2007'den Bugüne 88,112 Tavsiye, 27,292 Uzman ve 19,445 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Gebelik Testi Nedir? Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
MAKALE #20721 © Yazan Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ | Yayın Ağustos 2019 | 10,144 Okuyucu
Gebelik testi nedir?

Gebelik testi kanda yada idrarda balılan hormonlar yardımıyla gebelik varlığını test etmeye yarayan işlemlerdir. İdrarda yada kanda gebelik testinde hcg adı verilen ve embriyo rahime yerleşince salgılanmaya başlayan bir hormona göre bakılır. İdrarda yada kanda bakılabilir. İdrarda gebelik testinde sadece hamilelik var yada yok şeklinde sonuç alınırken kanda gebelik testinde ise beta hcg seviyesine göre yaklaşık gebelik haftası belirlenebilmektedir.

En erken gebelik testi ne zaman yapılır? Erken gebelik testleri güvenilir midir?

Erken hamilelik testi yapanlarda bazen gebelik olmasına rağmen gebelik yokmuş gibi bir sonuç elde edilebilir. Bu olumsuz durumları engellemek için testi zamanında yapmak önemlidir. Yumurta sperm ile döllendikten sonra 6 gün içerisinde rahim içerisine gelerek gömülmektedir. Gömüldükten sonra hcg salgısı artmaktadır. Yani döllenmeden sonra en erken 8. günde kanda hcg tesbit edilebilmektedir. Bu nedenle yumurtlamadan sonraki dönemde 10. günden önce gebelik testi yaptırmak gereksizdir. En erken yumurtlamadan sonraki 10-12. günlerde gebelik testi bakılabilir. İdeal olanı ise adet gecikmesi olan kadınların gebelik testi yaptırmasıdır. Gereksiz test tekrarlarını engellemek için adet günü geçenlerin test yaptırması mantıklı olacaktır. Erken gebelik testi yapanlar bu sayede yaşadıkları olumsuz duygusal durumlardan da kurtulmuş olacaklardır.

Gebelik testi idrarda yapılır mı?

İdrar testinde gebelik tesbit edilebilir. İdrarda hamilelik testi için eczanelerde satılan onlarca değişik marka gebelik testi mevcuttur. Bunlardan herhangi birisi ile bakılabilir. Günümüzdeki idrar gebelik testlerinin de kanda gebelik testi kadar olmasa da güvenilirlikleri oldukça yüksektir. Sabah ilk idrarı ile bakılabileceği gibi, gün içerisinde en az 4 saat idrarını yapmamış kişilerde testi yaptırabilir. İdrarda gebelik testi yaptırmak için adet gecikmesini beklemek faydalı olacaktır. Çünkü hcg hormonunun idrarda yeterli düzeye gelmesi için birkaç gün gerekebilir.

Adet gecikmesinden kaç gün sonra test yapılır?

Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra idrarda yada kanda gebelik testi yapılabilir. Kanda gebelik testi için adet gününün geçmesi şart değildir. Adetine 2-3 gün kala yapılan testlerde gebelik var ise tesbit edilebilir. Ancak idrarda gebelik testinde emin olabilmek için adet gününün geçmesini beklemek gereksiz test tekrarlarını önleyecektir.

Hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir?

Gebelik Testi ne kadar doğru diye düşünebilirsiniz. Yanılma payı acaba yok mudur? Elbette gebelik testinde de yanılma olabilir. Güvenirlilikleri %100’ e yakın olmakla birlikte testin kendisinden, testin yapılma zamanından yada test sırasındaki yanlış uygulamalardan dolayı gebelik varken yokmuş gibi bir sonuç elde edilebilir. Bu olumsuz sonuçları engellemek için testi zamanında ve kurallarına uygun bir şekilde yapmak gereklidir. Her testi yapılış şekli farklı olabilir. Bu nedenle yapmadan önce muhakkak içindeki kullanma talimatlarını okumak gereklidir.

Gebelik testi (hamilelik testi) sonuçları nasıl yorumlanır?

Hamilelik testi sonuclarinın yorumlanması hamilelik testinin yapılış şekline göre değişir. İdrarda gebelik testi yapılan kadınlarda çizgilerden birisi silik bile olsa çift çizgi çıkarsa gebelik testi pozitif demektir. Yani gebelik vardır. Ancak tek çizgi çıkarsa gebelik yok anlamına gelir. Hiç çizgi çıkmazsa kullandığınız test bozuktur anlamına gelir. Kanda gebelik testinde ise cihazda beta hcg seviyeleri ölçülür ve buna göre gebelik kararı verilir. 5 in altındaki değerlerde gebelik yoktur denir. Ancak 5 in üzerindeki değerlerde gebelik olabilir. Değeri 5 in üzerinde olan kadınlarda beta hcg takiplerinin devam edilmesi gerekecektir. Çünkü bazen kimyasal gebelik dediğimiz erken gebelikler takip esnasında sonlanabilir.

