2007'den Bugüne 90,990 Tavsiye, 27,969 Uzman ve 19,827 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinselliğin Prangası; Vajinismus
MAKALE #17895 © Yazan Psk.Şanver YEREBAKAN | Yayın Ocak 2017 | 3,129 Okuyucu
Vajinismus; Cinsel ilişki sırasında vajinanın giriş kısmındaki kasların ve tüm vücudun istemsiz bir şekilde kasılmasıyla ortaya çıkan, korku ve panik içerisinde bacaklarını sıkıca kapatan kadının, erkeği kendinden uzaklaştırmaya çalıştığı bir gerginlik halidir. Bu zamanlarda vajinanın ilk 1/3 lük kısmında yer alan 2 cm düz kaslar gergin ve sert olduğundan dolayı penis girişi mümkün olmaz, birleşme sağlanamaz.

Vajinismus yaşayan kadınlar, o an geldiğinde; bir felaketin eşiğinde olduğunu hisseder, çok acıyacağı- fazlaca kan geleceği-vajenin çok dar olduğu hatta delik bile olmadığı gibi düşünceler aklına gelir, vajeni ve tüm vücudu kasılır, bilinç kontrolü kaybeder ve bilinçaltı bir an önce tehlikeden kurtulmak için eşini kendinden uzaklaştırmaya çalışır. Kapalı alan korkusu olan ya da panik atak geçiren biri gibi kriz hali yaşar. Erkek bir süre onu kaygılandırmadan yavaşça yakınlaşmaya ve rahatlatmaya çalışsa da zaman içerisinde cinsel isteksizlik, sertleşme problemi ve cinsellikten uzaklaşma gösterebilir.

Evli bakireler olarak bilinen Vajinismuslu kadınlar, evliliğe kadar cinselliğini yaşamamanın gururuyla kendini değerli hissederken, vakti geldiğinde yaşayamadığı ilişkiden dolayı kendilerini sorumlu tutar, eksiklik ve yetersizlik hissetmeye başlarlar. Cinsel ilişkide yakınlaşma sırasında kadının yaşadığı panik, korku, endişe, vajenle beraber vücudun kasılması ve erkeği kendinden uzaklaştırmak adına gösterdiği tepkiler ilk günlerde anlayışla karşılansa da, haftalar boyu devam ettiğinde çoğu erkeğin öfkelenmesine ya da daha az destekleyici bir konuma geçmesine neden olur. Mutlu bir evliliği ve ilişkiyi ayakta tutan en önemli yaşantılardan biri olan cinselliğin, aşılamayan bir sorundan dolayı istenilen şekilde yaşanamaması sonucunda kadında; utanma, eksiklik, yetersizlik, terkedilme korkusu, panik, değersizlik gibi duygular ortaya çıkarken erkekte; önemsenmeme, istenmeme, kırılma ve incinme, öfke, cinsel isteksizlik, suçluluk gibi duygular görülür. Kördüğüm haline dönüşmüş cinsel hayatlarının gölgesinde enerjilerini, tahammüllerini, isteklerini, arzularını ve umutlarını her geçen gün tüketirler, farkında olmasalarda.

Vajinismus yaşayan kadınların ortak özelliklerine bakacak olursak ;
- Her durumda en kötüsünü düşünür
- İlişkilerinde bağımlıdır, ailelerine çok düşkündür
- Kontrolsüz davranışları vardır
- Duygu ve düşünce olarak değişkendir, çocuksu bir yapısı vardır
- Huzursuzluğa ve gerginliğe tahammülleri düşüktür
- Bedenleriyle barışık değildirler, kendilerini beğenmezler
- Penisin vajinaya girmesine dönük korkuları fobi düzeyindedir
- Ruhsal olarak olgunlaşamamışlardır
- Kadınlığı ve evliliği kabul edip içselleştirmede sıkıntı yaşarlar
- Kaygılı ve tedirgin ruh halleri vardır
- Çocukluk çağından kalan korkuları vardır

Vajinismus Sıklığı

Vajinismus cinsel terapi merkezlerine başvuran kadın hastalar arasında en sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bir araştırmaya göre hastaneye cinsel işlev bozukluğu ile başvuran kadınların %56-73 arası bir oranda vajinismus şikayetiyle geldiği görülmüştür.

