2007'den Bugüne 87,094 Tavsiye, 27,005 Uzman ve 19,261 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Duygusal Yoksunluk Şeması
MAKALE #22004 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU | Yayın Aralık 2020 | 542 Okuyucu
Duygusal yoksunluk şeması. Bu şemaya sahip kişiler kendilerini yalnız hissetmekte ve etraflarındaki kişilerden duygusal destek alamadıklarını, onlardan yakınlık, anlayış ve koruma göremediklerine inanmaktadırlar. İlişki seçimlerinde de, onlara empati yapamayacak veya zor zamanlarda onları koruyamayacak kişileri eş olarak seçerler. Bu şemaya sahip kişilerin ilişkilerini daha kaliteli bir hale getirebilmeleri için sahip oldukları şemaları tanımaları oldukça önemlidir.

Şema Terapi: Duygusal Yoksunluk Şeması

Duygusal yoksunluk şeması olan kişiler, etraflarında onları anlayan, onlara duygusal anlamda destek çıkan, onları dinleyen, duygusal anlamda empati kurup onlarla vakit geçiren kimseleri olmadığını düşünürler. Hatta bu durumun eskiden beri de bu şekilde olduğundan yakınırlar. Bu kişilerle bir ilişki içerisinde sorunları oturup konuşmak, çözüm aramak imkânsız gibidir. Sürekli olarak anlaşılmadıklarını belirtirler. Hatta çoğu zaman bunu sözel olmayan ifadelerle yaparlar. Mesela takındıkları tavır, jestleri ve mimikleri “beni düşünmüyorsun, çünkü beni düşünsen böyle yapmazdın” der gibidir.

Bir evlilik ilişkisi veya sosyal herhangi bir ilişkide sıkça kavgaların yaşanmasının nedeni gibidir bu şema. Örneğin darılma, trip atma, sıkça ağlama gibi ilişkide uyum bozucu davranışlar duygusal yoksunluk şeması olan kişilerin ilişkilerinde sıkça görülür.

Duygusal Yoksunluk Şeması Nasıl Oluşur?

Duygusal yoksunluk şemasının nasıl oluştuğu incelendiğinde, çocuklarıyla çok ilgilenmeyen ana-baba profiliyle karşılaşırız. Çocuklarının hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarına odaklanmayan, onları önemsemeyen anne-baba tutumları duygusal yoksunluk şemasını oluşturabilmektedir. Özellikle de çocuklarının duygusal ihtiyaçlarına karşı duyarsız, onları mahrum bırakıcı, çocuklarını dinlemeyen ebeveynler bu şemanın oluşmasına neden olabilmektedir.

Duygusal yoksunluk şemasına sahip olan kişilerin gösterebilecekleri birinci grup davranış şöyle anlatılabilir; Bu kişiler kendilerine ilişkilerinde soğuk diye tabir edilen kişileri eş ve arkadaş olarak seçerler. Onlarla duygusal anlamda empati kuramayacak, onlarla dertleşmeyecek, duygularını önemseyip onları anlamaya çalışmayacak kişiler onlara sıcak gelir ve o tür kişilerden elektrik alırlar. Kendilerine soğuk kişileri eş olarak seçen duygusal yoksunluk şeması olan kişiler bu seçimleri ile ihtiyaçları olan onları anlayacak, ilgi gösterecek kişilere fırsat vermedikleri için kendi duygusal yoksunluk şemalarını devam ettirmiş olurlar.

Duygusal yoksunluk şemasına sahip olan kişilerin gösterebilecekleri ikinci grup davranış ise kaçınmacı davranıştır. Yani kaçınmacı davranış sergileyen duygusal yoksunluk şeması olan kişiler iltifat almaktan uzak dururlar. Bu kişilere yapılan iltifatlar ya karşılıksız kalır ya da farklı bir tepkiyle karşılanır. Yani halk arasında “iltifatı kaldıramıyor” denilen durum budur diyebiliriz. Bu kişiler kaçınmacı davranış sergileyerek çevrelerinden onlara gelebilecek iltifatların ya önünü keserler ya da iltifatlara samimi olmadığı düşüncesiyle önem vermezler.

Karşılaşabileceğimiz üçüncü grup davranış ise aşırı telafici davranış kalıbıdır. Bu kalıptaki gibi davranan dugusal yoksunluk şeması olan kişiler, başkalarından gelecek iltifatlara aşırı bağımlı olabilirler ve bu istekleri karşılanmadığında oldukça sinirler. Başkalarının duygularına saygı göstermezler, onların sorunlarıyla ilgilenmezler. Mesela çocuk eğitiminde soğuk bir anne-baba tutumu ile karşılaşırız duygusal yoksunluk şemasında.

Duygusal yoksunluk şemasına sahip olan kişiler bu şemalarının farkına varıp, ilişkilerine olumsuz etkileri üzerinde çalışmaya başladıklarında elde edecekleri inanç şu olacaktır: “Etrafımdaki herkes benim düşündüğüm bana karşı soğuk davranmamaktadır. Benimle gerçekten samimi ve içten duygularla ilgilenen kişiler var. Ben kendi düşüncelerimi açık bir şekilde onlarla paylaşmadığımda sağlıklı bir iletişim kurmamız mümkün değildir. Beni anlamamaları onların samimiyetsizliği değil benim onlara karşı yeterince açık olamamamdan kaynaklanıyor olabilir.”

Siz de şema terapi odaklı terapi desteği almak istiyorsanız benimle iletişim kurabilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Duygusal Yoksunluk Şeması" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kadir Burak SALİMOĞLU Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Kadir Burak SALİMOĞLU'nun Makaleleri
► İlişkilerin Şeması Psk.Jiyan ÖZKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,261 uzman makalesi arasında 'Duygusal Yoksunluk Şeması' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Online Terapi Kasım 2020
► Online İlişki Terapisi Kasım 2020
► Eşim Beni Aldatıyor Haziran 2016
► İnternette Tanıştık Mayıs 2016
► Çocuklarda Alt Islatma Kasım 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:12
Top