2007'den Bugüne 90,570 Tavsiye, 27,857 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Terör Olayları ve Toplumsal Travma
MAKALE #17938 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Şubat 2017 | 2,924 Okuyucu
Ne iyi bir savaş vardır, ne de kötü bir barış...
Benjamin Franklin

Terör olayları toplumsal travma yaratıyor. Bir olay neden travma yaratır ve çokça kişiyi etkisi altına alır?

Toplumda yaşanan bir olayın diğer kişiler üstünde travma yaratması için olması gereken en önemli unsur; kültürel olarak özdeşleşmektir.Yani olayı yaşayan kişiyle empati kurmak, kendini onun yerine koymak ve topluma karşı aidiyet hissetmek aslında iyi birer özellik olsa da terör söz konusu olduğunda kişide travma yaratır.Travma, canlı üzerinde beden ve ruh açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantıdır.

Terör olayları hem psikolojik hem de sosyolojik anlamda toplumlara oldukça zarar vermektedir.Hem olayı-olayları yaşayan kişilerle empati kurmak hem de her an her dakika bir şey olacakmış korkusuyla yaşamak toplumca psikolojimizi bozmaktadır.Bu yüzden tehlike içermeyen olayları ya da yerlerı bazen içinde bulundugumuz psıkolojı ıtıbarı ıle de sankı tehlıkedeymısız gıbı algılayabılırız.

Toplumun en küçük ferdinden en yaşlısına kadar tek tek her bir bireyi farklı farklı şekilde etkilemekte olan olaylar sonuç olarak toplumsal travmalara yol açmaktadır. Toplumda yaşayan herkes birbiriyle etkileşim içindedir.Anne çocuğuyla,işveren çalışanıyla, öğretmen öğrencisiyle ,aynı zamanda çocuk annesıyle, öğrenci öğretmeniyle, çalışan işvereni ile hemen her tabaka arasında daima bir iletişim vardır. Yaşanan her travmatik olay sonrası bireyler farklı bir şekilde etkilendiğinden aralarındaki iletişim de etkileşim de sekteye uğrayabilmektedir.Küçücük bir yanlış anlaşılma bile kişilerin gerginliği ve korkusu nedeniyle büyük tartışmalara dönüşebilmektedir.

Terör olaylarını gözlemleyen çocuklarla yapılan yazılı ve sözlü görüşmeler sonrasında, çocukların sözel olarak dile getirdikleri korkuları aynı zamanda resimlerine de yansımıştır.Sözgelimi olay esnasında aynı sokakta bulunan parkta oynayan 7 yaşındaki erkek bir çocuk davranış problemleri göstermeye başlamış ve okulda yalnız kalmak istememeye başlamıştır.Sürekli endişeli ve gergin olduğu için sınıf arkadaşları tarafından da bu durum gözlenmiş ve diğer çocuklar da sınıfa uyum konusunda zorluk çekmeye başlamışlardır.Sınıf öğretmenleri de öğrencilerin yaşamış olduğu problemleri çözememesinden ötürü kendisini yetersiz hissetmiş ve bir süre izne ayrılmıştır.Durumun ilerlemesi üzerine okul müdürü ve veliler işbirliği yaparak çocukları rahatlatmak için çeşitli etkinlik girişimlerinde bulunmuşlardır ve profesyonel yardım almak için başvuruda bulunmuşlardır.

Çocuklar gibi aynı olaya maruz kalan ,gören ya da duyan kişilerde de çocuklardan daha ağır problemler ortaya çıkabilmekte, kişiler ev ve aile yaşamlarında ve iş ortamlarında uyum ve dikkat sorunları yaşayabilmektedirler.Yapılan araştırmalarda terör eylemlerine maruz kalan toplumların erkeklerinde mücadeleci bir ruh halinin ortaya çıktığı gözlemlenirken kadınlarda ise bu durum sevdiklerini koruyup kollama şeklinde kendini göstermiştir.Ergenlik döneminde ki gençlerde ise yapıcı,akıl yürütme gibi durumlar ön plandayken,çocuklarda(ergenlik dönemi öncesi) hayal gücüyle ‘ailelerin kahraman olup’onları kurtaracağı şeklinde duygular ön plana çıkabilir.

Toplum olarak maruz kaldığımız ve ardarda yaşadığımız bu olaylar nedeniyle birbirimize destek olmalı, umutsuzluk yaşamamalı ve umutsuzluk aşılamamalı, toplumu rahatsız edecek söylemlerden kaçınmalı, çocukları televizyon ve iletişim kanallarından olabildiğince uzak tutmalı, gerektiğinde ruh sağlığı uzmanlarından destek almaya çekinmemeli, sakin kalabilmeli ve birlik beraberliğin en büyük ilaç olduğunu unutmamalıyız.

Sevgilerimle
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Terör Olayları ve Toplumsal Travma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi46 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Yazıları
► Terör ve Toplumsal Travma Psk.Dila HOTLAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Terör Olayları ve Toplumsal Travma' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
► Disleksi Nedir? Aralık 2010
◊ Sosyal Fobi Nisan 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:12
Top