Gebelik testi (hamilelik testi) markaları önemli midir?

İdrarda hamilelik testi için eczanelerde satılan markalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Günümüzde kullanılan testlerin güvenilirliği son derece yükselmiştir.

Gebelik testi (hamilelik testi) silik çizgi çıkması ne anlama gelir?

Hamilelik testinde silik çizgi çıkması yüksek ihtimalle erken bir gebelik var anlamına gelir. Ancak bu durumlarda birkaç gün sonra testi tekrarlamak faydalı olacaktır.

Gebelik testi (hamilelik testi) yaptırmak için ne yapmalıyım?

Hamilelik testi yaptırmak için eczanede satılan idrarda gebelik testlerinden herhangi bir marka alıp kullanabilirsiniz. Testinizin sonucuna göre bir kadın doğum uzmanına görünmeli ve gerekirse kanda beta hcg testi yaptırmalısınız. Kliniğimizde kanda gebelik testi yapılmaktadır.

Gebelik testi (hamilelik testi) almak için nerelere başvurabilirim?

Hamilelik testlerini herhangi bir eczaneden alabilirsiniz. Kanda gebelik testi için muayenehane yada hastaneye başvurmanız gerekecektir.

Gebelik testi (hamilelik testi) pozitif ne demektir?

Gebelik testi pozitif demek gebelik var anlamına gelir. İdrar testinde çift çizgi görülür. Kan testinde ise 5 in üzerindeki değerler gebelik var anlamına gelecektir. Ancak kimyasal gebelik yada sağlıksız gebelikleri ekarte edebilmek için kanda gebelik testi ile hastanın takip edilmesi gereklidir.

Gebelik testi (hamilelik testi) nasıl yapılır?

Gebelik testi idrarda yada kanda yapılabilir. İdrarda gebelik testi için eczaneden alınan testin tipine göre ya idrara batırılır yada 1-2 damla idrar üzerine damlatılır. 3-5 dakika beklendikten sonra eğer çift çizgi oluşursa kesin gebelik vardır. Çift çizgi ancak bir tanesi silik çıkmışsa yüksek ihtimalle gebelik vardır. Birkaç gün sonra testin tekrarlanması uygun olacaktır. Eğer tek çizgi çıkarsa gebelik yoktur. Hiç çizgi çıkmazsa test bozuktur. Kanda gebelik testinde ise hastadan tüpe kan alınarak biyokimya laboratuarına gönderilir ve cihazla çalışılır. İdrar testine göre daha kesin sonuç verir. Gebelik varlığı yanında yaklaşık kaç haftalık olduğunu tahmin etmemizi ve hastanın takibini planlamamızı da sağlar.

Gebelik testi (hamilelik testi) kanda mı yapılmalıdır?

Kanda hamilelik testi idrarda gebelik testine göre daha kesin sonuç verir. Bu nedenle gebelik testi yaptırmamış olanlara kanda gebelik testi yaptırmalarını öneririz. İdrarda hamilelik testi yaptıranlarında kanda gebelik testi ile gebeliğin varlığını onaylatması yerinde bir davranış olacaktır.

Gebelik testi (hamilelik testi) negatif ne demektir?

Gebelik testi negatif demek gebelik olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak adet günü geçmeyenlerde yapılan testlerde bazen gebelik olmasına rağmen negatif sonuç gelebilir. Bu nedenle testin zamanlamasının iyi ayarlanması gereklidir.

Hamilelik testi yaptırmak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Hamilelik testi yaptırmak isteyenlerin özellikle zamanlamasına dikkat etmeleri önerilir. Günü geçmeyen ve herhangi bir şikayeti olmayan bayanın hamilelik testi yaptırması kafa karışıklığına neden olabilir. Adet günü 2-3 gün geçtikten sonra test yaptırmanız mantıklı olacaktır.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde eczaneden hamilelik testi için gerekli malzemeyi almanız gereklidir. Bitkisel maddeler kullanılarak evde yapılan hamilelik testleri doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış testler değildir.

Adet gecikmesinden kaç gün sonra test yapılır? Hamilelik testi (gebelik testi) kaç günde belli olur?

Adet gecikmesi olmadan kanda gebelik testinde gebelik tesbit etmek mümkündür. Ancak kendiliğinden olan gebelikler için adet gecikmesini beklemek daha mantıklıdır. Adet gecikmesi 2-3 gün olduktan sonra test yaptırabilirsiniz. Kanda gebelik testinde ise adete 2-3 gün kala yapılan testlerde gebelik varsa ortaya çıkar. Bu yöntemi daha çok tüp bebek tedavisi gören hastalarda kullanmaktayız. İdrarda gebelik testi 3-5 dakika sonra sonuç verirken kanda gebelik testi 2 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Evde hamilelik testi yapanlar sonrasında ne yapmalıdır?

