2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Stresin, Panzehiri Kahkaha
MAKALE #14427 © Yazan Psk.Nihal ARAPTARLI | Yayın Mart 2015 | 3,316 Okuyucu
Stres; İç veya dış ortamdan gelen etkenlerin, birey tarafından tehdit edici ya da zararlı olarak değerlendirmesi sonucunda, fiziksel ve psikolojik boyutlarda oluşan aşırı uyarılma durumudur. Özetle stres, herhangi bir uyarıcı karşısında organizmanın gösterdiği tepkilerin bütünüdür.

Her ne kadar stres denildiğinde genelde olumsuz yönü akla gelse de yaşam sürecindeki değişim ve yeni durumlara uyum sağlamadaki olumlu ve güdüleyici yönü unutulmamalıdır. Aslında stresi etki ve sonuçları açısından olumlu stres ve olumsuz stres olmak üzere iki yönlü ele almak gerekir.

Belirli bir oranda stres, yaşamda kalmak, gelişmek, başarılı olmak, doyumlu ve mutlu bir yaşam sürmek için gereklidir. Bu tür stresler, kişiliği zenginleştirip güçlendirerek yaşamda karşılaşılacak zorlanmalara karşı dayanıklılığı, özgüveni ve mutluluğu artırmaktadır. Kişisel gücü ve mutluluğu arttıran stres olumlu bir strestir.

Olumsuz stres ise günümüzde sağlığın bir numaralı düşmanıdır. Vücudun stres tepki mekanizması tarih öncesi zamanlarda gelişmiştir. Strese tepki olarak, vücut aşırı derecede fiziksel harekete ihtiyaç duyan ‘savaş veya kaç’ tepkisine hazırlanmak için kana stres hormonları ve nöropeptidler salgılar. Bu tepki, insanüstü fiziksel bir becerinin uygulanmasına izin verir. “Savaş veya kaç” tepkisi bağışıklık, dolaşım, sindirim ve cinsel sistemler de dâhil, bir dizi önemli vücut sistemlerini kapatır veya işlevini bozar.
Aynı zamanda, olası bir yaralanma durumuna hazırlık için (artan kan basıncına karşı) kılcallar da dahil pek çok kan damarını kanamayı azaltmak için daraltır, savaşmak için enerjiyi sağlamak amacıyla kanımıza yüksek miktarda glikoz boşaltır (vücudun şeker kontrol sistemini bozan), savaş ya da kaç tepkisi için kas gruplarını şişirir.
Tarih öncesi zamanlardaki stres, sadece arada sırada oluşan durumlardı ve organizma bozulan sistemleri yeniden düzenleyebilmek için yeterli zamana sahipti. Ancak, günümüzde vücuda stresle ilgili maddelerin sürekli salınımına neden olan, kronik strese sahibiz.

Bireyin yaşamındaki stres kaynaklarının fazlalığı, şiddeti ve sık tekrarı kişide fiziksel ve psikolojik problemlere neden olur. Birçok bilimsel çalışma, akut ya da kronik stresin ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu ispatlamaktadır. Yüksek tansiyon, migren, kalp hastalığı, kalp krizi, sindirim rahatsızlıkları, cilt sorunları, astım ve diğer alerjik koşullar, diyabet, kanser, kronik yorgunluk, anksiyete nöbetleri, depresyon, kaygı durum bozukluğu, panik atak, uyku sorunları, yeme bozuklukları, peptik ülser, zayıf bağışıklık fonksiyonu, kronik ağrı, dikkat eksikliği, alkolizm ve uyuşturucu vb. gibi birçok hastalığın oluşumunda stres en büyük etkendir. Ayrıca stresin bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir etkisi olduğu ispatlanmıştır ki bu da soğuk algınlığı gibi basit gördüğümüz rahatsızlıklardan, ciddi kanser hastalığına kadar geniş bir yelpazede sağlığı etkilemektedir.

