2007'den Bugüne 88,761 Tavsiye, 27,435 Uzman ve 19,542 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Koronavirüs Eklem ve Kas Ağrılarının Sebebi Olabilir
MAKALE #22235 © Yazan Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL | Yayın Mart 2021 | 481 Okuyucu
Koronavirüs enfeksiyonunun yaygın görülen belirtileri arasında kas ağrısı veya kas romatizması olarak da bilinen miyalji ve eklem ağrısı anlamına gelen artralji yer alır.
Kas ve eklem ağrılarının hissedildiği bölgeler hastadan hastaya değişkenlik gösterir. En çok etkilenen bölgeler arasında ise sırt, bel, kollar ve bacaklar vardır. Bu ağrılar herhangi bir çarpma ya da yaralanmaya bağlı olmadan gelişir ve oldukça şiddetli olabilir. Ağrılar, hastalar tarafından genellikle değişken ve şiddetli olarak tanımlanır Genel olarak tüm enfeksiyon hastalıkları ve özellikle de enfeksiyonlarda yaygın görülen kas ve eklem ağrıları, hastalığa yol açan ajanın kas ve kemiklerde de iltihaba yol açmasından kaynaklanır.
Üzerinde durulan bir diğer durum ise koronavirüs hastalarında görülen pıhtılaşma sorunudur. Damar içi pıhtılaşmadan kaynaklı olarak da bölgesel ağrıların gelişebileceği düşünülmektedir. Ağrı genellikle eklemlerden çok kasları etkiler herhangi bir kemik-eklem hastalığı bulunan hastalarda virüsün enfeksiyonu ile birlikte eklemlerdeki ağrılar çok daha şiddetli bir boyuta çıkarır, normalde ağrı sorunu olmayan hastalarda da şiddetli korona eklem ağrıları gelişebilir. Kaslarda veya eklemlerde gelişen bu ağrılar zorlayıcı olabilir.
Covid hastalarında görülen ağrılar, iyileşmenin ardından genellikle 2-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Fakat bazı durumlarda özellikle de hastalık ağır geçirilmişse kas ve eklemlerde virüsün oluşturmuş olduğu hasarın iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir. Bu hastalığın Şu ana kadar kalıcı bir hasar teşhisi olmamış olsa da böyle bir ihtimalin var olup olmadığı hakkında henüz kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır ve bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir.
Ayrıca Kas eklem tutulumları ağrıları ile birlikte Nörolojik tutulumlar literatürde olgu bildirimleri ile de desteklenmiştir. Hastaların üçte birinden fazlasında merkezi sinir sistemi tutulumu, periferik sinir sistemi tutulumu ve iskelet kası hasarını içeren çeşitli sinirsel belirtiler bildirilmiştir Merkezi Sinir Sistemi tutulumuna işaret eden belirti ve hastalıklar olarak; sersemleme, vertigo, uyku bozukluğu, baş ağrısı, bilinç kaybı, ataksi, nöbet, felç, menenjit ve ensefalit bildirilmiştir Periferal Sinir Tutulumunda belirtiler, tat ve koku alma bozukluğu, görme bozukluğu ve nöralji olarak bildirilmiştir Periferik Sinir Sistemi belirtileri olan hastalarda en sık görülen şikayetler tat ve koku alma bozuklularıdır
Koronavirüs kaynaklı kas, eklem ve sırt ağrılarının tedavisinde bazı yöntemlere başvurulur Virüs kaynaklı ağrılar genellikle hissedilme şekli yönünden yoğun ve zorlayıcı egzersizlerin ardından hissedilen ağrılarla benzerlik gösterir Hastalığı hafif belirtilerle geçiren, nefes darlığı veya göğüste baskı, ağrı gibi sorunları bulunmayan hastalar ev içerisinde basit egzersizler yapabilirler.Fakat bu egzersizler vücudu çok fazla zorlamayacak, solunumu güçleştirmeyecek türde egzersizler olmalıdır.Yine aynı şekilde sıcak duş almak, yatak istirahati yapmak, bol bol sıvı tüketmek de ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilecek uygulamalar arasındadır.Yine bir diğer uygulama olarak da solunum ve gevşeme egzersizlerinden faydalanılabilinir bu sayede vücudun gevsemesi sağlanırken kaslarda ki ağrıların azaltılması hedeflenir. Açık havada düzenli yürüyüşler derin solunum egzersizleri yapmak ağrıların azaltılmasında etkili yöntemlerden biriyken yüzme kaplıca gibi yöntemlerde ağrının azaltılmasında kullanılabilir. Sıcak uygulama yapmak analjezik ilaçların kullanımı da semtopmların azaltılmasın da etkili yöntemlerdendir
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Koronavirüs Eklem ve Kas Ağrılarının Sebebi Olabilir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gökhan AYGÜL Fotoğraf
Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL
Malatya
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Fzt.Gökhan AYGÜL'ün Yazıları
► Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi) Fzt.Ali Serkan ÜNSAL
► Romatoid Artrit (Eklem Romatizması) Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,542 uzman makalesi arasında 'Koronavirüs Eklem ve Kas Ağrılarının Sebebi Olabilir' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Postür Hastalıkları Şubat 2021
► Diz Protezi Aralık 2020
► Kalça Protezi Aralık 2020
► Gebelikde Egzersiz Mart 2017
◊ Covid 19 Aralık 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:49
Top