2007'den Bugüne 90,094 Tavsiye, 27,730 Uzman ve 19,718 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Yatalak Hastaların En Önemli İhtiyacı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MAKALE #16494 © Yazan Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL | Yayın Nisan 2016 | 6,309 Okuyucu
Günümüzde bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak bir yandan kazalar sonucu oluşan komplikasyonlar azalmakta, yaşam süresi uzamakta, diğer yandan kronik hastalıkları olan ve afetler yada kazalara maruz kalıp yaşama dönen özürlü kişiler için yaşamı daha kolay hale getirme gereksinimleri önem kazanmaktadır.

Bu bağlamda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programları, eğitim, danışmanlık, bakım ve tedavi uygulamaları gibi hizmetlerle yürütülmektedir. Rehabilitasyon, bireyin ailesi ve toplum ile yeniden bütünleşmesini sağlayarak, fonksiyonlarını optimal düzeyde sürdürmesini sağlar. Bunun yanında rehabilitasyonun Sekonder problemlerin (spastite, bası yaraları, kontraktür) ve fiziksel deformitelerin önlenmesi, Sakat bireylerin koltuk değneği, baston, yürüteç, tekerlekli iskemle, protez, ortez gibi günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştırıcı yardımcı cihazlar kullanarak kendi yaşamlarını bağımsız olarak sürdürebilmesi, Hastalıktan etkilenmiş organ ve sistemlerin fonksiyonel kapasitesinin artırılması, Hastalıktan etkilenmemiş organ ve sistemlerin güç ve kapasitelerinin artırılması, Kronik hastalığa sahip bireylerin var olan fonksiyonlarının ve öz-bakım gücünün artırılması, Hastanede kalış süresinin kısaltılması, Sosyal ve iş çevresini uygun hale getirerek ve psikolojik destek sağlayarak bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi gibi amaç ve yararları vardır

Hastalık geçiren kişinin ilk tedavileri yapıldıktan sonra durumu stabil hale gelince rehabilitasyon tedavisine başlanmalıdır. Hastalara ilk tedavi yattıkları serviste başlar ve sonrasında fizik tedavi bölümün de daha sonra ise hastanın evinde devam eder.
Bu süreç hasta toparlanana kadar yada istenilen seviyeye gelene kadar aktif bir şekilde devam eder. Belli süre hastanede tedavi alan hastalar taburcu edildikten sonra evde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına devam eder.

Bu uygulamaları iyi bir fizyoterapistin yapması rehabilitasyonun verimini arttırır ve hastanın kısa zamanda toparlanmasını sağlar. Fizyoterapistin olmadığı durumlarda ise hasta yakınları bir fizyoterapistten yardım alarak kendilerinin yapabilecekleri kadarını hastaya uygularlar.

İyi bir tedavi ve bakım sonucunda hastalarda bası yaraları oluşmaz. Hastaların kas yapılarında kısalma olmaz. Hasta da dolanım problemleri olmaz. Hastada solunum problemleri yaşanmaz Hasta da solunum problermlerine bağlı olarak ortaya çıkan akciğer hastalıkları riski minimalize olur. Hasta kısa sürede oturma dengesini ayakta durma dengesini sağlar Hastanın toparlanması en kısa sürede olur.

Rehabilitasyon; fizyoterapi, kas eğitimi, beslenme eğitimi, psikoterapi, gevşeme teknikleri, genel sağlığı koruma ve geliştirme, öz-bakım eğitimi, kullanılan ilaçlarla ilgili eğitim, taşıma, ev içi düzenleme, iş rehabilitasyonu, konuşma rehabilitasyonunu kapsayan programları içermektedir. Nörolojik (serebrovasküler olay, multiple skleroz, lateral skleroz, myestania gravis), romatolojik (romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit), pulmoner (kronik obstrüktif akciğer hastalıkları), ortopedik, kas-hareket sistemi hastalıklarında ve amputasyonlarda, yatağa bağımlı hastalarda, travmatik beyin ve spinal kord yaralanmalarında, kronik böbrek yetmezliği, AİDS gibi hastalıklar ve yanıklarda, doğumsal hastalıklarda (serebral palsy), kanserlerde, ağrı yö-netiminde, kalp ve yaşlılığa bağlı gelişebilecek sorunlarda rehabilitasyon programları uygulanmaktadır. Sakatlığın sürekli olduğu durumda birey iş gücüne dönemiyorsa, bireyin bedensel ve mental durumu incelenerek durumuna uygun yeni bir işin kazandırılması konusunda eğitim verilmesi ve sonra yeni işe göre bireyin istihdamının yapılması da rehabilitasyon kapsamındadır

Gecikmiş veya hiç tedavi uygulanmamış hastalarda durum bunların tam tersi olup hastanın ve hasta yakınlarının işini baya bir zorlaştırmaktadır. Eklem de oluşan bir problem kas yapıdan oluşan bir problem hastaya ciddi sıkıntılar çıkarmaktadır. Hasta ile birlikte ona bakan yakınları da ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. En basiti bir bezini bile değişirken kaskatı olmuş birini cevirmek hareket ettirmek oldukça zor ve sıkıntılı olmaktadır. Ayrıca bu tarz hastalar da ciddi solunum sıkıntıları akciğer sekresyonları ve nefes darlıkları görülmekte ve zamanla bu durum daha kötü hal almaktadır.

Ayrıca bakımı iyi yapılmayan hastalarda bası yaraları oluşmakta bu yaralar derinleşmekte ve ciddi bir hal almaktadır. Açık yaralar ciddi bir enfeksiyona neden olmakta ve hastalara daha ciddi bir problem yaşatmaktadır

Bu bağlamda yatan hastalara FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON ciddi bir önem arz etmekte ve hastaların durumunu iyiye mi kötü ye mi gideceğini belirlemektedir. Hastaları en kısa zamanda uzman ellerde tedavi ettirmek onlara bu mücadelede yapılacak en büyük destektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yatalak Hastaların En Önemli İhtiyacı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gökhan AYGÜL Fotoğraf
Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL
Malatya
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'ün Yazıları
► Evde Fizik Tedavi Fzt.Kamil YILMAZ
► Evde Fizik Tedavi Fzt.Umut PAKSOY
► Donuk Omuz Fizik Tedavi Fzt.Atalay ÇELEBİ
► Bazı Fizik Tedavi Önerileri Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Yeni Trend Evde Fizik Tedavi Fzt.Gökhan AYGÜL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,718 uzman makalesi arasında 'Yatalak Hastaların En Önemli İhtiyacı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' başlığıyla benzeşen toplam 78 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Postür Hastalıkları Şubat 2021
► Diz Protezi Aralık 2020
► Kalça Protezi Aralık 2020
► Gebelikde Egzersiz Mart 2017
◊ Covid 19 Aralık 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:33
Top