2007'den Bugüne 89,829 Tavsiye, 27,675 Uzman ve 19,688 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Mastürbasyon-Kendi Kendini Tatmin
MAKALE #20049 © Yazan Serkan ÖZCAN | Yayın Kasım 2018 | 2,568 Okuyucu
Mastürbasyon; cinsel organların veya vücutta diğer erojen bölgelerin, genelde boşalma oluncaya dek ellerin yardımı ile uyarılması ve kişinin çeşitli görsel materyaller, düşünsel fanteziler gibi yöntemler kullanarak kendini tatmin etmesi ve cinsel doyum sağlamasıdır. Kişinin rahatlamasına ve kimseye zarar vermeden cinselliği yaşamasına yardımcı olduğu için doğal bir süreçtir ve düzenli cinsel partneri olmayan kişiler için en kolay tatmin yöntemidir. Aşırıya kaçılmadığı ve normal cinsel ilişkiye tercih edilmediği sürece zararlı bir şey değil, kişisel bir seçimdir. Cinselliği keşfetmek, bedeni tanımak ve orgazm olmayı öğrenmek için ihtiyaç duyuldukça mastürbasyon yapılmasında sakınca yoktur. Çünkü insan doğumundan itibaren cinsel dürtüler taşır ve bu dürtüler özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşır. Kişiler mastürbasyon yoluyla cinsel dürtülerini tatmin ederler, bu da oldukça sağlıklı bir yoldur.

Erkek Mastürbasyonu
Halk arasında “otuz bir çekme” olarak da adlandırılan erkek mastürbasyonu, penisin genellikle boşalma oluncaya kadar, ellerin yardımı ile uyarılması durumudur. Mastürbasyon, kendini ve cinselliğini keşfetme sürecinde olan bir erkek için en kolay tatmin yöntemidir. Bu anlamda mastürbasyon normal ve doğal bir süreçtir. Mastürbasyon toplumda bilinenin aksine ayıp, yasak, pis değil bir gerekliliktir ve bedensel kötü tesiri yoktur, hatta rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Halk arasında sıkça söylenen; “mastürbasyon sivilce yapar.”, “mastürbasyon yapanın ileride çocuğu olmaz, kısırlık yapar.”, “çok mastürbasyon yaparsan spermin biter.”, “sabunla mastürbasyon yapmak spermleri öldürür.” gibi söylentiler ve bilgiler tamamen uydurmadır, cinsel mittir. Erkek mastürbasyonunda önemli olan, yakalanma korkusuyla ve suçluluk duygularıyla eylemin gerçekleştirilmemesidir. Çünkü genellikle dinsel unsurların neden olduğu suçluluk duygusuyla, her an yakalanacağını düşünen erkek, kendini bilmeden erken boşalmaya programlayabilir.
Mastürbasyon sıklığı ile ilgili olarak, özellikle ergenlerde penisi tahriş edecek sıklıkta ve sürekli bir şekilde mastürbasyon yapmanın ardında; kendini var etme sıkıntıları, yalnızlık, bağımlılık, koşullanma, arkadaşları tarafından dışlanma, ebeveyn baskısı gibi psikolojik sıkıntılar yatabilir. Ayrıca ergenler evlerinde aileleriyle sağlıklı bir iletişim kuramıyorlarsa, kendi kimliklerine saygı duyulmuyorsa, sosyal anlamda kendilerini geliştirememişlerse, yalnızlarsa ve enerjilerini boşaltacak aktiviteler yapamıyorlarsa sık mastürbasyona yönelebilirler.

Kadın Mastürbasyonu
Kadınların mastürbasyon yapma sebepleri arasında en sık belirttikleri durum, partnerlerinin onları cinsel doyuma ulaştıramamalarıdır. Seks esnasında kadınların yaklaşık yüzde %30’u orgazma ulaşabilmektedir. Bu nedenle kadınların birçoğu orgazma mastürbasyon sayesinde ulaşabilir. Kadınlar özellikle klitorisin direkt veya çamaşır üstünden elle sürtünme yoluyla uyarılmasına karşı aşırı derecede duyarlıdır. Mastürbasyon sırasında vajinada, kasıklarda veya bacaklarda kasılmalar ve titremeler yaşanabilir. Vajinaya bir şey sokmadan yapılan mastürbasyon kızlık zarına zarar vermez. Mastürbasyon konusunda söylenen “kısırlık yapar.”, “kızlık zarına zarar verir.” gibi ifadeler tamamen uydurmadır, cinsel mittir.

Bebek ve Çocuk Mastürbasyonu
Çocukların merak duygusundan ve cinsel organlarını keşfetme dürtülerinden dolayı, cinsel organları ile oynayarak kendilerini uyarmaları oldukça sık rastlanan, doğal bir süreç olsa da aileleri tedirgin eder. Ancak anne-çocuk ilişkisi çok iyi değilse, çocuk enerjisini yeterince boşaltamıyorsa, arkadaşlık ilişkileri bozuksa, evin psikolojik atmosferi gerginse, çocuk mutsuz ve yalnızsa, sosyal etkinlikleri azsa, mastürbasyon davranışına ebeveynler sert tepki gösteriyor ve cezalandırıyorsa, çocuk daha sık mastürbasyon yapabilir. Çünkü bu şekilde annenin ve babanın ilgisini üzerinde tutmuş olur. Mastürbasyon devam ederse ebeveynlerin huzursuzluğu artar, çünkü sınırları tam olarak oluşturamayan çocuk bunu her yerde yapmaya devam eder. Bu nedenle ebeveynler çocuğun yaşına uygun bur şekilde cinsel eğitim vermeli; cinsel organların mahrem yerler olduğunu ve toplum içerisinde mastürbasyonun hoş olmadığını anlatmalıdırlar. Ancak en önemlisi de ebeveynlerin çocukları ile ilişkilerini bu hususlar doğrultusunda yeniden inşa etmeleri gerekir.

Kaynaklar:
•CİSED Cinsel Terapi Eğitimi Ders Notları/Dr.Cem Keçe
•Cinsel Terapi Sistemik Seks Terapisi/Gerald R. Weeks, Katherine M. Hertlein , Nancy Gambescia
•Cinsel Terapi/Helen Singer Kaplan
•Cinsel Terapi/ Irvin D. Yalom, Randolph S. Charlton
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Mastürbasyon-Kendi Kendini Tatmin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Serkan ÖZCAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Serkan ÖZCAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serkan ÖZCAN Fotoğraf
Serkan ÖZCAN
Aydın (Online hizmet de veriyor)
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Serkan ÖZCAN'ın Yazıları
► Mastürbasyon Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Erkekler ve Mastürbasyon ÇOK OKUNUYOR Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Evlilikte Mastürbasyon ÇOK OKUNUYOR Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Çocukluk Döneminde Mastürbasyon Psk.Gonca BAĞLAR
► Kompülsif Mastürbasyon Nedir? ÇOK OKUNUYOR Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► Erken Çocuklukta Mastürbasyon ÇOK OKUNUYOR Psk.Arzu GÜNEŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,688 uzman makalesi arasında 'Mastürbasyon-Kendi Kendini Tatmin' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ G Noktası Kasım 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:06
Top