2007'den Bugüne 87,633 Tavsiye, 27,131 Uzman ve 19,373 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Omuz Ağrısı ve Fizyoterapi Önerileri
MAKALE #17036 © Yazan Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ | Yayın Ağustos 2016 | 4,468 Okuyucu
Omuz, kürek kemiği, köprücük kemiği ve omuz başı kemiğinin bir araya gelmesinden oluşan komplike bir eklemdir. Omuz ekleminin normal hareketlerini yapabilmesi için, bu üç eklemin uyum içinde çalışması gerekir. Omuzun stabilizasyonu eklem kapsülü, ligamentler ve kaslar sayesinde olmaktadır . Omuz eklemi konumunu düşününce yumuşak dokularla sağlanmış bu stabilizatör mekanizma aynı zamanda eklemi yaralanmalara daha müsait hale getirmektedir. Bu nedenle omuz bölgesinde birçok nedenle ağrı görülebilir.

Omuz bölgesinde en sık görülen şikayetler ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Doğru teşhis için, hastanın ayrıntılı değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Ağrının tipi, yeri, yayılma süresi dikkatle sorgulanmalıdır. Boyun, sırt ve kaburgada görülebilen problemler ve postür ( duruş) bozuklukları omuz kuşağı hareketlerini etkileyebilir. Hastanın günlük yaşamı, yaptığı iş, son zamanlar da farklı olarak ne yaptığı sorgulanmalıdır. Bu sorgulamada ki amaç ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olan hareket ya da aktiviteyi belirlemek ve o aktiviteye yönelik hastayı bilinçlendirmek gerekir, bazen bir kere yaptığı hareket ağrıya sebep olmayabilir fakat bu hareketin tekrarlı yapılması şiddetli bir aktivite olmasa dahi tekrarlayan travmaya sebep olabilmektedir. Geçirilmiş travmalar problemle ilgili fikir verebilir. Hastanın yaptığı spor aktivitelerinin bilinmesi, genç hastalarda buna bağlı oluşabilecek yaralanmaların saptanmasını sağlayabilir. Hastanın geçirdiği diğer hastalıklar ve daha önce gördüğü tedaviler de dikkatle sorgulanmalıdır.
Omuz ağrısının en sık görülen nedeni sıkışma sendromudur(inpingement Sendromu).
Genelde 40 yaşın üzerinde görülen bu sendrom, uzun süre ayakta dik duran ve kollarını omuz seviyesi üzerinde tutarak çalışmak zorunda kalan kişilerde sık görülür.

Bu tür zorlayıcı hareketler kasların kemiğe yapışmasını sağlayan kirişleri üzerinde yıpratıcı etki yapar. Genelde hafif bir zorlanmayla omuz ağrısı başlar. Ağrı, geceleri artabilir ve uykuya engel olacak şiddetlere ulaşabilir. Ultrasonografi ve MR tanıya yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemlerde kısa süreli istirahat gereklidir. Ağrı kesici ilaçlar, lokal enjeksiyon ve fizik tedavi tedavide uygulanır.

Omuz ağrısına neden olan diğer hastalıklar;
Rotator cuff yırtığı
Rotator cuff kasları omuz eklemini saran ve humerusun caput humerisini cavitas glenoidales içinde sabitleyen 4 kastan meydana gelir. Supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularisten meydana gelen bu kaslar omuzun rotasyonel hareketlerinden sorumludur.

Golf, tenis benzeri zorlayıcı rotasyonel hareketlerin kullandığı sporlarda travmatik rotator cuff yırtıkları meydana gelebildiği gibi bu yırtıklar atravmatik olarakta meydana gelebilir. Hastalara yırtığın derecesine göre cerrahi önerilebilir, yada sadece rehabilitasyon programı uygulanır.

