2007'den Bugüne 90,341 Tavsiye, 27,807 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Diyette Kuruyemiş Tüketimi
MAKALE #17807 © Yazan Dyt.Sinem AKGÜN | Yayın Ocak 2017 | 6,673 Okuyucu
İçimizde fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişleri sevmeyen yemeyen kimse yoktur. Zayıflama diyetlerinde miktarları kısıtlansa da aslında ne kadar yararlı olduğu bilinen bir gerçek! Gelin bu besin grubuna daha yakından bakalım.

Kuruyemişler Neden Önemli?

Kuruyemişler, tekli doymamış yağ asidinden zengin olması, bitkisel protein ve posa içermesi, magnezyum, çinko açısından zengin, sodyumdan fakir olması, B ve E vitaminlerine sahip olması sebebiyle önemli bir besin grubudur.

Kuruyemişlerin bir çoğu bitkisel protein kaynağıdır ve sağlığınızı tam anlamıyla korumaya yarar, gün içerisinde kuruyemiş tüketenlerin daha düşük kolesterol seviyesine sahip oldukları biliniyor.

Kuruyemiş Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak kuruyemişler, yüksek enerji yoğunluklu besin grubuna girdiğinden tehlike arz edebilir. Her gün tüketilmesi önerilmekle birlikte, tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir.

Folik asit, niasin, E vitamini, B6 vitamini, bakır, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum gibi mineraller ile antioksidanlar, fitosteroller ve diğer fitokimyasallardan da oldukça zengindir. İçerdiği bir çok faydalı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde kuruyemişler, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, karaciğer hastalıkları vb. üzerinde faydalı etkileri olduğu belirtilmiştir.

Yapılan çalışmalar, karaciğer yağlanmasına karşı etkili olduğunu, cilt sağlığını güzelleştirdiğini göstermektedir.

Kuruyemişler yüksek enerji içeriğine sahip besinler olmasına rağmen, yapılan araştırmalarda bireylerin günlük tüketimlerine eklendiğinde ağırlık kaybına yol açtığı belirlenmiştir.

Akdeniz tipi diyette kuruyemiş tüketimi fazla olmasına rağmen, neredeyse hiç tüketimi olmayan Amerikan tipi diyet karşılaştırıldığında akdeniz tipi diyet uygulayan bireylerin vücut ağırlıklarının daha düşük olduğu ve metabolik hastalara daha az rastlanıldığı görülmüştür.

Kuruyemişlerin yüksek doygunluk sağlamaları, yağ içeriklerinin fazla olması ve bu yağların gastrointestinal sistemden tamamen emilememesi, bazal metabolizma hızında hafif artışa sebep olması nedeniyle ağırlık kontrolünde etkili olduğu düşünülmektedir.

Kuruyemişlerden antep fıstığı, şarapta yüksek oranda bulunan resrevastrolü 2. sırada içeriğinde barındırarak kansere ve kalp hastalıklarına karşılık mükemmel bir hayat kurtarıcıdır.

Ceviz ise en yüksek omega-3 içeren kuruyemiştir. 1 porsiyon cevizde 2,6 gram omega-3 bulunur. Bu da tavsiye edilen günlük değerin yaklaşık %50'sini karşılar. Polifenoller bakımından zengin olan ceviz de kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Obezite ile ilgili yapılan çalışmalarda badem tüketen kadınların vücutlarında kolesistokinin adlı maddeye rastlanıldı. Bu madde kişilerin uzun süreler tok kalma hissini ortaya çıkarıyor ve daha sağlıklı ve zayıf bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

Eğer yer fıstığı seviyorsanız sanşlısınız, son dönemde bir diyette yer verilmeye başlandı. Bunun sebebi kanser önleme de etkin olan beta-sitosterol içeriğinin yüksek olması.

Journal of American College of Nutrition'da yer alan makalaye göre günde 1 porsiyon fındık ve 1 porsiyon yer fıstığı tüketenlerin Kalp Hastalıklarına ykalanma ihtimalinin %55 oranında azaldığı görülmüş. Ayrıca trigliseridi yüksek olanların mutlaka tüketmesi isteniyor.

Eğer gün içerisinde kuru yemiş tüketmeyi seviyorsanız miktarına dikkat ederek, tükettiğiniz zaman daha sağlıklı ve zayıf bir bedene sahip olabilirsiniz.

İçerdikleri doymamış yağlar sayesinde kalp sağlığınızı ve bağırsak sağlığınızı korumada oldukça etkilidirler.

Ancak tuz ile kavrulmuş olanlarından daha çok taze ve çiğ şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Ne Kadar Tüketmeliyim?

Sağlıklı yetişkin bireyler için tüketilmesi gereken miktar, 2 porsiyon yani yaklaşık olarak 30 gram kadardır.

Eğer gün içerisinde düzenli olan kuruyemiş tüketiyorsanız;
Kalp Hastalıklarına
Kansere
İnme ve Felç riskine
Diyabete
Duyu Organlarına karşı gelişecek olan hastalıkları önlemede daha başarılısınız.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diyette Kuruyemiş Tüketimi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Sinem AKGÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Sinem AKGÜN'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Sinem AKGÜN'ün Makaleleri
► Su Tüketimi Dyt.H.Pınar KURAL
► Diyette Yasak Yoktur Dyt.Nurten ÇETİN
► Tonalin Cla Diyette Kullanımı ÇOK OKUNUYOR Dyt.Perran AYDEMİR
► Diyette Şehir Efsaneleri Dyt.Esra Rahşan ÇALIŞKAN
► Et Tüketimi ve Gut Hastalığı Tedavisi Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL
► Sağlıklı Bir Yaşam ve Tuz Tüketimi Dyt.Yüksel Turan TAŞDEMİR
► Diyette Doğru Bilinen 10 Yanlış Dyt.Büşra DAYIOĞLU
► Diyette Yanlış Bilinen Gerçekler Dyt.Meltem ERDAĞI
► Diyette Uyguladığımız Herşey Doğru mu? Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Diyette Kuruyemiş Tüketimi' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Glisemik İndeks Eylül 2015
► Vejeteryanlık Nedir? Mayıs 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:39
Top