2007'den Bugüne 91,832 Tavsiye, 28,134 Uzman ve 19,913 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sizi Daha Mutsuz Yapan Kim?
MAKALE #2014 © Yazan Psk.Emir Emre DOĞAN | Yayın Aralık 2008 | 8,937 Okuyucu
Bir topluluk içindesiniz. Daha önce tanıştığınız ve sizi gördüğünde selam vermesini beklediğiniz bir arkadaşınızın selam vermediğini görüyorsunuz. Az önce, herkesin bir ölçüde kötü duygular (üzüntü, mutsuzluk, hayal kırıklığı) yaşayacağı bir olayı yaşadınız.

Ancak size acı veren kötü duygularınızın şiddeti, aynı olayı yaşayan diğer insanlarınkinden çok daha fazla. Bu olay size öyle acı veren duygular yaşattı ki topluluğu terkettiniz. Topluluğu terketme davranışınız ise başka bir dizi olumsuz duygular yaşamanıza yolaçtı. Tam bir kısır döngü içindesiniz.

Bu kısır döngüye girmenize ne yol açtı? Arkadaşınızın size selam vermemesi mi? Eğer arkadaşınızın size selam vermemesi, toplantıyı terketmenize dahi neden olacak türde bir olay ise, kendinize şu soruyu sormalısınız: Benim yaşadığım olayın aynısını yaşayan 100 kişi olsa, o 100 kişinin kaçı benim gibi toplantıyı terkederdi? O 100 kişinin kaçının duyguları benimkiler kadar şiddetli olurdu? Kaçı benim kadar acı çekerdi? Gözlemleriniz sonunda, aynı tatsız olayları yaşayan insanların, o olayların neticesinde çok farklı şiddette duygular yaşadığını göreceksiz.

Kötü olayların kişilerde farklı şiddette duygular ortaya çıkarmasında garipsenecek bir durum yok. Herkesin aynı olaylardan aynı derecede etkilenmesini bekleyemezsiniz. Ancak olumsuz olaylar (arkadaşınızın size selam vermemesi) neticesinde ortaya çıkan kötü duygularınızın (mutsuzluk, hayal kırıklığı) şiddeti herkesinkinden belirgin biçimde fazla ve acı verici ise burada bir sorun var demektir. Peki sorun nerede?

Olumsuz duygularınızın nedenini tamen yaşadığınız olaylara bağlamaya devam mı edeceksiniz? Olaylar ve onların sonrasında ortaya çıkan duygularınız arasında siz neredesiniz? Arkadaşınız size selam vermemesi neticesinde, sizi herkesten çok daha fazla mutsuz yapan şey yoksa kendiniz misiniz? Kendinizdeki hangi parça, sizin aynı olaylardan farklı anlamlar çıkararak başkalarına göre daha mutsuz olmanıza yolaçıyor?

Size selam verilmediği (olay) andan, şiddetli bir şekilde mutsuz olmanıza (duygu) kadar geçen o kısa zaman diliminde neler olduğunu merak etmeyecek misiniz? Merak etmelisiniz, çünkü o zaman diliminde her ne oluyor ya da her ne yapıyorsanız, buna bağlı olarak, yaşadığınız o tatsız olaydan başkalarına göre çok daha fazla etkileniyor, çok daha fazla acı çekiyorsunuz. Ne yapıyor olduğunuzun cevabını bulmak zor değil: Düşünüyorsunuz. Sadece düşünüyorsunuz.

Bir olaya maruz kalıyor ve o olayın hemen sonrasında aklınızdan bir şeyler geçiyor; o olayla ilgili düşünüyor, olaya bir anlam yüklüyor, olaydan bir anlam çıkarıyorsunuz. Bunu çok hızlı yapıyor ve hatta yaptığınızı faketmiyorsunuz. Farketmiyorsunuz, çünkü bu sizin herzaman yaptığınız, kolaylıkla yaptığınız, otomatikleşmiş bir alışkanlığınız.

Arkadaşınızın selam vermemesinden sonra aklınızdan hızla bir şeyler geçiyor. Bu olayı kendinize göre yorumluyor, olayın sizin için ne anlama geldiğini kendi kendinize söylüyorsunuz. Aklınızdan hızla geçen o düşüncelerinize göre de farklı nitelikte ve şiddette duygular yaşıyorsunuz. Eğer bir arkadaşınız tarafından selamlanmamak aynı olayı yaşayan çoğunluğa göre sizi çok daha mutsuz yapıyorsa, aklınızdan geçen o hızlı şeylerde bir sorun var demektir. Olayı anlamlandırmanızdaki farklılık size sağlıklı bir olumsuz duygu yerine (katlanacağınız ölçüde bir mutsuzluk, ortamı terketmenize sebep olmayacak şiddette bir mutsuzluk), sağlıksız olumsuz bir duygu yaşatmış olabilir.

Arkadaşınızın size selam vermediğini gördüğünüz anda aklınızdan neler geçti? Neler geçti de aynı olayı yaşayan diğerlerinden çok daha mutsuz oldunuz? Neler geçti ki toplantıyı bile terkettiniz ve bu kez de toplantıyı terkettiğinizden dolayı birdizi olumsuz duyguya kapılıp gittiniz?

Bu tür bir olay size bu denli acı verici duygular yaşattı ise aklınızdan geçmiş olabilecek olası düşünceler şunlar olabilir mi?

"Arkadaşım bana selam vermedi. Beni yoksaydı."

Daha fazlası aklınızdan geçmiş olabilir mi?

"Arkadaşım bana selam vermedi. Beni yok saydı. Demek ki beni sevmiyor. Beni önemsemiyor."

Yoksa daha daha fazlası mı?

"Arkadaşım bana selam vermedi. Beni yok saydı. Demek ki beni sevmiyor. Beni önemsemiyor. Bu benim önemsiz, yok sayılacak, sevilmeyen bir insan olduğumu gösterir."

Kendinize daha fazla acı çektirmek için aklınızdan geçenlere şunu da ekleyebilirsiniz:

"BEN BÜTÜNÜYLE DEĞERSİZ BİR İNSANIM"

Bir kişinin size selam vermemesi olayından tümüyle değersiz bir insan olduğunuz hükmüne vardıysanız, bunu kendinize yaptıysanız, bu tür bir değersizlik etiketini kendine yapıştıran tüm diğer insanlar gibi toplantıyı terkedip gidersiniz.

Neden bazıları, selam almamak gibi herkesin yaşayabileceği bir olaydan, kayıtsız şartsız değersiz kişiler oldukları anlamını çıkarıyorlarken, diğerleri bunu yapmıyor? Bu ayrıca ele alınması gereken bir konu..

Psk Emir Emre Doğan
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sizi Daha Mutsuz Yapan Kim?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Emir Emre DOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Emir Emre DOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Emir Emre DOĞAN'ın Makaleleri
► Mutsuz Çocuk Yanlış Evlilik Yapıyor... Psk.Dnş.Mustafa Kemal ÇELİK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,913 uzman makalesi arasında 'Sizi Daha Mutsuz Yapan Kim?' başlığıyla benzeşen toplam 50 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Görünmeyen Zincirler Temmuz 2013
► Psikoterapi Nedir? Aralık 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:57
Top