2007'den Bugüne 89,417 Tavsiye, 27,587 Uzman ve 19,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Meme Büyütme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
MAKALE #14587 © Yazan Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ | Yayın Nisan 2015 | 3,136 Okuyucu
Meme büyütme ameliyatı Uluslararası Estetik Plastik Cerrahinin verilerine göre kadınlar arasında en sık tercih edilen estetik ameliyattır.

Ameliyat tekniklerinin gelişmesi,ameliyat sonrası dönemin artık daha rahat geçmesi, estetik işlemlere bakış açısının değişmesi ülkemizde de meme büyütme ameliyatlarına talebi artırmıştır. Ancak hala meme büyütme ile ilgili kadınların çok fazla endişeli olduğunu görmekteyiz. Meme büyütme amacıyla başvuran kadınların en çok kullanılan silikonlarla ilgili endişeleri bulunmaktadır. Meme silikonları kanser yapar mı, patlar mı, zaman içinde çıkarılması gerekli mi, emzirmeye engel mi?
Sağlıklı bir ameliyat ve ameliyat sonrası dönem için kişilerin kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekir.

1. Meme büyütme için konulan implantın şekli ve büyüklüğüne nasıl karar veriliyor ??

Meme implantlarının şekline ve boyutuna hastanın beklentisi göz önünde tutularak vücut yapınısına, meme boyutlarına göre karar veriliyor. Daha sonra sağlık sorunlarına yol açabilecek büyüklükler hastanın beklentisini karşılamak adına tercih edilmemektedir. Hastaların sanal ortamdan aldığı resimleri kıyaslayarak gerçekçi olmayan talepleri olabilir. Bu durumda herkesin bedeninin ve meme yapısının farklı olduğu hastaya anlatılmalıdır. Uygun olmayan büyüklükteki implantlar geç dönemde sorunlara yol açabilir.

2. Kullanılan silikonun ömrü nedir?

Silikon implant firmları ömür boyu garanti verse de yaşlanma sürecinin devam ettiği ve zamanla memede deformasyonlar oluşabileceği unutulmamalıdır. Silikon implantlar yabancı cisim olmaları nedeniyle vücutta reaksiyona yol açabilirler bu durum geç dönemde kapsül kontraktürü gibi olumsuz durumlar ile sonuçlanabilir. İkincil cerrahi müdahalelerin gerekebileceği akılda tutulmalıdır.

3. Silikon implantlar kanser yapar mı? Emzirme olumsuz etkilenir mi?

Silikon meme implantlarının kanser yaptığına dair herhangi bir veri yoktur. Hatta genelde küçük memeli bayanlara uygulandığı için kanser oranı normal kişilere göre düşük bulunmuştur. Emzirme meme implantı sonrası olumsuz etkilenmez ancak gebelik ve emzirme süreci memede deformasyona yol açabilir.

4. İyileşme dönemi nasıl olmaktadır?

Ameliyat sonrası birkaç gün kol hareketleri ile ağrı oluşabilir. Günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz ancak fazla yorulmamalısınız. 4-5.gün işinize dönebilirsiniz. İlk günlerde meme bölgesinde ödem olacağını bunun zamanla geçeceğini ve meme dokusunun şekilleneceğini akılda bulundurmalısınız.

5. Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatında önce anesteziye bağlı riskler mevcuttur. Cerrahi olarak ise çok düşük oranlarda kanama,enfeksiyon,yara açılması, proteze bağlı yabancı cisim reaksiyonu görülebilir. Ancak bunlar nadiren karşılaşılan durumlardır.

Meme büyütme ameliyatı düşünüyorsunuz ve aklınızdakien önemli sorulardan biri meme büyütmek için yerleştrilecek implantın şeklinin nasıl olacağıdır. Meme büyütme ameliyatı tüm dünyada en sık uygulanan cerrahi estetik işlem. Bu nedenle silikon implant teknolojisi de sürekli kendini yeniliyor.

YUVARLAK MI ?? DAMLA MI ??

Günümüzde pürtüklü yüzeyli silikon jel dolgulu implantlar daha çok tercih ediliyor.

Silikon jel dolgulu implantlar iki şekilde üretilmektedir. İmplantlar damla (anatomik ) veya yuvarlak olabilir. Damla şeklindeki implantların üst kısmı daha az dolgunken memenin alt kısmına denk gelen bölümü daha dolgun ve öne doğru çıkıntılıdır. Yuvarlak implantların ise alt ve üstteki yükseklikleri aynıdır.

Hangisinin sizin bedeninizde daha iyi görüneceği bedeninizin yapısına ve beklentinize bağlı. Eğer üst kısımda iyi bir dolgunluk, dekolte bölgesinde belirgin bir meme görüntüsü istiyorsanız yuvarlak daha uygun. Ancak damla şeklinde implantlar doğal meme şekline daha yakın bir görüntü verir. Öte yandan kas altına konulan yuvarlak implantların üst kısımdaki geçişinin damla protez görünümüne yakın olduğu unutulmamalıdır. Eğer kas üstüne yerleştirilirse yuvarlak implantlar karşıdan bakıldığında yuvarlak görünür ve bazı kadınlar bu görüntüyü doğal bulmazlar.

Bazen tek başına silikon implant yerleştirilmesi ideal meme şeklini oluşturma da yetersiz olabilir bu durumda silikon implanta ek olarak meme dikleştirme işlemi gerekebilir. Beklentilerinizi doktorunuzla açık yüreklilikle paylaşmayı unutmayın.

Op.Dr.Nurgül Altuntaş
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Büyütme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nurgül ALTUNTAŞ Fotoğraf
Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ
Kocaeli
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,641 uzman makalesi arasında 'Meme Büyütme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler' başlığıyla benzeşen toplam 30 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► İyi Huylu Benler Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:50
Top