Vajinismus Nedenleri

Vajinal bölgedeki istemsiz kasılmalar sebebiyle ilişkiye giremeyen danışanların, yaşadıkları sorunun çok büyük bir kısmının psikolojik kökenli olduğu görülmektedir. Etkili bir cinsel terapi süreci ile problemi çözüp, sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmaları mümkün olmaktadır. Genel olarak Vajinismus’u ortaya sebeplerine baktığımızda; davranışsal( cinselliğe dair olumsuz yaşantılar, travmalar), bilişsel (cinsellikle ilgili yanlış düşünceler, inançlar) ve dinamik(cinselliğe dair rahatsız edici duygular, bilinçdışı korkular) faktörlerin yoğun olarak etkili olduğu görülmektedir. Çoğu zaman birden fazla faktörün belli oranlarda etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Sık karşılaşılan nedenlere bacak olursak;
- Cinsel tacize veya tecavüze uğrama
- Travmatik bir cinsel deneyim yaşama
- Ağrılı bir jinekolojik muayene
- İlk cinsel ilişki sırasında kadının canının fazla yanması
- Fazla otoriter ve cezalandırıcı bir baba ile büyüme
- Cinsellikle ilgili katı kurallar ve ağır eleştirilerle büyüme
- İlk gece korkularına sebep olacak abartılı hikayeler dinlemesi
- Kızlık zarının yırtılacağı, çok kan akacağı ve çok acıyacağına dair yanlış düşünceler
- Aşırı büyük bir penisin vajinayı parçalayacağı düşüncesi
- Cinselliğe dair bilgi eksikliği(anatomiye ve cinsel ilişkiye dair eğitimin olmaması)
- Cinsellikle ilgili mitler ve önyargılar
- Cinselliği kötü, pis, ayıp, günah ve hep uzak durulması gerek bir şey gibi öğrenme
- Bekaretr yüklenen anlam ve kaybetme ile ilgili bilinçdışı korkular
- Vajinanı küçük olduğu içine bir şeyin giremeyeceği düşüncesi
- Zayıf, güçsüz ya da aşırı anlayışlı bir eşe sahip olma
- Cinselliğe dair duyguların ve utanma duygusunun fazlaca baskılanması
- Bilinçdışına yer alan korku ve kaygıların etkisi
- İstenmeyen bir eşle beraber olma
- Bilinçdışındaki geçmiş travmaların farkında olmadan bedene yansıması

Cinsel hayata pranga vuran vajinismus, eşlerin birleşme isteğinin kısır döngü içerisinde azalmasına ve zamanla yakınlaşmaya dönük heyecanlarını kaybetmelerine sebep olabilmektedir. İlk dönem sorunu aşmak adına gösterilen çaba ve gayret sonuç alınamadıkça yerini çaresizliğe bırakmakta, çözüme dair inancı zayıflatmaktadır. Eşlerin beraberce katılacakları cinsel terapide; bireysel yapılarına ve ilişkinin dinamiklerine dair farkındalıklar oluşturulmakta, süreçte ortaya çıkacak olan değişim ve dönüşüm ile doyurucu bir cinselliğe kavuşmaları sağlanmaktadır.

Şanver YEREBAKAN
Uzman Klinik Psikolog / Psikoterapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinselliğin Prangası; Vajinismus" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Şanver YEREBAKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Şanver YEREBAKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şanver YEREBAKAN Fotoğraf
Psk.Şanver YEREBAKAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog
Psikoterapist / Çift Terapisti / Cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi128 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Şanver YEREBAKAN'ın Makaleleri
► Cinselliğin Dili Psk.Hülya MACİT
► Mutlu ve Doyumlu Cinselliğin Temel Nitelikleri Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,827 uzman makalesi arasında 'Cinselliğin Prangası; Vajinismus' başlığıyla benzeşen toplam 41 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Erkekler Neden Aldatır ? Haziran 2020
► Terkedilme Depresyonu Ekim 2013
► Yas ve Terapi Süreci Mayıs 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:17
Top