2007'den Bugüne 91,493 Tavsiye, 28,077 Uzman ve 19,893 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Doğru Beslenme için Etiket Okumada Ne Kadar İyisin ?
MAKALE #18716 © Yazan Dyt.Meltem ERDAĞI | Yayın Ağustos 2017 | 2,890 Okuyucu
Doğru beslenmenin önceliği etiket okumaktan geçer. Besinlerin güvenirliliğinin sağlanması, ürünler hakkında doğru bilgilere ulaşmak ve daha bilinçli tercih yapabilmek için hayatımızda çok önemli bi yere sahiptirler. Ürünlerin üzerinde yazan ibareler bize her zaman doğru yolu göstermez fakat etiketler bize her zaman doğru bilgiyi vermek zorundadırlar. Tüketicilerin hakları bu şekilde korunmaya alınmıştır.

Peki etiket okurken nelere dikkat etmeliyiz?

1.İlk dikkat edeceğimiz şey: Porsiyon Miktarı!!

Besinlerin etiket tablosunda verilen değerler bize her zaman 1 porsiyondaki değeri vermeyebilir. Tüketicilerin en çok yanıldığı nokta burasıdır. Bu tablo genel olarak iki şekilde karşımıza çıkar. Bazen sadece 100 gram’ ındaki değerler verilir, bir porsiyondaki kalori ve besin değerleri verilmez. Bir porsiyon miktarının sadece kaç gram olduğu yazılır. Porsiyondaki besin değerlerini sizin hesaplamanızı ister.

Bazılarında ise sizi hiç uğraştırmaz ve bir porsiyondaki besin değerleri bizim için hesaplanmış olarak verilir. Hem 100 gram’ daki hem de 1 porsiyondaki kalori ve besin değerleri iki sütun şeklinde verilerek işimizi kolaylaştırır. Böylece hızlıca bakar, uygun ürünse alır ve çıkarız.

2. Tabloya Dikkat!

Öncelikli olarak kalori, protein, karbonhidrat çeşidi ve miktarı (karbonhidratın ne kadarı şeker, ne kadarı lif) ve elbette yağ oranı gibi değerlere bakmalıyız.

Karbonhidrat kısmına gelindiği zaman; dikkat etmeniz gereken en önemli kısım şeker içeriğidir. Paketli gıda tercih ederken mümkün olduğu kadar şeker oranı az ürünleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Diğer bir nokta ise karbonhidratın lif içeriğidir. Şeker ne kadar azsa lif de o kadar çok olmalıdır. (Etiketlerde ürünlerin lif oranı 5 gram ve üzerinde ise lif miktarı ayrı olarak belirtilir.)

Yani bu ürünü yersem kaç kalori alırım, kaç gram şeker veya yağ tüketirim diyorsanız yanıtını tabloya bakarak açık şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca varsa vitamin ve mineral oranı ya da kolesterol miktarını da öğrenebilirsiniz. Böylelikle kaç porsiyon tüketeceğinizin kararını vermek veya diğer ürünlerle kıyaslamak sizin için daha kolay olacaktır.

3. İçindekiler Neler!

Genelde paketlerin en altında ya da kıvrım yerlerinde bulunan ve uzun uzun, minicik şekilde ayrıntılı olarak paketin içinde neler olduğu yazılan kısımdır. Evet bazı ürünlerde mercek kullanımı zorunlu hale gelse de yinede bir göz atmakta fayda var. Çünkü bu kısım ürünün içindeki bütün besinlerin ve katkı maddelerinin (koruyucular, renklendiriciler vb) hepsini bulabileceğiniz yer. Genel olarak ürünün içinde çok bulunandan az bulunana göre sırasıyla yazılır. Alerjen etkiye sahip besinler ise koyu renkle yazılarak daha dikkat çekici hale getirilir. Herhangi bir besine karşı intöleransı olan kişiler için hayat kurtarıcı kısım burasıdır. Öyle küçük göründüğüne bakmayın önemi gerçekten büyüktür..

4. Beslenme açıklaması !

Ürünlerin light, diyet veya düşük kolesterollü gibi özelliklerinin açıklandığı kısımlardır.

Dikkat! Bir ürünün light, diyet veya form gibi ibareler içermesi size bu ürünleri istediğiniz gibi özgürce tüketme vizesi vermez. Çünkü light veya diyet ürünler sıfır kalori değillerdir. “Light” ürünler, referans olarak alınan ürünlere göre en az %25 daha az enerji veya %50 daha az yağ içeren ürün demektir. Bir ürünü light diye kontrolsüz bir şekilde fazla miktarlarda tüketmek sizi amacınızdan uzaklaştırabilir. Yani tüketeceğiniz ürün light' da olsa kalori aldığınızı unutmayın.

Diğer dikkat edilecek nokta ise ürünlerdeki diyet veya form ifadesi. Maalesef bu tür bazı ürünler, sahip oldukları şeker ve yağ oranları ile beni kendisinin diyet ürünü olduğuna pek de inandıramıyor. Bu yüzden vaatlere kulak asmayıp etiket bilgilerine bir göz attıktan sonra tüketmeye karar vermekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Tuz miktarı; etiket okurken mutlaka bakılması gereken diğer bir bilgidir. Günlük tuz alımı, sağlıklı bireyler için ortalama 5 gram olmalıdır. Paketli ürün alırken porsiyon başına düşen tuz miktarını mutlaka Hesaplayın! Sodyum seviyeleri yüksek paketlerden de olabildiğince uzak durun!

Daha sağlıklı bir hayat için ‘’etiket okuma alışkanlığı’’ mutlaka edinin :)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Doğru Beslenme için Etiket Okumada Ne Kadar İyisin ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Meltem ERDAĞI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Meltem ERDAĞI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Meltem ERDAĞI Fotoğraf
Dyt.Meltem ERDAĞI
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Meltem ERDAĞI'nın Makaleleri
► Hamilelikte Doğru Beslenme Dyt.Zeynep KULAKCI
► Hamilelikte Doğru Beslenme Dyt.Buket ADANÇ
► Okulda Doğru Beslenme Dyt.Şefika AYDIN
► Yaz Mevsiminde Doğru Beslenme Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN
► Kurban Bayramında Doğru Beslenme Dyt.Reyhan ERİŞEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,893 uzman makalesi arasında 'Doğru Beslenme için Etiket Okumada Ne Kadar İyisin ?' başlığıyla benzeşen toplam 74 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ürik Asit Yüksekliği ve Beslenme ÇOK OKUNUYOR Eylül 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:13
Top