Bursit
Omuz bölgesinde, hareketli dokular arasındaki sürtünmeyi azaltmaya yardım eden, çok sayıda, içi sıvı dolu keseler vardır. Bursit ya da bursitis bu keselerin ağrılı iltihabi hastalığıdır. Bursit, keseleri tutabilen sistemik hastalıklar dışında, zorlanmalar ve tendinit sonucu da gelişebilir. Omzun ön yüzünden aşağıya yayılan ağrı ve hassasiyet bulunur. Kolu yandan yukarıya doğru kaldırmak ağrıdan dolayı zor, bazen de imkansızdır. Tanı koymak için ultrasonografi ve MR’dan yararlanılabilirse de çoğu zaman sadece muayene yeterlidir. Tedavi için ağrı çok şiddetli ise kısa süreli istirahat verilir. Şişliği azaltmak için soğuk uygulama yapılır. Ağrı kesici ve iltihap dindirici romatizma ilaçları verilir. Bu yöntemlerle kontrol edilemeyen olgularda lokal enjeksiyon ve bazen fizik tedavi yapılır.

Donuk omuz ( Frozen Shoulders)
Travma, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, tüberküloz, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları ve en önemlisi kolun uzun süreli hareketsizliği donuk omuza yol açabilir.

Omuz ağrısı ve omuz sertliği ile sinsi olarak başlar. Giderek daha belirginleşen hareket kısıtlılığı olur. Fizik tedavi gerekebilir. Tedaviye dirençli olgularda lokal enjeksiyon ve germe yapılır.

Polimiyaljia romatika
Polimiyaljia romatika yaşlılarda bir aydan uzun süren boyun, omuz ve/veya kalça kuşağındaki ağrı ve tutuklukla seyreden bir hastalıktır. Gece ağrısı ve sabah tutukluğu görülür. Yorgunluk, hafif ateş, kilo kaybı, iştahsızlık olabilir. Diz ve el bileklerinde geçici şişlik ve ağrı meydana gelir.

Sudeck atrofisi
“Kompleks rejional ağrı sendromu” adı da verilir. Ağrı, fonksiyon kaybı ve sakatlık ile karakterizedir. Omuz, el ve ayak tutuluşu sıktır. Kolu tutunca omuz-el sendromu adını alır. Omuz-el sendromunda omuz ve elde değişiklikler olmasına karşın dirsek sağlam kalır. Hastaların çoğu 50 yaşın üzerindedir. Hasta bölgede ağrı ve şişlik, deri değişiklikleri, terleme bu sendromda görülen belirti ve bulgulardır. Tanıda radyografi, bilgisayarlı tomografi ve kemik sintigrafisinden yararlanılır. Analjezik ilaçlarla birlikte fizik tedavi de verilmelidir.

Omuz Ağrıları için Egzersizler
1-KAUDMANN EGZERSİZLERİ:
A)Sarkaç Egzersizi: Dizlerinizi ve belinizi hafif öne bükerek bir elinizle bir masaya tutunun, diğer elinizi serbestçe sarkıtın. Serbest kolunuzu, dirseğinizi düz tutarak
(a) öne arkaya,
(b) sağa sola,
(c) daireler yapacak şekilde birer dakika sallayın.

B)Tırmanma Egzersizi: Yüzünüz duvara dönük, dirseğiniz gergin durumda parmaklarınızı, duvar üstünde, vücudunuzu eğmeden yürütün, Aynı hareketi duvara yan dönük olarak tekrarlayın. Öbür kolla da aynı hareketleri yapın.

C) Omuz Elevasyonu: Kollar yana sarkık, dik durumda iken omuzlarınızı yukarı kaldırın ve derin nefes alın, indirirken nefesinizi verin. Aynı hareketi ellerinizde birer kg’lık ağırlıklarla tekrarlayın.

D) Kollar serbest halde iken omuzlarınızı önden arkaya ve arkadan öne çevirin.

2-OMUZ ROM EGZERSİLERİ:
A) Ayakta dik durun ve elinize uzunca bir sopa alın.
(a) Dirsekleri gergin tutarak ellerinizi yavaşça yukarıya kaldırın ve indirin.
(b) Aynı harekesi sopayı kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrarlayın. Her iki harekette de dirseklerin düz tutulmasına dikkat edin.

