2007'den Bugüne 90,566 Tavsiye, 27,857 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir
MAKALE #142 © Yazan Dr.Ali Algın KÖŞKDERE | Yayın Ağustos 2007 | 31,571 Okuyucu
www.bursapsikiyatri.com

Panik Atak ve Panik Bozukluk nedir?

Panik duygusu korku, heyecan ve huzursuzluk hislerinin bir karışımıdır. Genellikle 5-10 dakika gibi kısa sürelidir ve ataklar halinde gelir. Bu ataklar hemen her gün olmaya başlamışsa bu duruma Panik Bozukluk denir. Ama panik ataklar depresyon, travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok hastalıkta görülebilir. Tanıyı bir psikiyatri uzmanının koyması gerekir.

Panik Bozuklukta ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

Panik Bozukluk yukarıda da belirttiğim gibi panik atakların sık ve uzun süreli görüldüğü, panik ataklar arasında tekrar atak yaşanabileceğiyle ilgili bir beklenti kaygısının olduğu ve sıklıkla açık alanlara, alışveriş merkezlerine çıkamamanın da eşlik ettiği bir hastalıktır. Panik ataklar sırasında çarpıntı, titreme, nefes darlığı, nefes alamama, göğüs ağrısı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, öevreden ve bedenden ayrılma hissi, çıldırma, kontrolünü kaybetme korkusu, ölüm korkusu, uyuşmalar, üşüme ve ürperme yaşanır. Bu belirtilerden en sık karşılaşılanlar solunum sorunları, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve çarpınıtıdır. Bu belirtileri yaşayan kişiler sıklıkla bir hastalıkları olduğundan kaygılanır ve psikiyatristten önce genellikle bir genel sağlık kontrolünden geçerler. Çaresizlik hissini yoğun yaşarlar, kaçmak, uzaklaşmak isterler. Bazen uyku sorunları ve panik duygusuyla uykudan uyanma da görülür. Bazı hastalar yardım alamama endişesini yoğun yaşarlar ve bu sorun yüzünden yaşamları sınırlanır.

Panik Bozukluk en sık kimlerde görülür?

Bu hastalık en çok 20-40 yaşları arasında, kadınlarda, dullarda ve şehirde yaşayanlarda görülür. Büyürken huzursuz bir ailede yaşamış olanlar, aşırı kontrolcü ve koruyucu anne babaları olanlar, anne babalarıyla bağımlılık-bağımsızlık, ayrılam çatışmaları yaşayanlarda da sık görülür. Bu gibi koşullar kişiliğin ve benliğin gelişimini olumsuz etkiler ve yavaşlatır. Kişilerin özgüveninde azalma olur.

Panik Bozukluk yaşanmasında etkili olan fiziksel etkenler nelerdir?

Panik Bozukluk diğer fiziksel hastalıklarla beraber görülebilir. En çok solunum ve kalp hastalıklarıyla, tiroid bezi, kan ve hormon hastalıklarıyla beraber görülür. Alkol ve uyuşturucu kullananlar da panik ataklar yaşayabilirler. Kadınlarda çok rastlanan ama pek üzerinde durulmayan "adet öncesi huzursuzluk" rahatsızlığında da adet öncelerinde panik ataklar yaşanabilir.

Panik Bozukluğu başlatan etkenler neler olabiliyor?

Panik Bozukluk kişide stres-baskı yaratan yaşam olaylarından, yakın kayıplarından, ölümlerinden, aileden ayrılma yaşanan durumlardan sonra görülebilir. Kişide baskı yaratan olaylar; yer ve iş değişiklikleri, işyerlerinde ve evde yaşanan sorunlar, ailevi anlaşmazlıklar, boşanmalar, aile içi şiddet ve baskı, ergenlik, orta yaşa geçiş gibi yaşam dönemlerindeki değişiklikler olabilir. Bir yakının ölümünden sonra yasını tutmakta sorunlarla karşılaşanlar ya da hiç yas tutamayanlar da panik ataklar yaşayabilir.

Kaygılı, sıcak davranamayan, ilgilenmeyen ebeveynler, çocuğuna şiddet uygulayanlar kişinin bir panik bozukluk hastası olmasına sebep olabilir. Çocukluğunda ağır travmalara (cinsel, fiziksel...) maruz kalanlarda kaygı bozuklukları ve panik bozukluk sık görülür.

Panik bozukluk hastalarının geçmişinde ayrılmayla ilgili sorunlar olabilir. İlkokula, anaokuluna başlarken evden ve aileden zor ayrılmış olabilirler.

Panik Bozukluk hastalarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Panik bozukluk hastaları eğer rahatsızlıkları olumsuz etkilemeye başladıysa mutlaka psikiyatriste gitmelidirler. Yaşamlarında uyku ve yeme alışkanlıklarını düzenli bir biçimde sürdürmeli, kafeinli içeceklerden (çay, kahve, kola gibi) sakınmalıdırlar. Yoğun egzersiz ve yorgunluktan kaçınmalılar. Panik atakları sırasında yavaş ve düzenli soluk alıp vermeye dikkat etmeliler. Ataklar sırasında ve sonrasın mutlaka dinlenmeli, yaşadıklarını güvendikleri kişilerle konuşmalılar.

Panik Bozukluğun tedavisi nasıldır?

Panik bozukluk tedavisi olan ve günümüzde hızla tedavi edebildiğimiz bir rahatsızlıktır. İlaçlar rahatlıkla kullanılabilir, ilaçlarla ilgili sorunlarla karşılaşılırsa tedavi tekrar düzenlenebilir. İlaçlar yoğun kaygının azaltılmasında önemlidir ve hastalığın tedavisine hız katar. Eğer kaygı düzeyi kişinin sosyal hayatını, ilişkilerini, iş temposunu olumsuz etkilemeye başlamışsa mutlaka ilaç kullanılmalıdır.

Tüm psikiyatrik hastalıklar gibi panik bozukluğun tedavisi de sadece ilaçla olamaz. Mutlaka psikoterapi de uygulanmalıdır. Eğer psikoterapi görülmez, atakların ve kaygının sebepleri iyice araştırılmaz, kişinin kaygı yaratan etkenlerle mücadele yeteneği arttırılmaz, panik ataklarda neler yapması gerektiği ve ataklarla nasıl baş edebileceği öğretilmezse tedavi yarım kalır. Böyle durumlarda hastalık tamamıyla geçmez, ilaç tedavisi bırakıldıktan sonra tekrar etme olasılığı yüksek olur. Eğer tamamıyla düzelmeyen bir durum varsa ya ilaç tedavisi yeterli değildir ya da gerektiği gibi kullanılmıyordur ya da psikoterapi yetersiz yapılmıştır.

www.bursapsikiyatri.com
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ali Algın KÖŞKDERE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ali Algın KÖŞKDERE'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dr.Ali Algın KÖŞKDERE
Bursa
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ali Algın KÖŞKDERE'nin Makaleleri
► Çocuklarda ve Ergenlerde Panik Bozukluk/Atak Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN
► Panik Atak Nedir Dr.Mehmet Levent SOYLU
► Panik Bozukluk Nedir ? Dr.Burak TOPRAK
► Hemoroid Nedir?Nasıl Tedavi Edilir Op.Dr.Ramazan Tarık ÜNSAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir' başlığıyla benzeşen toplam 85 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kıskançlık ve Haset Mayıs 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:58
Top