2007'den Bugüne 90,341 Tavsiye, 27,807 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eşler Arasında Siyasi Görüş Farklılığı
MAKALE #16457 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Nisan 2016 | 3,247 Okuyucu
Evlilikler, iki farklı insanın bir ömrü iyi ve kötü anlarda birlikte olmak ve birbirine destek olmak amacıyla paylaştıkları bir hayat yoludur. Bir yuva kurulurken amaç uzun yıllar boyunca omuz omuza, sırt sırta vererek zorlukları aşmak, sıkıntıların birlikte üstesinden gelmektir.

İki ayrı ailede, farklı kişiliklerle büyüyen iki insanın elbette ki hep aynı şekilde düşünmesi, aynı şeylerden hoşlanması ya da aynı görüşe sahip olması beklenmez. Zaten hayatı renklendiren kısmı da burasıdır. Taraflardan birisinin hiç fark etmediği, düşünmediği ya da sevmediği şeyleri, diğer tarafın göstermesi, farklı pencere açması, bakış açısını zenginleştirmesidir. Bu şekilde farklı bir zevk, değişik görüşler daha önce hiç beğenmediğimiz şeylerin aslında reddedilmeyecek kadar güzel tarafları olduğunu görmemizi sağlar.

Unutulmamalıdır, ‘evlilikler iki kişinin bir kişi gibi yaşaması değildir. İki farklı kişinin bir arada yaşama becerisidir.’

Eşinizden farklı düşünebilir, hatta onunla tamamen zıt düşüncelere sahip olabilirsiniz. Ancak bu onunla çatışma yaşayacaksınız anlamına gelmemeli. Çünkü iki ayrı ailede iki farklı tutumla yetişmiş iki insanın pek çok konuda farklı düşünmesi çok normal. Doğrusu da budur zaten. Bu farklılık çocuk yetiştirmekten tutun, yeme zevkine kadar hayatın pek çok anında karşınıza çıkabilir.

Siyasi görüşler konusunda da ayrı fikirlere sahip olmak, farklı partilere oy vermek doğaldır. Bütün mesele kendi düşüncenizin doğru olduğuna siz ne kadar inanıyorsanız karşınızdaki insanın da kendi düşüncesine aynı şekilde inanıyor olduğunu unutmamanız.

Özellikle günümüzde haberleşmenin öneminin arttığı, teknolojinin cep telefonlarıyla her an ulaşılabilir olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu, her tür siyasi ve politik gelişmenin herkes tarafından ulaşılabilir olduğu anlamına geliyor. Kadın ya da erkek pek çok insan artık an be an bütün gelişmeleri izliyor, fikir yürütüyor ve görüşlerini paylaşıyor.
Özellikle sosyal medyanın bu açıdan önemi giderek artıyor ve sosyal medya aracılığıyla her dakika ne olup bittiği yakından takip edilebiliyor. Dolayısıyla artık herkesin bir görüşü var, bir fikri var ve birçoğumuz düşüncelerimizi başka insanlarla paylaşıyor, tartışıyoruz.
Tartışmak demek diğer insanlarla kavga etmek değil elbette. Aile içinde de en çok dikkat edilmesi gereken nokta budur. Farklı düşünceleri savunabilirsiniz ama sizinle karşıt düşüncede olan eşinizin de karakteri, kimliği, kişiliği ve kendine ait görüşleri olduğunu ve onu sizin gibi düşünmeye zorlayamayacağınızı unutmayın.

Bu birbirinize saygı göstermeniz demektir ve hem ikili ilişkilerde hem de sosyal çevremizle olan ilişkilerde en çok önem taşıyan duygu budur: Saygı. Çünkü bir insanı sevmeyebilirsiniz, onunla ilişki geliştirmeniz gerekmeyebilir ama insan olarak bir insana saygı göstermek sizin de toplum içindeki yerinizi belirleyen bir durumdur. Başka insanlara nasıl davranıyorsanız o şekilde davranışlarla karşılaşırsınız.

Siyasi görüşlerde fikir ayrılığına düşmek ve fikirlerinizi savunmak için tartışmaya girmek başka, fikirlerinizi savunmak adına diğer fikirleri küçümsemek, insanlarla kavga etmek başka. Maalesef bazen aradaki ince çizgi kayboluyor ve eşler birbirine düşman hale gelebiliyor. Oysa bugün görüyoruz ki, siyasi açılardan birbirine taban tabana zıt partiler ve liderler bile bir araya gelebiliyor, ortak noktalar bulabiliyor hatta birlikte hükümet kurabiliyorlar. Artık görüş ayrılıkları yüzünden birbirimizi kırma zamanı değil, aksine farklı düşünüyor olsak bile farklılıklara değil, aynılıklara odaklanma zamanı. Ayrışmaya değil, bütünleşmeye ihtiyacımız var.

Size birebir benzeyen, sizinle tamamen aynı beğenileri olan, siz ne düşünüyorsanız sizi sürekli doğrulayan, her şeye siz öyle istiyorsunuz diye evet diyen bir insanla beraber olduğunuzda bir süre sonra tekdüze olmaya başlar her şey. Kendisine tıpa tıp benzeyen bir insanla yaşayarak hayatı renklendirmek kolay değildir.

Evliliklerde sorun farklı siyasi görüşte olmaktan kaynaklanmaz genellikle, karşısındaki insanı kendisi gibi düşünmeye zorlamaktan, onun kendisine ait düşünceleri olabileceğini ve bu düşüncelerini savunabileceğini kabullenmemekten kaynaklanır. Göz önünde bulundurulması gereken nokta ta tam olarak budur. Evlilikte olması gereken, eşlerin kendi kimlikleriyle, kişilikleriyle, değer yargılarıyla, inandıkları ya da inanmadıklarıyla bir arada yaşamayı başarabilmeleridir. Öbür türlü sadece bir kişinin dediğinin olduğu, bir kişinin inandığının ve düşündüğünün tek doğru kabul edildiği bir ilişki bir süre sonra soluk alınmayan, tarafları daraltan, rengini ve zenginliğini kaybeden bir ilişkiye dönüşür.
Siyaset, siyasi ve politik arenada hararetli tartışmalarla gündeme gelen bir düşünce ve eylem sistemidir. Evliliklerde kavgaya ve tartışmaya yol açarsa, o evliliği yıpratan, sarsan bir stres odağı olmaktan öteye gidemez. Oysa evlilik bir arada yaşamak ve zorlukların birlikte üstesinden gelmek, iyiliklerde birlikte mutlu olmak, hayattan keyif almak amacıyla kurulan bir beraberliktir. Farklı siyasi anlaşmazlıklar uğruna harcanmamalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Eşler Arasında Siyasi Görüş Farklılığı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Eşler Arasında Siyasi Görüş Farklılığı' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:36
Top