2007'den Bugüne 88,462 Tavsiye, 27,379 Uzman ve 19,498 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Fizyoterapist Kimdir? Fizyoterapi Nedir?
MAKALE #15165 © Yazan Fzt.Mehmet ÖNEL | Yayın Ağustos 2015 | 11,260 Okuyucu
Merhaba!

Bu siz okurlara yazdığım ilk yazım olacak. Öncelikle bu yazılar konusunda çok tecrübeli olmasam da elimden geldiğince siz değerli okurlara elimden geldiğince fizyoterapi ile ilgili hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bir fayda sağlayabilirsek ne mutlu bize.

Fizyoterapist, fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksek okullardan mezun sağlık çalışanıdır. Fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Hastalık durumlarında ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman hekimlerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine bağlı olarak,hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli tedavi programını oluşturur ve uygulamaları yapar. Hastaların tedavisi yönünden rehabilitasyon ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışır ve tedavinin gidişi hakkında ilgili uzman hekimin fizyoterapiste vermesi gerektiği gibi fizyoterapist de ilgili uzman hekime bilgi verir.
Çalışma alanlar; Yataklı tedavi merkezleri
Ayaktan teşhis ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri
Huzur Evleri
Spor Kulüpleri
Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri
Kaplıca Merkezleri
Endüstri Alanları
Okullar
başta olmak üzere sağlık ve sağlıklı yaşamla ilgili hizmet veren tüm resmi ve özel kuruluşlar fizyoterapistin çalışma alanlarıdır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, çok geniş hastalık grupları ile ilgilidir ve dolayısıyla fizyoterapistler de sağlık ekibinin vazgeçilmez elemanlarıdırlar. Çokça uğraşılan hastalık grupları arasında;

Omurilik yaralanmaları
Tam veya kısmi felç
Travmatik beyin yaralanmaları
Sinir yaralanmaları
Multiple skleroz
Serebral palsi
Spina Bifida
Poliomyelit
Kırık
Protezli hastalar
Skolyoz/Omurga eğrilikleri
El yaralanmaları
Spor yaralanmaları
Uzuv kayıpları
Nörojenik mesane ve barsak fonksiyon bozuklukları
İltihabi romatizmal hastalıklar (Romatoid artrit, seronegatif spondiloartritler,vb.)
Osteoartrit
Ağrı( Bel, boyun ağrıları vb.)
Fibromiyalji
Sistemik romatizmal hastalıklar ( Sistemik lupus eritamatozus, scleroderma, enflamatuar myopatiler,vb.)
Kanser
Cerrahi öncesi ve sonrası rehabilitasyon
Kardiyopulmoner Rehabilitasyon
Geriartrik Rehabilitasyon sayılabilir. (Vikipedi)

