2007'den Bugüne 88,443 Tavsiye, 27,377 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Koronavirüs ve Evde Yaşam
MAKALE #21241 © Yazan Uzm.Psk.Büşra İYGÜN SARSILMAZ | Yayın Mart 2020 | 653 Okuyucu
Pandemi, tüm dünyaya yayılan ve tüm dünyada etkisi gösteren bulaşıcı hastalık anlamında kullanılır. Koronavirüs; hızla yayılması ve olumsuz etkileri sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edildi. Tarih boyunca birçok pandemik hastalık (tifo,kolera,veba vb.) dünyayı etkisi altına almıştır.
Koronavirüsün pandemi ilan edilmesinden sonra ülkemizde vaka sayılarındaki artışla birlikte evde vakit geçirilmesi hastalığın yayılmaması için çok önemli bir unsur haline geldi. Eğitim öğretime ara verilmesi ise öğrenciler ve öğretmenler için evden çalışmayı gerektiren bir hal aldı. Özellikle fiziksel enerji düzeyinin yüksek olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde evde kalmak biraz zor bir süreç olsa da sağlığın korunması için bu geçici dönemi avantaja çevirmek ve fırsat olarak değerlendirmek gerekir.
Ebeveynlerin de yaşanılan salgın hastalık sürecinde korku ve kaygıyı büyütmek yerine gereken tedbirleri alarak neler yapabileceklerine odaklanmaları gerekir. Ayrıca sosyal medya, telefon ya da televizyondan sürekli olarak pandemi haberlerini okuyarak paniğe yol açmamak gereklidir.Çocuklara pandemi konusunda bilgi verirken ise virüsün bir maketi yapılarak anlatılmalı ve ölümcül olduğu konusunun vurgulanması yerine sağlıklı beslenme, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve virüsten korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verilmelidir.
Tüm bu bilgiler verildikten sonra yaşamın akışına devam edilmelidir. Çocuklar için ihtiyaçlarının belirli bir rutinde karşılanması ve bu zamanın etkinliklerle desteklenmesi yeterli olacaktır. Evde oluşturacağınız düzen çocuklarınız için hem eğlenceli hem de kaliteli zaman geçirmeye yönelik olmalıdır.
Evde neler yapabilirim?” sorusuna öncelikli yanıtım iletişim kurmak olacak. Ailenizle sınırsız bir vaktiniz var. Dolayısıyla ilk olarak bir aile toplantısı ve karar defteri oluşturarak aile bireylerinin bu süreçteki isteklerini ailece oylamaya sunarak karara bağlayın. Bu karar defterinde yatış ve kalkış saatleri, ders çalışma saati ve serbest zaman etkinlikleri, kitap okuma saati, egzersiz saati vb. birçok etkinliğin zamanı ve gününün belirlenmesi işinizi kolaylaştıracaktır.
Teknolojinin kucağına doğmuş “Z Kuşağı” olarak adlandırılan neslin uzaktan eğitim sürecinin başarıyla üstesinden geleceği konusunda kuşku yoktur. Önemli olan kısım motivasyondur. Çocuklarınızı motive edebilmek için onlara başarılı olmanın tek kuralının “asla pes etmemek” ve “her zaman bir kez daha denemek” olduğunu hatırlatın. Çocuklarınız siz onlara inandığınız ve güvendiğiniz sürece kendilerine güveneceklerdir. Konuşma dilinizi olumluya çevirdiğinizde yani çocuğunuzun olumlu yönlerine odaklandığınızda onlar da kendi ilgi ve yeteneklerini fark edeceklerdir. İlgi ve yeteneklerinin farkında olan bir birey gerek eğitim hayatı gerekse meslek seçimi konusunda zorlanmadan yoluna devam edecektir.
Evde uzun süre vakit geçirmenin birçok kişi tarafından lüks olarak kabul edildiği bu koşuşturmalı yaşam şartlarında sadece çocuklarınıza ya da ailenize değil kendinize de vakit ayırmalısınız. Bazen hayatın hızlı akışında gözden kaçırdığımız birçok şey olabiliyor. Kendinizle baş başa kaldığınız son günlerde duygularınıza ve beden duyumlarınıza odaklanarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemekten başlayabilirsiniz. Aslında biraz yavaşlamaktan bahsediyorum. O kadar hızlı bir yaşam içindeyken bu yavaşlama bana bir yolculuğu anımsattı. Hızla giderken göremediğimiz, duyamadığımız, hissedemediğimiz ve kaçırdığımız birçok güzelliği…
Yaşanan bu süreç yavaşlamayı yavaşlarken hissedebilmeyi sağladı.
Görüp yaşasak bile günlük yaşam içinde yapıp da sıradan bulduğumuz binlerce rutinin kıymetini anlamanın, kendinizi, çevrenizi, eşinizi, çocuğunuzu tanımanın ve fark etmenin şimdi tam zamanı.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Koronavirüs ve Evde Yaşam" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Büşra İYGÜN SARSILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Büşra İYGÜN SARSILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Büşra İYGÜN SARSILMAZ Fotoğraf
Uzm.Psk.Büşra İYGÜN SARSILMAZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Büşra İYGÜN SARSILMAZ'ın Makaleleri
► Koronavirüs ve Kaygılarımız Psk.Sema ŞAHİNGÖZ
► Koronavirüs ve Somatik Deneyimleme Psk.Rüveyda ÇELENK YILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Koronavirüs ve Evde Yaşam' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Değersizlik Duygusu Mart 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:28
Top