2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Donuk Omuz Fizik Tedavi
MAKALE #21469 © Yazan Fzt.Atalay ÇELEBİ | Yayın Mayıs 2020 | 1,323 Okuyucu
DONUK OMUZ


Omzunuzda geçmeyen bir ağrı ve sertlik hissediyormusunuz?
Eğer bu tarz bir şikayetiniz varsa, donuk omuz sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz demektir. Bu sorun kimi zaman omuz eklem kapsülünün yapışıklığı olarak da tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığa yol açan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak zaman içerisinde belirli tedavi yöntemleriyle durumda iyileşme kaydedilmektedir. Bu kitapçıkta donuk omuz üzerine bilgi edinecek ve durumunuzun iyileşmesinde sizin üstlenmeniz gereken rolü çok daha iyi kavrama olanağına sahip olacaksınız.

DONUK OMUZUN BELİRTİLERİ


Karşılaşacağınız ilk belirti omuz ağrısıdır. Omzunuzu incitmiş hissine kapılabilirsiniz. Diğer belirtiler ise;
• Kolunuzu hareket ettirirken artan ağrılar,
• Uyumanızı engelleyebilecek omuz ağrıları,
• Günlük etkinliklerinizi yerine getirmenizi zorlaştıran omuz sertliği ve hareket kısıtlılığı,
• Belirli bir noktadan sonra kolunuzu kaldıramama ya da döndürememe durumu
DONUK OMUZ KİMLERDE GORULUR?
Donuk omuz erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Ozellikle kırklı yaşlarını süren kadınlarda bu duruma daha sık rastlanır. Kimi durumlarda omzunuzu belli bir zaman önce incitmiş olan kişiler ileride donuk omuz sorunu yaşayabilir.

OMZUNUZ
Omzunuz bir çok parçadan oluşan bir eklemdir. Bu eklem kolunuzu kaldırmanızı, döndürmenizi ve sallamanızı sağlar. Eğer donuk omuz sorunu yaşıyorsanız, omuz ekleminizin belirli bölümleri kasılır ve çekilme hissi yaratır. Bu durum kolunuzu hareket ettirmeye çalıştığınızda ağrı ve sertlik hissetmenize yol açar

DONUK OMUZ TANISI
Donuk omuz tanısı koymak için doktorunuz, belirtiler ve sağlık geçmişiniz hakkında size belirli sorular yöneltecektir. Doktorunuz yavaşça kolunuzu kaldırıp döndürerek aynı zamanda hareket açıklığınızı kontrol edecek ve kolun ne derece edebildiğini ya da bu hareketin sizde ağrıya yol açıp açmadığını böylelikle görecektir.
Daha sonra omuz röntgeniniz (görüntüleme testleri) çekilecektir. Bu sayede doktorunuz herhangi başka bir sorunun belirtilerinize yol açıp açmadığını görebilecektir. Kimi durumlarda, başka görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Eğer sonuçlarınız normalse, size donuk omuz tanısı koyulacaktır.

DONUK OMUZUN TEDAVİSİ
Donuk omuzun tedavisinde bir fizyoterapistten yardım almalısınız.
Omuz eklemi muayenesi şu işlemleri kapsar:
İnspeksiyon
Palpasyon
Hareket açıklığı (ROM)
Nörolojik değerlendirme
Özel testler
Vasküler değerlendirme
Genel fizik muayene

Tedavide omuzda problemler bütüncül olarak değerlendirilmesi ve kişiye özel tedavi programı hazırlanmalıdır.
İlk olarak hastanın günlük hayatını kısıtlayan hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmak ve hastanın günlük yaşamını daha kaliteli hale getirmek için manuel tedavi ve düzenli egzersiz programıyla bu problem ortadan kaldırılacaktır.Tedavi programında postür değerlendrilmeli omuz ve torakal bölgede tespit edilen biyomekanik bozukluklarda tedaviye dahil edilmelidir.Değerlendirme anterior posterior ve lateralden yapılarak birçok bozukluk tespit edilebilir.Bu bozuklukların tespit edilip düzeltilmesi gelecekte ortaya çıkacak başka promlemlerinde önlenmesinde yardımcı olacaktır.
Tedavi programında glenohumeral,akramiyoklavikular,sternoklavikular ve skapula torasik eklemler birlikte değerlendirilmelidir.Çünkü omuz hareketlerinde bütün bu eklemler aktif olarak katılırlar.İntraartiküler ve periartiküler mobilizasyon teknikleri,germe egzersizleri,mobilizasyon egzersizleri,pnf tekniği ve stabilizasyon programı gibi teknikler kullanılarak tedavi edilebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Donuk Omuz Fizik Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Atalay ÇELEBİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Atalay ÇELEBİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Atalay ÇELEBİ Fotoğraf
Fzt.Atalay ÇELEBİ
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Atalay ÇELEBİ'nin Yazıları
► Donuk Omuz ve Tedavisi Fzt.Cihat SEYREK
► Evde Fizik Tedavi Fzt.Kamil YILMAZ
► Evde Fizik Tedavi Fzt.Umut PAKSOY
► Evde Fizik Tedavi Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
► Bazı Fizik Tedavi Önerileri Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'Donuk Omuz Fizik Tedavi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Boyun Ağrıları Mayıs 2020
◊ Osteopati Mayıs 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:13
Top