2007'den Bugüne 87,625 Tavsiye, 27,127 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Porselen Laminat Kaplamalar
MAKALE #1659 © Yazan Dt.Osman NURSAL | Yayın Ekim 2008 | 10,311 Okuyucu
LAMİNATE KAPLAMALAR
Veneerler, dişinizin ön ve yan yüzeylerini örten kağıt kalınlığında kaplama maddeleridir. Yapay tırnaklara benzetilebilirler. Dişleriniz renklenmiş, kırılmış olabilir yada şekillerinden hoşnutsuz olabilirsiniz işte tam bu durumda laminate veneerler devreye girer. Hayalini kurduğunuz o güzel gülümsemeye veneerler sayesinde kavuşabilirsiniz. Veneerler genellikle porselenden üretilirler. Isırışınıza, ağız yapınıza uygun bir şekilde labaratuarda hazırlanır, dişinizin ön kısmına yapıştırıcı maddeler vasıtasıyla yapıştırılırlar.

Çok ince maddeler olmalarına rağmen uzun yıllar boyu (4-12 yıl) ağzınızda kalacak şekilde sağlamdırlar. Her hastaya uygun bir tedavi olmasalar da uygun vakalarda, bir çok tedaviye mükemmel estetik alternatiftirler. Kullanıma uygun durumları sayacak olursak ;

• dişler arasında boşluklar
• kırık veya çatlak dişler
• estetik olmayan, renklenmiş eskimiş dolgular
• içine kadar renklenmiş, kararmış dişler
• şekli bozuk, pozisyonu ters dişler

Veneer uygulamaları, dişi çok fazla kesmeden istediğimiz estetik değişiklikleri yapmamızı sağlarlar. Sağlıklı doğal bir görünüş oluştururlar. Ama duruma göre bazen veneerler yerine kronlar, beyazlatma, ortodonti tedavileri tercih edilebilir. İyi bir muayene sonucunda dişlerinize en uygun tedavi şekli doktorunuz tarafından açıklanacak beraber vereceğiniz kararla tedavi şekli belirlenecektir.
Siz de laminate veneer dünyasının avantajlarını yaşayabilirsiniz. Doktorunuz, adeta bir sanatçının renk paleti, heykeltraş aletleri ve sanatsal becerileriyle ürettiği eserler gibi gülüşünüzü baştan yaratabilir.
21 yaşındaki bu bay hasta dişleri arasındaki siyah boşlukları kapatarak gülüşünü güzelleştirmek amacıyla başvurmuş tedavi sonunda dört veneeriyle mükemmel estetik görüntüye kavuşmuştur.
Bu aşırı renklenmiş vakada ise hastaya üst ve alt çenede 20 veneer uygulanmış bu sayede renklenmeler mükemmel bir şekilde giderilmiştir. Gülümseme sırasında görünen tüm dişlerin tedaviye dahil edilmeleri estetiği kusursuz sağlamada gereklidir .

Estetik diş hekimliği oldukça fazla yol almış olmasına rağmen halen hiç bir restorasyon gerçek dişin yerini tutamamaktadır. Tedavi öncesi doktorunuz neler beklemeniz gerektiğini anlatacaktır. Olanaklar dahilinde limitleri bilirseniz sonuç sizi daha çok tatmin edecektir.
UYGULAMA
Veneer uygulamaları iki aşamalı bir tedavidir. İlk seans hazırlanacak diş sayısına göre 30 dakika 2 saat arasında sürer. İlk önce doktorunuz size en uygun olacak diş rengini seçer. Diş kesim işlemine başlanır dişin mine tabakası gerektiği oranda kesilir. Sonraki aşama ölçü alınmasıdır.
Seanslar arası dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın. Dişleriniz soğuğa ve sıcağa karşı hassas olabileceği için doktorunuzun yeme içme konusundaki tavsiyelerine uyunuz.

İkinci randevunuzda doktorunuz, labaratuarda size özel hazırlanmış, laminate veneerleri dener. Herşey uygun ve estetik olarak bir sorun yoksa diş yerine yapıştırılır. Yapıştırıcı ışık kaynağı yardımıyla sertleşir. Fazla yapıştırıcı artıkları temizlenir nasıl kullanmanız gerektiği konusunda uyarıları takiben tedaviniz sona erer.

Beklentilerim Ne Olmalı ?
Bilmeniz gerekenler :

• maliyet – Veneer kaplamalar estetik dolgu tedavilerine göre daha pahalıdır.

• kullanım ömürleri – Veneerde kullanılan materyal hayat boyu dayanmaz. Genellikle 4 – 12 yıl ömürleri olur ve bu süre sonunda yenilenmeleri gerekir.

• hassasiyet – Uygulama sonrası iki hafta soğuk sıcağa karşı hassasiyet hissedebilirsiniz.

• tamir – Veneerler kırılır veya çatlarsa tamirleri mümkün değildir yenilenmeleri gerekir. Bu nedenle sert cisimler ısırmamalısınız. Çekirdek, tırnak ısırmak gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

• kesilen diş miktarı – Veneerleri yerleştirmek için genellikle çok az bir miktar diş kesilir, kesilen dişin kaybı geri dönüşümsüzdür.

Veneerlerin mükemmel özellikleri:

• görüntü – En bariz avantajları estetiktir. Veneerlerle dişler arasındaki boşluklar, kırık dişler, koyulaşmış veya rengi bozulmuş dişler tedavi edilebilir.

• ağrısız bir işlem – Veneer uygulaması genellikle anesteziye bile gerek duyulmadan yapılacak kadar ağrısız bir işlemdir.

• daha sağlıklı – Dişler kronlarda olduğu gibi tam olarak kesilmedikleri için diş dostudurlar.

• ekonomi – uzun dönem göze alındığında klasik kaplama tedavilere göre daha ekonomiktir.

Isırmada problemi olanlar, diş gıcırdatanlar veneerler için iyi adaylar değildir. Bunun yanında gülüşünü düzeltmek ve mükemmeleştirmek için en iyi çözümdürler. Konuyla ilgili sorularınızı ve detaylı bilgileri doktorunuza danışabilirsiniz.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Porselen Laminat Kaplamalar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Osman NURSAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Osman NURSAL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Osman NURSAL Fotoğraf
Dt.Osman NURSAL
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Osman NURSAL'ın Yazıları
► Porselen Lamina Dr.Dt. Fatih GENCEROĞLU
► Porselen Lamina Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Porselen Laminate Veneerler Dr.Dt. Ayşe Gökçen SARGIN
► Porselen Laminate Uygulamaları Dr.Dt. Nilgün ARI
► Porselen Köprüler Hakkında Herşey ÇOK OKUNUYOR Dt.Osman NURSAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Porselen Laminat Kaplamalar' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Estetik Diş Dolguları Aralık 2010
► Porselen Köprüler Hakkında Herşey ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:01
Top