2007'den Bugüne 87,623 Tavsiye, 27,126 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Düzenli Egzersizin Faydaları
MAKALE #13763 © Yazan Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN | Yayın Aralık 2014 | 3,507 Okuyucu
DÜZENLİ YAPILAN EGZERSİZİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Egzersiz, kendinizi daha dinç ve dinamik hissetmenizi sağlamanın yanı sıra birçok hastalığa karşı korunmanıza da yardım eder. Hızlı yaşlanmayı tetikleyen pek çok sağlık sorununun çözümünde düzenli egzersiz alışkanlığı kilit bir noktadır.

Egzersizle ilişkili olan sağlık sorunlarından en önemlileri:

Koroner Kalp Hastalığı: Birçok kişiyi genç yaşta yakalayan koroner kalp hastalığı dengeli beslenme ve düzenli egzersizle büyük oranda önlenebilir. Egzersiz; hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet ve obezite gibi koroner kalp hastalığına sebep olan hastalıkları da olumlu yönde etkiler. Ayrıca kalp krizi sonrası oluşan psikososyal sorunların çözümlenmesinde de etkilidir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon): Bilimsel araştırmalarda düzenli aerobik egzersiz programına katılan hipertansiyon hastalarının kan basıncının düştüğü, egzersiz kesildikten 2 hafta sonra bu etkinin kaybolduğu görülmüştür.

Hiperlipidemi – Dislipidemi (Kan Yağlarının Yüksekliği): Kanda bulunan kolesterol, trigliserid ve LDL-kolesterol gibi yağların yükselmesi kalp, beyin, böbrek ve göz gibi organlarda hastalık oluşumunda önemli risk faktörleridir. Düzenli egzersiz kolesterol ve trigliserid düzeyini düşürmekte, koruyucu etkiye sahip olan HDL-kolesterolün yükselmesine katkı sağlamaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı): Egzersiz, diyabete bağlı beyin, böbrek, kalp, göz ve ayaklarda oluşan hasarı önler ve geciktirir. İnsülin etkinliği ve şeker metabolizmasını düzelterek insüline gereksinimi azaltır. İyi düzenlenen bir egzersiz programı diyabetli bireyin yaşam kalitesini ve süresini artırır.

Obezite (Şişmanlık): Vücut yağ miktarının fazlalığı kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, meme ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser riskini artırmaktadır. Obezitenin tedavisinde tek başına diyet yapmak yeterli olmamaktadır. Dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra egzersiz çok daha etkin ve kalıcı sonuçlar getirmektedir. Egzersiz yapıldıktan sonra dinlenme sırasında metabolizma en az 6 saat kadar % 7–28 oranında yüksek kalarak enerji harcamasını artırmaktadır. Egzersiz sonrası devam eden bu metabolik etki de vücudun enerji tüketimini artırarak ağırlık kaybının sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Osteoporoz: Kemik mineral yoğunluğu kaybı olarak adlandırabileceğimiz osteoporoz, kas – iskelet güçsüzlüğü, boy kısalması, kemik kırıkları ve ağrılı sakatlıklara yol açmaktadır. Düzenli egzersizin hastalığı kontrol altına olarak ilerlemesini önlediği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Artrit: Egzersiz, romatoid ve dejeneratif artriti olan hastalarda kas gücünü artırır, eklem esnekliğini ve hareket alanını düzenler.

Depresyon: Egzersiz, kişinin kendini iyi hissetme veya mutluluk hormonu diyebileceğimiz endorfin salınımını artırır. Böylece kişinin kendini daha iyi hissetmesi ve günlük stresleri kaldırabilme kapasitesini artırması mümkündür. Depresyonda özellikle yürüyüş ve koşu gibi egzersizler daha etkilidir.

Kanser: Egzersizin özellikle meme ve kolon kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Egzersiz hem kilo kontrolünü sağlamada hem de stresle başa çıkabilmede etkili olduğu için de dolaylı olarak kansere karşı koruyucu bir silah olmaktadır.

Yapılan egzersizin hayat boyu sürdürülebilir olması için;
 mümkünse her gün yapılması,
 ağrısız, eğlenceli ve yapılabilir olması,
 aşırı yorucu olmaması,
 kişinin tercihine uyması,
 egzersiz yapılan yerin eve ve iş yerine yakın olması,
 başkasına bağımlı olmaması,
 ekonomik ve yaşam boyu sürdürülebilir olması gerekir.

Uzm. Dyt. Özge KARAARSLAN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Düzenli Egzersizin Faydaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Özge KARAARSLAN Fotoğraf
Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN
İçel (Mersin)
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Özge KARAARSLAN'ın Makaleleri
► Domates ve Faydaları Dyt.Aysun SARIN
► Yaban Mersininin Faydaları Dyt.Serpil TARMAN
► Bitki Çaylarının Faydaları Dyt.Buket ADANÇ
► Keçi Sütünün Faydaları Dyt.Buket ADANÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Düzenli Egzersizin Faydaları' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Beslenme Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:29
Top