Stres ile baş etmek için çok çeşitli yöntemler olmasına karşın Kahkaha Yoga bunlar içinde en etkilisidir. İçten kahkaha atmanın, zihnimiz ve vücudumuz üzerinde, derin, kısa ve uzun vadeli etkileri vardır.
Kahkaha, doğanın strese karşı panzehiridir…
Kahkaha, hızla vücudumuzdaki stres kaynaklı kimyasalların ve hormonların seviyelerini düşürür. Bu kayda değer düşüş bir dakika içerisinde gerçekleşebilir ve günlerce sürer.
Stres dolaşım, sindirim, cinsel ve bağışıklık sistemleri de dâhil olmak üzere, sistemlerin çalışmasını engellerken, kahkaha fizyolojik sistemleri çalıştırır ve destekler.
Stres, endişe, korku ve duygusal sorunları artırıp, öğrenme yeteneği bastırırken, kahkaha yaratıcılık, takım çalışması, üretkenlik, verimlilik ve motivasyon gibi nitelikleri artırır.
Stres hastalıkları, depresyonu ve ıstırabı destekler. Kahkaha sağlık, sıhhat, duygusal denge ve sevinci destekler.
Kahkaha Yogası, koşulsuz kahkaha için kolay bir yol sağlayarak, stres seviyesinin düşürülmesine hızlı bir yol açmış olur. Bu herkes için faydalıdır ama özellikle stres seviyesi yüksek işlerde çalışan ya da stres seviyesi yüksek ilişkilerde yaşayan insanlar için önemlidir. Kahkaha sadece stres seviyeleri düşürmekle kalmaz, kahkahayla ileride karşılaşacağımız stresin etkilerinden, sistemlerimizi etkin bir şekilde koruyabiliriz.
Stresli bir olaya “Kahkaha Desteği” ile hazırlanmak performansı artırmaktadır. İnsanlar, kahkaha desteğini iş görüşmelerine ve toplum önünde konuşmaya hazırlanmakta kullanmaktadırlar. Ayrıca Kahkaha desteği öğrencilerin sınavlara hazırlanması ve sporcuların yarışmalarda en iyi performansı göstermesine de yardımcı olur.
Kahkaha Yogası, koşulsuz kahkaha ile yogasal nefes almayı (PRANAYAMA) birleştiren benzersiz bir egzersiz programıdır. Herkes, mizah, şaka ya da komediye ihtiyaç duymadan gülebilir. Kahkaha Yoga, gruptaki diğerleri ile göz teması ve çocuksu oyunculukla teşvik edilerek, bir fiziksel egzersiz olarak yapmacık kahkahalarla başlar. Çoğu durumda, bu kısa sürede gerçek ve bulaşıcı kahkahaya dönüşür. Bilim, bedenin sahte ve gerçek kahkahayı ayırt edemediğini kanıtlamıştır. Kahkaha Yogası, bilişsel düşünceler dâhil olmadan, yetişkinlerin sürekli içten gelen kahkahaya ulaşmalarını sağlayan tek tekniktir. Normalde, doğal kahkaha üzerinde bir fren işlevi gören entelektüel sistemleri devre dışı bırakır.
Kahkaha Yogası seansları, gerilme, mantra (tempolu tekrarlanan sözler söyleme), alkışlar ve vücut hareketleri içeren hafif ısınma teknikleri ile başlar.
Bunlar, engellemeleri yıkmak ve çocuksu oyunculuk duyguları geliştirmek için yardımcı olurlar.
Nefes egzersizleri, akciğerleri kahkahaya hazırlamak amacıyla kullanılır, bunu oyunculuk metotları ve oyunculukla birlikte görselleştirme tekniklerini birleştirmiş olan bir dizi 'kahkaha egzersizleri' takip eder. Bu egzersizler, grup davranışının güçlü sosyal dinamikleri ile bir araya geldiğinde, uzun süreli ve içten gelen koşulsuz kahkaha yol açar.
Kahkaha egzersizleri, nefes alma egzersizleriyle birleştirilmiştir. Yirmi dakikalık kahkahanın, tüm fizyolojik faydaları oluşturmak için yeterli olduğunu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kahkahanın Sağlığa Etkileri:

