2007'den Bugüne 87,588 Tavsiye, 27,120 Uzman ve 19,364 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Dini ve Cinsel Takıntılar
MAKALE #21566 © Yazan Psk.Ceren TATAR | Yayın Haziran 2020 | 1,610 Okuyucu
Dini ve Cinsel Takınılar…
Toplum da ‘takıntı’ olarak bilinen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta kişinin anlamsız olduğunu bildiği hal de zihnine gelen gitsin diye uğraştığı ancak daha çok geldiği gibi kaygı uyandıran düşünceler, zihnine gelen görüntüler yani ‘obsesyon’lar vardır. Kişi, kendisini kaygılandıran bu düşünce veya görüntüden kurtulmak, başa çıkmak ya da uzaklaştırmak için yaptığının yine anlamsız olduğunu bildiği hal de yapma ihtiyacı hissettiği ve bu şekilde takıntıyı gidermeye çalışması sonucu yaptığı davranışlar ise ‘kompulsiyon’ dur. Toplum da görünür olmayan ancak bir çok insanın yaşadığı takıntı ise cinsel ve dini takıntılardır.
Cinsel takıntılar, insanlar için ızdırap vericidir. Kişinin dini takıntısı geldiğinde başlar da halk arasındaki tabirle vesvese diye yorumlasa da yoğun korku ve kaygı yaşar. Zaman içerisinde de takıntılarını besleyen davranışlar gerçekleştirdiği, kimseye anlatamadığı ve hastalık olduğunu bilmediği için kendini çok suçlu hisseder. Örneğin; namaz kılarken ‘’Allah’a küfür eder miyim’’, ‘’namazı doğru kıldım mı’’, ‘’abdest alırken gözümün önüne uygunsuz bir şey gelir mi’’ gibi düşünceler aslında takıntıdır. Kişi, inançlı olduğu hal de bu düşüncelerin gelmesi çok yoğun kaygı verir ve bu sefer de kompulsif eylemler yapmaya başlar. Örneğin; namazı doğru kıldım mı, abdestte atladığım yer oldu mu, duayı doğru okudum mu obsesif düşüncesi gelen kişi bu sefer her bu düşünceler geldiğinde tekrardan ve sıfırdan namaza, abdeste veya duaya başlar, tövbe eder bazen de cami hocasına durumu anlatır . Ancak zaman içerisinde namaz süresi artmaya başlar, hocaya sorup aldığı cevap bir süre sonra tatmin etmez ve işin içinden çıkılmaz hale gelir. Kişi bunların sonucunda kendini günahkar dahi hissedebileceği boyuta gelerek acı çeker ve sonunda düşünce gelmesin diye namaz kılmayı, abdest almayı bırakır.

Diğer bir dışarıdan ne fark edilmeyen ancak ızdırap veren takıntı hastalığı türü olan Cinsel takıntılar da , kişi zihnine gelen cinsel içerikli gelen düşünce, görüntü veya dürtülerden kaygı duyar. Kişiye gelen bu obsesyonların canlandığı kişiler obsesif düşüncenin geldiği bireyin tanıdığı ve yakınlık alanına yaklaştıkça bu kişi de utanç ve kaygı yaratmaktadır. Bu kişiler karşı cinsle ilgili obsesyonları olabileceği gibi hemcinsine karşı da gelebilir. Bu durumlarda ‘’bunu düşündüğüme göre acaba eşcinsel miyim?’’ gibi düşünceler ya da bir çocuğa karşı gelen bu durumlar da ‘’ pedofili miyim?’’ gibi obsesif sorgulamalara girebilirler. Cinsel obsesyonu olan bireyler genel olarak kaçınma davranışları gösterirler. Bu kişiler bu takıntıların gelebileceği kişi ve ortamlardan uzak durmaya çalışır ya da bu düşünce geldiğinde nötralize edebilmek adına başka bir düşünce ile bu kaygılarını rahatlatmaktadırlar. Kompulsiyon olarak ise bu kişiler örneğin, eşcinsel miyim acaba obsesyonu var ise bu kişinin kendisi hemcinsi ile cinsel birlikteliğe girebilir ve haz almadım diyerek ispat etme çabası ile kaygısını düşürebilmektedir. Cinsel obsesyonu olan kişilerin en yoğun duygusu kendilerini bu durumu yaşayan tek kişi olduklarını, yoğun utanç duygusu ile hissettiklerinden destek almaya çekinirler.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (takıntı hastalığı); kendiliğinden geçmez, psikolojik yardım alınarak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu yüzden zihninize gelen dini ve cinsel takıntılarda zaman zaman azalsa da asla kendiliğinden bitmeyeceği gibi süreç içerisinde utanç ve ya dinden çıkar mıyım, sapkın damgası yer ve dışlanır mıyım korkusu ile psikolojik yardım alınmaz ise daha da artacak ve ızdırap verecektir. Bu yüzden ivedilikle psikolojik destek alınmalıdır.

Uzm. Klinik Psikolog Ceren TATAR

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Dini ve Cinsel Takıntılar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ceren TATAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ceren TATAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ceren TATAR Fotoğraf
Psk.Ceren TATAR
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ceren TATAR'ın Makaleleri
► Dini Takıntılar Psk.Necdet DÖNMEZ
► Cinsel Takıntılar ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Psk.Ceren TATAR
► Depresyon ve Dini Başa Çıkma Psk.Serpil YILMAN KAYA
► Demografik Değişkenlere Göre Dini Tutum PDF Dr.Psk.Dnş.Erkan KAVAS
► Dini Tutum - Stresle Başa Çıkma İlişkisi PDF Dr.Psk.Dnş.Erkan KAVAS
► Çocuklarda Takıntılar Psk.İrem BRAY
► Takıntılar - Obsesyonlar Psk.Serap DUYGULU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,364 uzman makalesi arasında 'Dini ve Cinsel Takıntılar' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Eyvah! Panik Atak Geliyor Aralık 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:42
Top