2007'den Bugüne 87,973 Tavsiye, 27,247 Uzman ve 19,427 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Duygusal Zeka
MAKALE #14969 © Yazan Uzm.Psk.Bahar ERDEN | Yayın Haziran 2015 | 3,465 Okuyucu
Zaman zaman bazı arkadaşlarınızın sizden çok daha az ders çalıştığı halde daha yüksek notlar aldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun için kolay fakat doğru olmayan açıklama, doğuştan veya genetik özelliklerden kaynaklanan "zeka farkı" olduğudur. İnsanlar çoğunlukla kelimeleri dikkatsizce kullanırlar; "daha iyi beyin" veya "yüksek IQ" gibi. Fakat artık biliyoruz ki zeka öğreniliyor. Kendimizi öğrenmeye ne kadar zorlarsak, beynimizdeki belli modüller daha iyi iletişim kuruyor. IQ, okuma, yazma, ve aritmetik becerileri ölçer. Fakat bu akademik zekanın duygusal yaşamla hiçbir ilgisi yoktur. Zeki olan birisi, Daniel Goleman'ın(33,34) Duygusal Zeka kitabındaki bir karakter olan David Pologruto gibi rasyonel olmayan bir şey yapabilir. IQ kişinin işe girmesini kolaylaştırabilse de prestij, zenginlik ve mutluluğun garantisi değildir. Kişinin işe girdikten sonra terfi etmesi için gereken ise IQ değil EQ yani duygusal zekadır.
Duygusal zeka nedir? Salovey ve John Mayer duygusal zekayı beş alan altında açıklarlar. Birincisi; duygularımızı bilmektir ki bu öz-farkındalık gerektirir. "Ruh halimizin ve ruh halimizle ilgili düşüncelerimizin farkında olmak" psikolog Mayer'e göre öz-farkındalığın ne anlama geldiğidir. Duygularımızı izleyebiliriz ki bu da bize duygularımızla ilgili kesin gerçeği verir. Öz-farkındalık duygularımızla baş etmemize yardımcı olur. Duygularımızı farkedememek, nerede yaşayacağımız, kiminle evleneceğimiz gibi geleceğimize bağlı kararları vermekte yıkıcı olabilir. Böyle kararlar rasyonellikle yapılamaz. Aksine geçmiş deneyimlerle edinilen duygusal bir akıl gerektirir.

İkinci alan duyguları yönetmektir. Kendimizi sakinleştirebilir, stress, öfke gibi duygularımızı yönetebiliriz. Bazen insanlara bu duyguları yönetmek öğretilmiyor ve kendilerini yatıştıramıyorlar. Bu yüzden de silahı alıp birilerini kolayca öldürebiliyorlar. Çünkü beyinde kendilerini sakinleştirme ile ilgili alanları kusurlu. Hayatta iniş ve çıkışlar dengede olmalı. Kaygı ve stresi azaltmak için yoga, at binmek, egzersiz yapmak, yürümek, müzik aleti çalmak, doğada gezinmek, dans etmek, sıcak duş almak gibi pek çok yöntem vardır. Eğer travmatik bir ilişkiden çıkmışsanız televizyon seyretmek en iyisidir. Kendimizi yatıştırırken deneyimlediğimiz duygusal kendinden geçme de oldukça şaşırtıcı ve olağanüstü bir durumdur. Zaman ve mekan kavramı kaybolur, kaygıdan arınırız ve "zor olan her şey kolay gelir." Kendimizi kontrol etmeyi bu şekilde geliştirebiliriz. Bu başkalaşma halini deneyimlemek için ne yazık ki uyuşturucu kullananlar var ki bu en kötü yol. Bir aktiviteyi sürekli üst üste uygulamak da bu başkalaşma haline gelmenin başka bir yolu. Yaptığımız şeyi seviyorsak, zevkin uç noktasına erişmek kolay.

Üçüncü alan kendimizi motive etmek yani öz motivasyondur ve kendine hakim olabilmenin göstergesidir. Dürtüselliğimizi kontrol ederek ve hazzı erteleyerek kendimizi kontrol ederiz. Cezbedici olana direnenler sosyal olarak daha becerikli ve yeterlidir: kişisel olarak etkili, kendine güvenli ve yaşamın zorlukları ile baş etme becerileri yüksektir.