Evde hamilelik testi yapanlar gebelik testi pozitif çıktığı taktirde bir kadın doğum uzmanından randevu alarak muayene olmalıdır. Testi negatif çıkanlar ise adet göreceklerdir. Buna rağmen adet görmeyen bayanlarında gebelik haricinde adet gecikmesine neden olabilecek jinekolojik problemlerin tesbiti için muayene olmaları gerekecektir.

Evde yapılan hamilelik testleri ne kadar güvenilirdir?

Evde hamilelik testleri güvenilir değildir. Limonla hamilelik testi yapanlar veya benzeri yöntemler kullananlar yanlış sonuçlarla karşılaşarak hayal kırıklığına uğrayabilir yada mevcut bir gebeliği atlayarak gebelik için olumsuz davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle en doğrusu kanda gebelik testi yaptırmak, imkan yoksa en azından eczanede satılan idrarda gebelik testlerinden alarak testi yapmaktır.

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır?


Tüp bebek gebelik testi yerleştirilen embriyonun kaçıncı gün olduğuna göre değişir. 3. gün embriyosu yerleştirildi ise işlem sonrası 12. gün, 5. gün embriyonu yerleştirilmişse işlem sonrası 10. gün gebelik testi bakılabilir.

Online gebelik testi yapılabilir mi?

Online gebelik testi diye bir gebelik testi yöntemi yoktur.

Gebelik testleri kesin sonuc verir mi?

Gebelik testleri %100’e yakın doğru sonuç vermektedir. Kanda gebelik testinde yanılma ihtimali uygun zamanda bakıldıysa oldukça düşüktür. İdrarda gebelik testinde yanılma ihtimali biraz daha fazladır. Ancak günümüzde kullanılan idrar testlerinin kalitesi oldukça yüksektir. Bu nedenle idrar testinde pozitif çıkanlarda genelde kan testinde de gebelik testi pozitif çıkmaktadır.

Kürtajdan sonra hamilelik testi yapılmalı mıdır?

Kürtajdan sonra hamilelik testi her hastada yapılmasına gerek yoktur. Kürtaj sonrası patoloji için örnek gönderilen ve patoloji ile mol gebeliği (üzüm gebeliği) tesbit edilen kadınlarda hcg takipleri yapılmalıdır. Ancak kürtaj sonrası patoloji gönderilmeyenlerde hcg testinin düştüğü gösterilmelidir. Özellikle çok erken gebeliklerde bazen dış gebelik gözden kaçabilir. Kürtaj sonrası hcg değeri düşmeyen yada yükselenlerde dış gebelik açısından dikkatli olunmalıdır.

En iyi hamilelik testi hangisidir?

En iyi hamilelik testi kanda hamilelik testidir. Ancak kanda baktırma ihtimali o an için mümkün değilse idrarda gebelik testide yaptırabilir. Günümüzde kullanılan idrarda gebelik testlerinin kalitesi oldukça yüksektir. Herhangi birini alıp kullanabilirsiniz.

Ankara gebelik testi fiyati ne kadardır? Kanda gebelik testi ne kadardır?

Gebelik testi ücreti testin tipine yada yapıldığı yere göre değişir. Kanda gebelik testi fiyatları Ankarada yapıldığı yere göre değişmekle birlikte 20 – 100 tl arasında değişmektedir. İdrarda gebelik testi fiyatları ise 3-5 liradan başlayıp 15-20 tl ye kadar çıkan tipleri mevcuttur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gebelik Testi Nedir? Gebelik Testi Nasıl Yapılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nermin KÖŞÜŞ Fotoğraf
Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Op.Dr.Nermin KÖŞÜŞ'ün Makaleleri
► Kanda Yapılan Gebelik Testi  Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Smear Testi ,hpv Testi ve Rahim Ağzı Kanseri ÇOK OKUNUYOR Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
► Dış Gebelik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Op.Dr.Bülent ATASEVER
► Gebelik Öncesi Dönem ve Gebelik Takipleri Prof.Dr.İlker GÜNYELİ
► Şeker Yükleme Testi (Ogtt) Nedir? ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Metin ÖZATA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,445 uzman makalesi arasında 'Gebelik Testi Nedir? Gebelik Testi Nasıl Yapılır?' başlığıyla benzeşen toplam 50 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Jinekolog Nedir? Ne İş Yapar? ÇOK OKUNUYOR Mart 2020
► Her Yönüyle Mikrokimerizm PDF Eylül 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:22
Top