Bugüne 87,973 Tavsiye, 27,247 Uzman ve 19,427 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuklarda Zeka Gelişimi
MAKALE #13200 © Yazan Emine ERASLAN | Yayın Eylül 2014 | 3,881 Okuyucu
Çocuklarda zeka gelişimi için neler yapılmalıdır?

Çocuğun doğumundan 2 yaşına kadarki sürede yapılacak en önemli şey çocukla göz kontağı kurarak sürekli konuşmaktır. Bütün dünyadaki çocuklarda bilinçli gülmenin ilk başladığı zaman 40 – 45 günlük oldukları dönemdir. Ailelerin bunu çok iyi takip ederek çocuklarıyla çok fazla zaman geçirmeleri gerekir. Bu süreçte zihinsel gelişim ve sosyalleşme başlar. Eğer ki çocukta bu yoksa annenin, doktoruna durumu bildirmesi gerekir. Bu da zihinsel gelişimle ilgili önemli bir detaydır.


2 yaşa kadarki dönemde çocuğun mümkün olduğunca insanlı ve çocuklu ortamlarda bulunması gerekir; çünkü bu dönemdeki öğrenme çok büyük önem taşır ve çocuğun öğrenebileceği her şey de dışarıdadır. Yeni kuşak anneler bu konuda maalesef fazla koruyucu davranıyorlar. Mikrop kapmaması, üşümemesi gibi düşüncelerle çocuklarını yeterince dışarı çıkarmıyorlar; ama dünyanın en soğuk yerleri olan kuzey ülkelerinde bile aileler çocuklarını sürekli dışarı çıkarırlar. Küçük bir çocuk için temiz hava almak kadar görsel öğrenme de önem taşır.


Ayrıca 0-2 yaş arasındaki çocuklara ekran asla gösterilmemelidir. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu, ipad, tablet ve aklınıza gelebilecek diğer ürünlerin tamamı çocuktan uzak tutulmalıdır. Beynin çok hızlı ve somut şekilde öğrendiği bir dönemde onu ekranın karşısına oturtursanız nesne ilişkisi başlar ve bu da çocuğun insan ilişkisine zarar verir. Çünkü nesneyle ilişki tek taraflı bir ilişkidir. Bu, aynı zamanda dil gelişimini de engelleyebilir ve böyle bir öğrenmenin zihinsel gelişime de hiçbir katkısı yoktur! Kumda oynamak, düşüp kalkmak, ağaca tırmanmak, sehpanın arkasına saklanmak, çekmeceyi boşaltmak gibi oyunların hepsi çocuk için çok değerli öğrenmelerdir!


2-3 yaş arası dönemde 20’şer dakikalık bir çizgi film izleme süresi olabilir. 3 yaşından sonra buna 1 saate kadar müsaade edilebilir. Ancak bunun da anne kontrolünde yapılması gerekir. Eğer ki bebek, anne-babasının farkında olmadan kendini korkutacak bir şey izliyorsa bu sefer ebeveynler, “Neden korktuğunu anlamadık. Hiç korkutmadık ki!” diyerek gelebiliyorlar. Bu yüzden bunları kontrollü yapmak gerekir.


Ayrıca aşırı koruyuculuk da yapılmamalı, çocuğun zihinsel gelişimini deneme yanılma yoluyla gerçekleştirmesine müsaade edilmelidir.


Çocuklarda zeka gelişimi yıllara ve yaşlara göre nasıl seyreder?

Çocuk gelişiminde; 0-3 yaş, 3-6 yaş, 6 yaşından sonraki okul çağı, 7-11 yaş dönemi vardır. 11 ‘den sonrası da ergenliktir.


0-3 yaş arası ve daha da genişletirsek 0-6 yaş arası dönem çok önemlidir. Çocuklar 1 yaş civarında yürümeyi öğrenir. Yürüyen çocuk bağımsızlık kazanır ve çevreyi keşfetmeye başlar. Çevresini keşfedip bağımsızlık kazanmaya başladığı anda zihinsel gelişim sıçrama yapar. Bu dönemde çocuğun öğrenmesi de artırılmalıdır. 2 yaş civarında ise vücudu kullanarak dünyayı keşfetme dönemi biter. Sırasıyla yürür, koşar, köşeleri döner, merdiven çıkar.


