2007'den Bugüne 90,308 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi
MAKALE #21016 © Yazan Psk.Ebrar GÜNEL | Yayın Ocak 2020 | 1,383 Okuyucu
EBEVEYN VE ÇOCUK İLİŞKİSİ
Anne-baba davranış ve tutumları çocuğun sosyal gelişimi, bilişsel gelişimi, psikolojik gelişimi ve kişilik özellikleri bakımından oldukça önem arz etmektedir. Çocuğun yetkin bir birey olması, özgüven ve özsaygısının bulunması gibi birçok nokta aile ve çocuk etkileşimi, bu etkileşimin nasıl olduğu ile doğru orantılıdır.
Geçmişten günümüze çeşitli kuramcılar ve psikologlar tarafından birçok ebeveyn tutumları ortaya konulmuş olsa da günümüzde en temel ve yaygın bazı anne-baba tutumları şu şekildedir:
1.Otoriter Ebeveynler
2.Demokratik Ebeveynler
3.İzin Verici Ebeveynler
4.Aşırı Koruyucu Ebeveynler


1.Otoriter Ebeveynlik
-Bu anne-babalar kurallar koyar ve çocukların bu kurallara sorgulamadan uymasını beklerler.
-Bir konuda ile ilgili fikir birliği yapılırken çocukların fikirleri sorulmaz.
-Geleneksel aile tutumunda olduğu gibi sevgi belli edilmez, nadir belli edilir.
-Çocuklara aşırı sorumluluk yüklenir ve onlardan yüksek beklentileri vardır.
Bu tutumla yetişmiş çocuklarda; gelişimlerine ve yaş seviyelerine uygun beklenti olmadığı için başarısızlık hissi ve beraberinde gelen düşük özsaygı görülür. Sosyal ortamlarda, görev paylaşımı gerektiren durumlarda yüksek kaygı görülmektedir. Unlarla birlikte bu çocuklar kendini değersiz hissetmekte ve düşük sosyal becerilere sahip olmaktadır.2.Demokratik Ebeveynlik
Kurallar koyan ve çocuklarından bu kurallara uymasını isteyen; ayrıca bu kuralların açıklamasını yapan anne-baba tutumlarıdır. Bu ebeveynler;
-Kuralların kısıtlama olmadığı bilirler ve aile içinde kurallara uyulur.
-Çocuklarına karşı hoşgörülü yaklaşırlar, sevgilerini belli etmekten kaçınmazlar.
-Bir konu ile ilgili çocukların fikirlerini alırlar.
-Onların fikirlerini almanın onları şımartmak anlamına gelmeyeceğinin farkındalardır.
-Çocuklarına birtakım sorumluluk verirler. Sorumluluk ile iş yüklemek arasında fark olduğu bilinir.
Bu tutumla yetişen çocuklarda; yeterli özgüven, sorumluluk alabilme, başarı duygusu, sosyal uyumluluk, iyi okul başarısı gözlenir.


3.İzin Verici Ebeveynlik
Aşırı sevgi ve hoşgörü ile yaklaşıp kural gibi herhangi bir sınırlaması olmayan ebeveynlerdir. Kurallar varsa bile çocuk tarafından belirlenir. Çocukların belli bir uyku, yemek, oyun vs. saatleri yoktur. Çocuk ne zaman ne isterse yapabilir. Evde bu tutuma alışkın olan çocuk dış dünyadaki sosyal çevresinde birtakım sorunlar yaşamaktadır. Şimdiye dek her istedikleri olduğu için doyum eşikleri diğer çocuklara göre daha düşüktür. Her daim değer gördüğü için eleştiriye kapalıdırlar ve akademik başarıları daha düşüktür.


4.Aşırı Koruyucu Ebeveynlik
Çocuk üzerinde gereğinden fazla kontrol olması ve çocuğa çok fazla özen gösterilmesidir. ‘Bebekleştirme’ bu ebeveynlik tutumundan görülen bir kavramdır. Çocuk sanki bir bebekmiş gibi müdahale edilir. Örneğin; çocuk 8 yaşındadır fakat yemeğini hala annesi yediriyordur. Veya okula giden ortaokul öğrencisinin çantasını annesinin taşıması verilebilecek örnekler arasındadır. Bu çocukların kendine güven problemleri oldukça fazladır. Hiçbir işini kendisi yapmadığı için başarısızlık hissi yoğun görülür. Sosyal açıdan gelişim sıkıntısı gözlenir.


Sonuç olarak; çocukların tutum ve davranışları, kişilik özellikleri, alışkanlıkları, sosyal yapıları, bilişsel özellikleri gibi; bireyi birey yapan özellikler anne-baba tutum ve davranış sonucu şekillenmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların bir olaya, bir kişiye veya bir duruma karşı olan tepkisi ailesini, anne ve babasını yansıtır.

Psikolog Ebrar GÜNEL
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ebrar GÜNEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ebrar GÜNEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ebrar GÜNEL Fotoğraf
Psk.Ebrar GÜNEL
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ebrar GÜNEL'in Yazıları
► Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Psk.Ecem DOĞANAY PIÇAK
► Ebeveyn Çocuk İlişkileri Psk.Dnş.Altuğ EFEOĞLU
► Ebeveyn, Karne ve Çocuk Psk.Yetkin KUŞAN
► Otoriter Ebeveyn ve Asi Çocuk Psk.Sevda SERİN
► Ebeveyn Tutumları ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek Dr.Psk.Dnş.Ayfer SUMMERMATTER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:14
Top