2007'den Bugüne 87,929 Tavsiye, 27,242 Uzman ve 19,423 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bilinçli Hipnoz Nedir?
MAKALE #21688 © Yazan Uzm.Psk.İpek EROL | Yayın Ağustos 2020 | 514 Okuyucu
BİLİNÇLİ HİPNOZ NEDİR?
Alternatif ve tamamlayıcı tedavilerden biri olan hipnoz son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Hipnoz uygulamalarının tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte ilk defa 1955 yılında İngiliz Tabipler Birliği’nin düzenlediği “Hipnotizmanın Tıbbi Kullanımı” adlı raporda hipnozun tanımı, tıbbi alanda ve klinik uygulamalarda kullanılması resmi olarak kabul edilmiştir. Bu rapordaki tanıma göre hipnoz; kişide meydana gelen geçici bir dikkat değişikliği halinin bir uzman tarafından sağlanmasıdır (BMA, 1955).
Bilinçli hipnozda kişi uyku halinde değildir, bilinci tamamen açık ve verilen telkinleri anlamaya yöneliktir. Hipnoz sırasında beyin alfa dalgasından derin duygular yaşandığında aktifleşen teta dalgasına geçmekte ve bilinçaltına telkinler eşliğinde ulaşılabilmektedir (Lanfranco, Canales-Johnson, Huepe, 2014).
Kısaca bilinçli hipnozda kişi uyku halinde değildir ve bilinci tamamen açıktır. İstemediği hiç bir şey yapmaz ya da kendinden geçmez. Uyku evresine yakın ancak uyku halinde olmadığı derin bir trans halindedir. Uzman tarafından verilen telkinleri alıp bilinçaltına yerleştirebilecek durumdadır (Müezzinoğlu, 2018).

BİLİNÇLİ HİPNOZ NASIL UYGULANIR?
Bilinçli hipnoz uygulanması için önce ön konuşma yapılıp hipnoz hakkında detaylı bilgi verilir. Hipnozla ilgili doğru bilinen yanlış inanışlar ortadan kaldırılır. Hipnozun doğal bir durum olduğu ve ancak kişi gerçekten değişmeyi, semptomlarından kurtulmayı isterse etkili olacağı anlatılır. Daha sonra kişi hipnoz yöntemine ve hipnozu uygulayacak olan uzmana güvenirse kısa aralıklarla 3 ya da 4 seans yapılır. Son olarak otohipnoz öğretilip kişinin ara ara uygulaması önerilir.
Kişinin hipnoza uygun olması da çok önemli bir faktördür. Yapılan çalışmalara göre insanların %15’i hipnoza çok yatkın, %15’i oldukça dirençli ve geri kalan popülasyonun orta derecede yakın olup hipnoz için uygun olduğu belirlenmiştir (Hipnotik Yatkınlık Harvard Grup Skalası). Kişi hipnoza inanmadığı ve direnç koyduğu takdirde başarılı bir sonuç elde edilemez.
Bilinçli hipnoz uzun süreli ve onaylı hipnoz eğitimi almış, süpervizyondan geçmiş klinik psikolog, doktor, diş hekimi ve psikiyatri uzmanları tarafından uygulanabilir.

BİLİNÇLİ HİPNOZ PSİKOLOJİDE NASIL KULLANILIR?
Amerikan Psikoloji Birliği, hipnozun klinik alanda kullanımı için tanımı şu şekildedir: “Hipnoz, rahatlamak ve zihnin odaklanması için tasarlanmış bir prosedür aracılığı ile klinisyenlerin, kişilere telkinler verdiği bir tedavi tekniğidir. Hipnoz konusu hakkında farklı görüşler olsa da, günümüzde birçok klinisyen hipnozun ağrı, anksiyete ve duygudurumu bozuklukları dâhil birçok durumda kullanılabilecek güçlü, etkin bir tedavi tekniği olduğu konusunda hemfikirdir. Ayrıca hipnoz, kişinin davranış değişikliğine gitmesi ve bırakmak istediği alışkanlıklardan kurtulması için oldukça etkili bir yöntemdir (APA, 2019).
Hipnoz psikolojide kaygı, depresyon, bağımlılık, uyku bozuklukları, cinsel problemler ve fizyolojik temeli olmayan migren ve fibromiyalji sendromlarında kullanılıp etkili sonuç vermektedir. Ancak bu rahatsızlıklarda hipnozun tek bir tedavi seçeneği olmaktan ziyade bilişsel davranışçı terapi gibi terapi ekolleriyle ilerlemesi daha doğru bulunmaktadır (Alladin, 2008).


KAYNAKLAR
Alladin, A. (2008). Açıklamalı Hipnoterapi. Ed: Tahir Özakkaş. Psikoterapi Enstitüsü Yayınları 99
APA. American Psychological Association- Hypnosis. [Online] 2019 01/01/2019]; Available from: https://www.apa.org/topics/hypnosis/
BMA, Medical use of Hypnotism: Report of a Subcommittee appointed by the Psychological Medicine Group Committee of the British Medical Association. Supplement to the BMJ, 1955. Appendix X: p. 190-193.
Lanfranco, R.C., Canales-Johnson, A. and Huepe, D. (2014). Hypnoanalgesia and the Study of Pain Experience: From Cajal to Modern Neuroscience. Front Pychol. 5
Müezzinoğlu, A.E. (2018). Bütünüyle Uygulamalı Tıbbi Hipnoz Eğitimi. 1.baskı-Omnia
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bilinçli Hipnoz Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.İpek EROL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.İpek EROL'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İpek EROL Fotoğraf
Uzm.Psk.İpek EROL
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İpek EROL'un Makaleleri
► Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Nedir? Psk.Özgün ÖKLÜK OCAK
► Hipnoz Nedir? Psk.Aysel İnciler BİRTÜRK
► Hipnoz Nedir? Psk.Alpaslan KESKİN
► Hipnoz Nedir? Psk.Mehmet Emin KIZGIN
► Hipnoz Nedir ve Ne Değildir? Psk.F.Zümrüt ÇETİN
► Hipnoz ve Hipnoterapi Nedir? Psk.Dnş.Enes SEMİZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,423 uzman makalesi arasında 'Bilinçli Hipnoz Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 39 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Affetmek Üzerine Aralık 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:22
Top