KAHKAHA atmak, böbreklerimizin üstünde bulunan adrenal bezlerden salgılanan kortizol gibi stres hormonlarının salınımını azaltır. Bu etkiler anidir ve uzun sürer. Hindistan, Bangolore’de 50 bilişim uzmanları üzerinde son zamanlarda yapılan çalışmalar, stres hormon seviyelerinin (kortizol), Kahkaha Yogası seansından sonra önemli derecede düştüğünü açığa çıkarmıştır. Kahkaha, doğanın strese karşı panzehiridir.

Kahkahanın; doğal bir ağrı kesici olduğu, kendi kendine üretilen doğal uyuşturucu endorfini salgıladığı ispatlanmış. Endorfinler, zihinde pozitif bir durum yaratırlar ve iyimserliği, kendine güveni ve değerlilik duygularını yükseltirler. Vücudumuzdaki doğal ağrı kesici olarak bilinen Beta-Endorfinlerin salgılanması, KAHKAHA attığımızda %27 oranında artar.

KAHKAHA Yogası, öksürük ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlara karşı bizi koruyan, savunmamızın ilk basamağı olan immunoglobülin A (IgA) ve kronik hastalıklara karşı koruyucu IgG seviyelerini yükseltir. Kahkahanın hastalığa karşı engelleyici bir ajan olarak çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Lee S. Berk, PhD (Klinik Araştırma 1989) kahkahanın bazı strese bağlı hormonları azaltabileceğini ve imminomodulasyona sebep olan DOĞAL KATİL HÜCRE aktivitelerini değiştirebileceğini (Doğal Katil Hücreler bizi kanserden korur) bulmuştur.
Kanada Waterloo Üniversitesinde yapılan bir araştırmada (Well Being Journal-Refah Dergisi), kahkahanın, immunoglobülin IgA ve IgG seviyelerini yükselttiğini yazılı olarak kanıtlamıştır.
Mükemmel bir kardiyo ve orta vücut egzersizi sağlar. Bir dakikalık içten bir kahkaha kalp atış hızını arttırarak, egzersiz makinelerin başarısının üzerinde bir başarı elde edilir. KAHKAHA attığımızda kalp hızımız, 10 dak. kürek çekmek ya da 15 dak. kondisyon bisikletine bindiğimizdeki kadar artar.
KAHKAHA atmak, kan damarlarının görevlerini sağlıklı yapmaları için gereklidir. KAHKAHA atarken kan akışı hızlandığından, damarlar genişler ve rahatlar.
KAHKAHA, kaslarımızın yarısından çoğunu kullanır ve karnımızı, karın kaslarımızı, sırtımızı ve pelvik gruplarını çalıştırır. Sindirim kanalı, karaciğer, dalak, pankreas, böbrekler ve böbreküstü bezleri gibi iç organlara içsel masaj sağlayan tek egzersizdir.
KAHKAHA, duyguların serbest akışını arttırarak, vücutta depolanan bloke duyguların boşalmasını sağlayarak fiziksel, zihinsel ve duygusal sorunları önler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Stresin, Panzehiri Kahkaha" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihal ARAPTARLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nihal ARAPTARLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihal ARAPTARLI Fotoğraf
Psk.Nihal ARAPTARLI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi127 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihal ARAPTARLI'nın Makaleleri
► Stresin Etkileri Psk.Özge SOYSAL
► Kronik Stresin Belirtileri Psk.Güneş GÜMAN
► Stresin Anotomisi ve Tedavisi Psk.İzzet GÜLLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Stresin, Panzehiri Kahkaha' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Öfke Yönetimi Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:55
Top