Şimdi sıra bizde, bilen bilir bilmeyenlere sözümüz. Fizyoterapist kimdir ne iş yapar hangi hastalıkları tedavi eder dediğinizi duyar gibiyim. Malum Fizyoterapist deyince bizlerin aklına kırıkçı çıkıkçı yada hareketçi geliyor. Çok karşılaştım ben bu sorularla ‘’tamam Fizyoterapistsinde ne yapıyorsun?’’ diye. ‘’millete hareket yapıyorsun öyle mi? ’’ gibi sorularla çok karşılaştım. burada suç bizde demek ki fizyoterapiyi ve fizyoterapistliği halka yeteri kadar anlatamamışız. Buradaki amacımızda öncelikle ‘’ne iş yapar bu Fizyoterapist’’ sorusuna cevap vermek. Doktormuyuz, değilmiyiz? İlaç yazarmıyız, yazmazmıyız? Gibi soruların cevabına gelince ilaçsız tedavi diyoruz biz fizyoterapistler olarak. İlaç yazmıyoruz ve elimizden geldiğince de kullandırtmıyoruz. Beli ağrıyan bir hastanın henüz ileri seviyede değilken hemen ameliyat etmemiz lazım diyen beyin cerrahlarını çok gördük, biliyoruz. Biz fizyoterapistlerin bir amacı da hastanın ameliyat safhasına geçmeden önce fizik tedavi ile ağrılarını gidermek, kas gücünü sağlamak ve hastayı tekrar sağlığına kavuşturmak. Bundan güzel meslek mi olur! Herkesin korktuğu ameliyat kelimesini, biz hastalara duyurtmamaya çalışıyoruz hepsi bu. Bilinçli olmak araştırmak çok güzel bir meziyet. Gönül ister ki herkes araştırıp okuyup öyle karar versin ama herkesin o imkanı olmuyor maalesef. Her doktora gidenin de ameliyat olması lazım diye de bir kural yok öyle değil mi? Bizlerin amacı yaşasın ilaçsız tedavi yani Fizik tedavi! Biraz siyasi parti sloganı gibi oldu ama olsun. Halkımızın sağlığı her şeyden önemli, kimsenin cebini doldurmaya gerek yok. Araştırmak lazım, okumak lazım her şeye hemen kanmamak lazım. En iyi zamanda en yararlı tedaviyi yapmak lazım. Bizim amacımız halkımız fizik tedaviyi bilsin, halk arasında gezen kırık çıkıkçılara kanmasın, belimi iyileştireceğim derken bu konuda omurganın ne olduğunu bilmeyen kişilere belini çektirmesin. Kolu kırılınca bağlayarak kolun kaynamasını beklemesin, felç olan herhangi bir uzvunu iyileşmez artık diye umudunu kesmesin. Ölümden başka her şeye çare var. İşin ehline inanmak lazım, doğru şekilde tedavi olduktan sonra iyileşmeyecek hiçbir hastalığın olmadığını bilmesi lazım. İnanmamak bu işin ehli olmayana inanmamak ama! Bana çok hasta geldi beyin kanaması geçiripte felç olduktan sonra kalkamaz yürüyemez denilen çok hasta yürüdü bizim klinikte. İşte burada bazen halk arasındaki bazı şeylere inanmış olsa bu hastalar bu tedaviyi olmazsa, bu gelişmeyi gösteremez olduğu yerde devam ederdi. Hem hastaya bakana zor, hem hastaya azap.

Sözün özü işi ehline vermek, herkese inanmamak, halk arasında kalıplaşmış inançlarla hareket etmemek, ‘’o gitti iyileşti bende gideyim’’ dememek, her hastalığın çaresinin olduğunu bilmek, her hastalığın ameliyatla iyileşeceğine inanmamak ve de en önemlisi sağlıcakla kalmak. Kalın sağlıcakla…

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, ya da İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın adıyla Fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan, elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla hastaların tedavisine verilen isimdir. Fizik tedavi eğitimi alan ve uygulayan kişilere fizyoterapist denir.

Üniversite ve eğitim kurumlarında bu konuya özel Fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) bölümleri bulunmakta ve bu okullardan mezun olanlar fizyoterapist olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca tıpta uzmanlık alanlarından olan Fizik tedavi ve rehabilitasyon anabilimdalında uzmanlaşanlar ise FTR doktorlarıdır. İlgili tedavi merkezlerinde doktor ve fizyoterapistler birlikte çalışmaktadır. Tıp dilinde; “optimum nöromüsküloskeletal fonksiyonu edinme veya geri kazanmayı amaçlayan tedavi” olarak açıklanan fizyoterapinin uygulanması bazen uzun yıllar sürebilir.

Fizyoterapide amaç, bireylerin yaşamsal faktörleri sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Fizyoterapi, fiziksel uygulamanın dışında duygusallık ve sosyal ilişkiler gibi unsurları da kapsar. Fizik tedavi, bu konunun eğitimini almış uzman fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır. Tedavi uygulaması öncesinde bir takım laboratuvar bulguları ile muayeneye başvurulur. Elektrodiagnostik elektromiyografi (sinir iletim hızı) testi gerekli görülebilir. Fizik tedavi için özel bakım merkezleri, geriatri, nörolojik, fitness merkezleri ve spor eğitim tesisleri gibi alanlar bulunmaktadır.

Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapist, hekim tarafından tanısı konan hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarını planlayan ve uygulayan; sağlıklı kişilerde özel egzersiz ve rehabilitasyon programları ile fiziksel uyumu arttırıp, hastalık ve sakatlıkları önleyen profesyonel bir sağlık elemanıdır. Ölçme ve değerlendirme metotlarını kullanarak hasta veya sağlıklı kişinin fizyoterapi ve rehabilitasyon programını gerekli gördüğü teknik ve elektroterapi ajanlarını kullanarak, uygular.

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır. Çok yönlü tedavi yaklaşımı olan rehabilitasyon, bedensel özürlülerde hastalığa ve hastaya özgü fizyoterapi ve rehabilitasyon programını gerektirir ve rehabilitasyon programının standardizasyonu yoktur. Rehabilitasyon uygulamalarının ana üyesi fizyoterapisttir.

Nerelerde Çalışırlar?

1-)Yataklı Tedavi Merkezleri (Üniversite, Devlet ve Sigorta Hasteneleri vb…)

*Ortopedi ve Travmatoloji
*Nöroloji / Pediatrik Nöroloji
*Psikiatri
*Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
*Beyin ve Sinir Cerrahisi
*Genel Cerrahi
*Kardiyoloji
*Kalp damar cerrahisi
*Göğüs Hastalıkları / Göğüs Cerrahisi
*Çocuk Hastalıkları
*Üroloji
*Onkoloji
*Kadın Doğum
*Kulak-Burun-Boğaz
*Tüm Yoğun Bakımlar
*Plastik Cerrahi / Yanık Üniteleri
*Romatoloji
*Acil Servis Üniteleri
*Diş Üniteleri

2-)Rehabilitasyon Merkezleri / Protez-Ortez Üniteleri

3-)Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri

4-)Endüstri Alanları

5-)Okullar

6-)Spor Klüpleri

7-)Huzur Evleri

8 – ) Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri

9-)Kaplıca Merkezleri

10-) Termal Oteller

11-) Engelli/özürlü Okulları/ Hastaneleri/Evleri

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Olan Üniversiteler
2008 yılı üniversite yerleştirme sonuçları itibariyle bünyelerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksekokulu veya bölümü bulunduran üniversiteler aşağıdadır.

Hacettepe Üniversitesi
Bezmi alem vakıf üniversitesi
Gazi Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Başkent Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Muğla Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Haliç Üniversitesi
İstanbul Bilim Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Mustafa Kemal Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
İstanbul Medipol Üniversitesi (2010)
Yeniyüzyıl Üniversitesi

Masör ve Fizyoterapist Aynı Şey Mi?

Halkın büyük kısmı fizyoterapist kelimesinin ne demek olduğunu bilmediği için, fizik tedavi denildiğinde masaj aklına gelir ve masörlükle aynı şey zanneden birçok insan vardır. Masörlükle bir ilgisi yok ,sadece FTR öğrencisi 2. sınıfta tıbbi masaj(konnektif doku masajı,derin friksiyon masajı v.s.) öğrenir ve bunu gerekli görürse uygular,yani fizyoterapistin tek işi masaj değildir.Dolayısıyla benzer meslek olarak masörlüğü göstermek de yanlıştır.

Ayrıca masörler için masör-masöz kursları vardır ya da fizyoterapistler tarafından 2aylık bir eğitimle yetiştirilirler.

Fizyoterapist
Mehmet ÖNEL
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Fizyoterapist Kimdir? Fizyoterapi Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Mehmet ÖNEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Mehmet ÖNEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fzt.Mehmet ÖNEL
Batman
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Mehmet ÖNEL'in Makaleleri
► Fizyoterapist Gözetiminde Pilates Fzt.Sema DANIŞIK
► Fibromiyalji ve Fizyoterapi Fzt.Ahmet DOĞAN
► Ms Hastalığı ve Fizyoterapi Fzt.Sedat BAYRAK
► Menisküs Yaralanmaları ve Fizyoterapi Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Düşük Ayak ve Fizyoterapi Fzt.Ertunç YILDIZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,498 uzman makalesi arasında 'Fizyoterapist Kimdir? Fizyoterapi Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 60 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:07
Top