2007'den Bugüne 91,493 Tavsiye, 28,077 Uzman ve 19,893 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Aldatma ve Aldatılma Psikolojisi
MAKALE #20566 © Yazan Uzm.Psk.Beniz YILMAZ | Yayın Mayıs 2019 | 3,980 Okuyucu
ALDATMA VE ALDATILMA PSİKOLOJİSİ

Birlikteliklerin çoğu heyecan, tutku, arzu, aşk, sevgi ve sadakat, gibi duygularla oluşur. İlişkiyi başlatan duygular her zaman aynı kalmayabilir, zamanla azalabilir ve başka duyguya dönüşebilir. Hissedilen duygular ne kadar yoğun olursa olsun her zaman aynı şiddette hissedilmesi mümkün değildir. Birlikteliği devam ettirebilmek ve ilişkiyi pozitif yönde ilerletebilmek adına duyguların değişebileceğini kabul etmek ve duyguların dönüşümüne olumlu katkı yapabilmek gerekir.

Mevcut birliktelikteki ilişkiyi tehdit edebilecek şekilde, duygusal veya cinsel anlamda bir başka kişinin varlığı ihanet, sadakatsizlik, aldatma olarak tanımlanır. Evlilik dışı bir ilişki, evlilik hayatında evliliğin en önemli aşamaları olan sevgi, saygı ve güven bağların derinden etkileyen ciddi bir durumdur. Sonuçları genellikle iki kategoriden birine girer. Birincisi, ilişkinin evliliği yok etme potansiyeli ve ikincisi evlilik üzerindeki duygusal tesiridir (Sungur, 2009)

Sadakatsizlik aslında kötü giden bir ilişkinin yan etkisidir. Mevcut ilişkideki sorunlar çözülemediği zaman kötü gidişat ilişkiyi birçok kötü sonuca ulaştırır. Çiftlerin bağlılıkları devam ettiği sürece, başka bir ilişkiye sürüklenme olasılıkları çok düşüktür. Aldatma bir günde oluşan bir durum değildir, çiftin duygusal sorunlarından kaynaklanır. Kişi, ne zaman ki ilişkisinden yavaş yavaş uzaklaşmaya yönelir, o zaman başka bir ilişkinin çekim alanına girme olasılığı yükselir.

İstatistiklere bakıldığı zaman evlenen çiftlerin %50 ‘si boşanmaktadır, bunun yanı sıra kadınların aldatma nedeniyle boşanma oranı: %32,2 iken erkeklerin aldatma nedeniyle boşanma oranı: % 8,7 olarak görünmektedir.

Aldatma insanlık tarihinin en eski zamanlarından itibaren toplumda gündem maddesidir.
Peki son dönemlerde adından sıkça söz ettirmesinin nedenleri neler olabilir?

Aslında her ne kadar toplumda gizli kalmış gibi görünse de kadının iş hayatına girmesi, güç kazanması, erkeğe karşı çıkma gücünü bulması ile aldatma kelimesini sürekli duymaya aşinayız. Eşini kaybetmemek için göz yuman, boşanacak ya da karar alacak gücü bulunmayan kadınlar, erkek egemen toplum yapısının erkeğe birden çok eşlilik hakkı vermesinden kaynaklanan sosyal nedenler gibi etmeler aldatmayı hep ya gizli kıldı ya da meşru kılmıştır.

Aldatma sonrası aldatılan birey tıpkı bir yakınını kaybetmiş bir ruh hali içindeyken, bu süreçten travmatize ayrılır. Sadakatsizliğin yoğun suçluluğu, eşini kaybetmekle karşı karşıya olmanın korkusu en az partnerinin duyguları kadar yoğun içsel çatışma yaratabilir. Aldatan eş yaptığı sadakatsizliğe bahaneler sunarak kendi iç çatışmasını çözmeye çalışır.

Daha önce sadakatsizlik yaşamamış olan pek çok kişi ileride bir sadakatsizlikle karşılaştıkları takdirde bunun tereddütsüz ilişkilerinin sonu olacağını dile getirmektedirler. Ancak, gerçek yaşamda çiftlerin yüzde 60 ile yüzde 75’i sadakatsizliğe rağmen aldatma krizi ile baş eden çiftlerin tekrar beraber olduğu gözlenmektedir (Sungur,2009). Evlilikte doyumsuzluk ve aldatma bir ilişkinin devam edip etmeyeceğinin önemli göstergesi olmasına rağmen tek belirleyici değildir.

Bireyin içinde bulunduğu duygusal durum, sorunun çözülme durumu, eşe olan güven, ilişkiyi koruma ve kurtarma isteği birer yol haritasıdır. Önemli olan bitirmek ya da bitirmemek değil, sorunun çözümüdür.

Tekrar birlikteliğin oluşa bilmesi için bundan sonraki sürecin tamamen şeffaf olabilmesi gerekmektedir. Aldatılan eş; eşinin ne süredir başka bir partneri olduğunu, bu ilişkinin nasıl başladığını, bu ilişkiden bir bebek olup olmadığını, halen devam edip etmediğini, onu özleyip özlemediğini, geçirdiği zaman miktarını, cinsel boyutunu bilmek ister. Tüm bu soruların cevabı şeffaf bir şekilde açıklanmalı herhangi bir meraka maal bir durum ortada bırakılmamalıdır. Yalnızca cinsel konular travma sonrası stresse yol açabileceği için bu konuda dikkatli davranılmalı yüzelsel paylaşılmalıdır. Yeniden birlikteliğin oluşmasının ardından aldatılan eş, partnerinden kaybettiği güveni kazanmaya yönelik bir beklenti içine girerek çok basit olaylarda bile kontrol sahibi olmak ister. Aldatan eş bu durumdan fazlasıyla baskı duysa bile partnerini suçlamamalı her durumda yaptığı ihanetin pişmanlığından sıkça söz etmelidir. Sıfırdan bir yapı oluşturmak kolaydır. Var olan yapının üzerine yenisini eklemek çok daha fazla zaman ve emek gerektirir. Daha fazla sabır, daha fazla sevgi, daha fazla özveri sürecin en önemli kısmını oluşturur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Aldatma ve Aldatılma Psikolojisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beniz YILMAZ Fotoğraf
Uzm.Psk.Beniz YILMAZ
KKTC (Kıbrıs) (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'ın Yazıları
► Aldatma ve Aldatılma Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Evlilikte Aldatma/Aldatılma Psk.Dnş.İdem TONOZ
► Evlilikte Aldatma ve Aldatılma Psk.Dnş.Sezen SALİHOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,893 uzman makalesi arasında 'Aldatma ve Aldatılma Psikolojisi' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyonda mıyım? Eylül 2020
► Teknoloji Bağımlılığı Haziran 2019
► Narsisistik Kişilik Kasım 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:42
Top