Dördüncü alan başkalarının duygularını fark edebilmektir ki empati olarak da bilinir. Empati becerisi yüksek olanlar, diğerlerinin ne hissettiğinin, ne istediğinin ve neye ihtiyacı olduğunun göstergesi olan sosyal sinyalleri alabilirler. Öz farkındalığımız ne kadar yüksekse, diğerlerinin duygularını da o denli okuruz. Duygularımızı yönetmeye başladığımızda başkalarının duygularını yönetmeye de başlarız. Aslında iki zihnimiz vardır: "biri düşünür, diğeri hisseder"(Goleman,97). Duygusal iletişimin %10'u sözel, %90'ı sözsüzdür. Birbirimizle her ne sebeple olursa olsun bir iletişime geçtiğimizde birçok sözel olmayan işaretler göndeririz. Hissettiğimizden farklı davranmak veya konuşmak duygusal zihnin eylemidir. Duygularımız ve eylemlerimizdeki tutarlılık ise rasyonel zihnin eylemidir. Göz kontağının olmaması, birini kendimizden uzaklaştırmak veya herhangi bir sembolik engel koymak beden dilini oluşturan işaretlerdir.Tüm hisleri ve duygusal ipuçlarını okuyabilmek duygusal zekanın göstergesidir ve bilinçsiz olarak yapılır. Bir ilişkide aynalama oldukça güçlü bir geribildirimdir ve muhatabımızı anladığımızı gösterir. Bunu yaparken içeriği yeniden özetleyerek muhatabın duygularını yansıtırız. Duvar örmeyi ise muhatabı duygusal olarak kapattığımızda kullanırız. Konuşmayı keser, iletişimi yok sayarız. Goleman'a göre bu, ilişkinin sağlığı için oldukça yıkıcıdır.

Beşinci alan ilişkileri idare etmektir ki bir anlamda diğerlerinin duygularının üstesinden gelmektir. Başkaları ile yumuşak bir şekilde etkileşime girmeliyiz. Stres altında olduğumuzda veya duygusal ızdırap çektiğimizde kalp atışlarımız, kan sirkülasyonumuz ve vücut ısımız artar. Duygusal zekanın bir gösergesi de böyle bir durumda olduğumuzda bunu fark ederek kimse ile bir tartışma içine girmemektir. Doğru olan 20 dakika ortamdan uzaklaşmak en iyisidir. Erkeklerin sakinleşmesi biraz daha uzun sürer; çünkü daha duygusaldırlar. Goleman'a göre erkekler daha kolay incinir.

Aslında akademik zeka ve duygusal zekanın dışında başka zeka türleri de vardır. Harvard Üniversitesi'nde çalışmalar yürütmüş Amerika'lı psikolog Gardner beyinleri hasar görmüş binlerce insan üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu yedi tür zeka tanımlamıştır. Araştırmaya meraklı olanlar Çoklu Zeka Kuramı altındaki kaynakları inceleyebilirler. Daniel Goleman'ın Türkçe'ye çevrilmiş olan ve yukarıda bir özetini vermeye çalıştığım Duygusal Zeka Neden IQ dan Daha Önemli isimli kitabı okumanızı da mutlaka tavsiye ederim. Özellikle öfke problemleri yaşayanlar için de mesajlar ve öneriler içermektedir.

Kaynak
Goleman, D., (1995) Emotional Intelligence, New York, NY, England: Bantam Books, Inc.

Bahar Erden


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Duygusal Zeka" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Bahar ERDEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Bahar ERDEN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bahar ERDEN Fotoğraf
Uzm.Psk.Bahar ERDEN
Muğla (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi55 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Bahar ERDEN'in Yazıları
► Duygusal Zeka Nedir? Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Bizim Zamanımızda Duygusal Zeka mı Vardı? Psk.Dnş.Tuğçe ALTUNBAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,427 uzman makalesi arasında 'Duygusal Zeka' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ailede Evcil Hayvanlar Kasım 2016
► Yetişkinlikte Bağlanma Mayıs 2016
► Sınav Kaygısı Mayıs 2016
► Kendini Gerçekleştirme Ağustos 2015
► Enerji Temizliği Ağustos 2015
► Kişisel Sınırlar Temmuz 2015
◊ Depresyon Temmuz 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:45
Top