B) Duvara yan dönün. Ellerinizi avuç içi duvara yapışacak şekilde uzatın ve dirseğinizi bükmeden elinizi yukarıya doğru kaydırın. Avucunuzun duvara değdiği son noktada vücudunuzu esnetin.

C) Sırtüstü yatar pozisyonda kollarınızı dirsekleri yerden kaldırmadan tam yana açın, ellerinizi havaya kaldırın. Dirseklerinizin 90 derecelik açı yapmasına özen gösterin. Bu pozisyonda dirseklerinizi yerden kaldırmadan ve açıyı bozmadan ellerinizi (önce avuç içi, sonra elin sırtı yere değecek şekilde) yere değdirin.

3)PEKTORAL VE INTERKOSTAL KASLARI GERME:
Yere sırtüstü uzanın ellerinizi ensenizin arkasında birleştirin. Dirseklerinizi yerden kaldırmadan yukarıya doğru itin. 10’a kadar sayın, gevşeyin. Bu hareketi sırtınıza yastık koyarak yapabilirsiniz.
Dik aralıkla bir iskemleye dik oturun. Ellerinizi ensenizde birleştirerek geriye doğru gerinin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayın gevşeyin.
Bir köşede yüzünüz duvara dönük durun. Kollarınızı yukarı kaldırarak duvara koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan duvara doğru esneyin.
Bir kapı eşiğinde kollarınızı kaldırarak ellerinizi eşiğe koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan öne doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin.

4)OMUZ VE SIRT KASLARINIZI GERME:
Yüzüstü kollarınız kalçalarınıza değecek pozisyonda uzanın. Bu pozisyonu bozmadan omuzlarınızı kaldırmaya çalışın.
Yüzüstü yatar pozisyonda kollarınızı öne gergin uzatın. Göğsünüzü ve başınızı yerden kaldırmadan, kollarınızı, gergin olarak havaya kaldırmaya çalışın.
Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi yanınıza koyun. Başınızı ve göğsünüzü yerden kaldırmadan ellerinizi, dirsek ve omuzlarla beraber havaya kaldırmaya çalışın.
Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi kalçanızda birleştirin ve dirseklerinizi bükmeden havaya kaldırmaya çalışın.

5)GERME- GEVŞETME HAREKETLERİ:
A) Dik oturun, ellerinizi kollar yere paralel olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin ve birbirine bastırın. 10’a kadar sayarak bu şekilde tutun, daha sonra 5 sn. kollarınızı serbest bırakın. Hareketi çene seviyesinde ve alın seviyesinde tekrarlayın.
B) Aynı pozisyonlarda durarak ellerinizi ayırmaya çalışın.

Omuz ağrısı yaşamamak için bu öneriler:
• Omzunuz ağrıyorsa ağrıyan tarafa yatmayın.
• Otururken kollarınızı bir destek üzerine koyun.
• Kollarınızı sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırmayın.
• Kollarınızla ağır yük taşımayın.
• Omuz ağrınız varsa egzersizler ve tedavi için bir Uzman doktora veya Fizyoterapist e danışabilirsiniz.

Sağlıklı günler….
Uzm. Fzt. H. İbrahim KURMAZ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Omuz Ağrısı ve Fizyoterapi Önerileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Halil İbrahim KURMAZ Fotoğraf
Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
Gaziantep
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ'ın Makaleleri
► Omuz Ağrısı ve Nedenleri Fzt.Sema DANIŞIK
► Donuk Omuz Fizik Tedavi Fzt.Atalay ÇELEBİ
► Fibromiyalji ve Fizyoterapi Fzt.Ahmet DOĞAN
► Ms Hastalığı ve Fizyoterapi Fzt.Sedat BAYRAK
► Menisküs Yaralanmaları ve Fizyoterapi Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Düşük Ayak ve Fizyoterapi Fzt.Ertunç YILDIZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,373 uzman makalesi arasında 'Omuz Ağrısı ve Fizyoterapi Önerileri' başlığıyla benzeşen toplam 39 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:02
Top