2007'den Bugüne 90,540 Tavsiye, 27,853 Uzman ve 19,764 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
İnatçı Çocuklarla Nasıl Baş Edebiliriz?
MAKALE #18247 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR | Yayın Nisan 2017 | 3,888 Okuyucu
“İnadı dokuz gün kaynatmışlar yine de pişmemiş.”

İnat, çocuk gelişiminin belli dönemlerinde görülen doğal bir davranış ve gelişimsel bir özelliktir. Çocuklarda 3-5 yaş arasındaki dönemde ve ergenlik çağının başlangıç yıllarında gelişimsel bir özellik olarak karşımıza çıkar. Çocuk, kendi varlığının farkına vardığı dönemlerde, bunu çevresine kabul ettirmek için çevreden gelen uyaranlara karşı direnir. Bu dönem yaklaşık 18 aylıktan başlayıp 5 yaşına kadar devam eder. Çocukların inatlaşması bir anlamda kişilik gelişiminin itici gücüdür. Çocuklar, ergenlik çağının başlangıç yıllarında da bağımsız olma ihtiyacı duyar. Sık sık otorite ile tartışır. Kurallara uymak istemez. Genç kendi varlığını çevresine kabul ettirebilmek için çevreden gelen uyaranlara karşı direnir. Bu yaşlardaki inat dönemini normal olarak kabullenmek ve bunu marazi (hastalıklı) inatçılıkla karıştırmamak gerekir. Normal gelişimin belirtileridir. Gelişimsel süreci içerisinde inatlaşan çocuklar, gelecekte kendi ayakları üzerinde duran, kendine yetebilen ve kendi kararlarını verebilen yetişkinler olurlar. Eğer gelişim süreci sonrasında da inatlaşma sıklıkla devam ediyorsa, yaş düzeyinden beklenenin çok üstünde inatlaşma söz konusuysa ve hiçbir şekilde ikna edilemeyen, bütün isteklerini inatlaşarak gerçekleştirmek isteyen bir çocuğa sahipseniz bu durumu bir problem olarak değerlendirebilirsiniz.

Kişinin belli ve makul bir neden olmaksızın bir harekette ısrarcı olması, düşüncesini, durumunu ve davranışını değiştirmemesi haline inat diyebiliriz. Çocuklar, ihtiyaçlarının anne babaları tarafından zamanında ve düzenli olarak karşılanmaması, inatçı olmaya zorlayan eğitim metotlarının kullanılması, inadı kırmak için şiddet kullanma, çocuğun epileptik bir bünyeye sahip olması, anne ve babasından öç alma arzusu gibi sebeplerle inat edebilirler.

İnattan çocukları koruyabilmek ve kişide belirgin hale gelmesini engellemek için şu tedbirleri alabiliriz.
• Çocukların 3-5 yaşa dönemindeki ve ergenliğin ilk yıllarında beliren inatçılık belirtilerini normal olarak karşılamalıyız. Onlara daha anlayışlı olmalıyız ve sevgimizi göstermeliyiz.
• Çivi çiviyi söker mantığıyla düşünüp inat inadı söker şeklinde hareket etmemeliyiz. İnadını görmemezlikten gelin. Heyecanlanma, üzülme, öfkelenme gibi davranışlar göstermeyin.
• Çocuğun yemek, içmek, temizlik, dinlenme, ilgi ve sevgi ihtiyaçlarını zamanında ve düzenli olarak karşılayın.
• Çocuktan beklenilen davranışları açık ve anlaşılır bir şekilde anlatın
• Ona her şeyin bir yeri ve zamanı olduğunu öğretin. Çocukların arzularını kızdığı, bağırıp çağırdığı, tepindiği zamanlarda değil, normal davranış gösterdiklerinde yerine getirin. Hatta o zamanlarda bu davranışlarında ısrar ederlerse arzularını yerine getirmeyin. Onun inadı karşısında pes edip fedakarlık yapmayın.
• Çocuklara ve gençlere şiddetle cezalandırma tedbirleri almaktan kaçının. İnadın yapılmasına neden olan faktörleri ortaya çıkarmaya çalışın.
• Anne, baba ve ailenin diğer fertlerinin çocuklara uyguladığı eğitim yöntemlerinin tutarlı olmasına dikkat edin. Amaca ulaşabilmek için ortak kararlar alıp uygulayın.
• Emir vererek konuşmayın!
• İnat esnasında çocuğun dikkatini başka bir konuya çekin. Aynı şeye aldırış etmediğinizi, inat etmekle arzusunu yerine getiremeyeceğinizi davranışlarınızla açıkça anlamasına yardım edin.
• Diğer insanlarla ilişkilerinizde anne, baba, öğretmen olarak sizde inatçı davranışlar sergilemeyin. Olumsuz model olmayın.
• Çocuğu etiketlemek, kardeşler arasında ayrım yapmak da inatçılığa yol açacağından bu tür davranışlardan uzak durun.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İnatçı Çocuklarla Nasıl Baş Edebiliriz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     52 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Havva BAYAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR
Adana
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR'ın Yazıları
► Pandemiyle Nasıl Baş Edebiliriz? Psk.Fatima KESKİN
► Öfkemizi Nasıl Kontrol Edebiliriz? Psk.Gözde EMİK AKSOY
► İnatçı ve Öfkeli Çocuklar Psk.Aslı PAKSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,764 uzman makalesi arasında 'İnatçı Çocuklarla Nasıl Baş Edebiliriz?' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Etkili İletişimin Kuralları ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2021
► Özgüven Kazanmak ÇOK OKUNUYOR Nisan 2021
◊ Çocuklarda Parmak Emme Haziran 2019
◊ Çocuklukta İstismar Aralık 2016
◊ Çalışan Anne Olmak Aralık 2016
◊ Depresyon Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:59
Top