2 yaşından sonra ise oyun devreye girer. 2,5-3 yaş arası, dramatize oyun dediğimiz evcilik, doktorculuk gibi oyunların başladığı dönemdir. Bu sayede çocuk sosyalleşmeye başlar. Sosyal olmayan, çekingen çocuklar için anaokulunu bizler ısrarla tavsiye ederiz. Öğrenme 3 yaşından sonra çok hızlandığı için çocuğa sadece ev ortamı yetmez; çünkü çocuk sosyalliği öğrenirken evde kapalı kalırsa kapasitesi varsa bile bunu kullanamaz.


Tüm dünyada bir çan eğrisi vardır. Tüm insanların % 70’i, 90 ila 110 arasındaki normal zeka grubundadır. Normalin altında kalan sınırdaki kısım % 13, normalin üstündeki kesim de yine % 13’tür. Aynı şekilde zihinsel açıdan geri ve parlak zeka ya da “dahi” diye tabir edilen kesimin oranı da % 2’dir. Tabiat bunları o kadar eşit şekilde dağıtmıştır ki, bu oran dünyanın neresine giderseniz gidin bu şekildedir.


Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken ne gibi hususlar vardır?


Annenin beslenmesi, huzurlu olması, özellikle kan takviyesi alması gerekir. Eğer almazsa bebek de kansız doğar. Anemi dediğimiz kan eksikliği olan bebekler IQ testinde de 5 puan geriye giderler. O yüzden annenin doktoruyla hangi takviyeleri alacağını ve ne yapacağını konuşması gerekir.

Anneler doktorların verdiği bütün ürünleri kullanmalıdır. Doktorlar kan değerlerini ölçerek; ne eksikse ona göre ürünler tavsiye ederler, bu nedenle anneler gerekli olan tüm vitaminleri ve takviyeleri almalıdırlar. Ancak bunları elbette ki doktorlarının tavsiyelerine göre kullanmalıdırlar!

Beslenmenin çocuğun zeka gelişimine olan etkisi nedir?


Beslenme büyük önem taşıyan bir konudur. Ailelerin çocuklarına balık yedirmesi veya balık içeren şurupları, tabletleri vermesi gerekir. Diğer vitaminler de çocuğa muhakkak eşit şekilde verilmelidir. Bunun yanında doktorların 0-6 yaş arası çocuklara özellikle tavsiye ettikleri omega 3’ler ve multitabletler vardır. Bebeklik çağındaysa D vitamini içeren ürünlerin aksatılmaması gerekir.


Bu konuda eczacılara ne gibi görevler düşüyor?


Eczacılar ebeveynlere sorular sorarak çocukların gelişimleriyle ilgili bilgi edinebilir ve ailelere doğru tavsiyelerde bulunabilirler. Eğer ki bir problem varsa bu konuda aileleri uyarıp doktora yönlendirebilirler.

Ayrıca, yazılan bir ilaçla, ürünle ilgili ailelere sorular sorarak bunları doğru şekilde kullanmalarını sağlayabilirler. Eczacılar Türkiye’de aileleri doğru yönlendirme açısından çok önemli bir konumdadır! Bu yüzden kendilerine büyük iş düşmektedir.

İlkbahar Emine Eraslan | İÜ İTF | Denver II Gelişimsel Tarama Testi | Eczanem Dergisi için verdiği mulakattan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Zeka Gelişimi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Emine ERASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Emine ERASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emine ERASLAN Fotoğraf
Emine ERASLAN
İstanbul
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Emine ERASLAN'ın Yazıları
► Bebeklerde Zeka Gelişimi Psk.Serap DUYGULU
► Çocuklarda Dil Gelişimi Psk.Sevda ACAR
► Çocuklarda Dil Gelişimi Psk.Mehmet UYAR
► Çocuklarda Dil Gelişimi Psk.Kamil ERTEKİN
► Çocuklarda Özgüven Gelişimi Psk.Dnş.Nuray BAŞTAN AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,427 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Zeka Gelişimi' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:47
Top