2007'den Bugüne 88,462 Tavsiye, 27,379 Uzman ve 19,498 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Fizyoterapistlik Mesleği : Fizyoterapist Kimdir
MAKALE #2795 © Yazan Fzt.Aymen BALIKÇI | Yayın Nisan 2009 | 8,370 Okuyucu
Fizyoterapist kimdir ?

Fizyoterapistlik Mesleği, dünyada yaklaşık 112 yıldır, ülkemizde ise 45 yıldır toplum sağlığı ve yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili bir bilim dalı olarak gelişimini sürdürmektedir. Fizyoterapi bilimi, kas – iskelet - sinir sisteminin anatomisi, egzersiz, masaj, çeşitli fiziksel ajanların vücut sistemlerine etkileri ile ilgili bilgiler ışığında fiziksel fonksiyonların geliştirilmesi amacı ile başlamıştır.

Fizyoterapistlik mesleği dünyada özellikle savaşlar, travmalar ve çocuk felci epidemilerini takiben oluşan özürlü nüfusun fonksiyonel kayıplarını giderebilmek amacı ile doğmuş ve pek çok aşamadan geçerek günümüzdeki popüler konumuna ulaşmıştır.
Günümüzde tıp bilimindeki ilerlemeler ve sağlık alanındaki gelişmelere paralel olarak hastaların yaşama şanslarının artması, yaşamak kadar yaşam kalitesinin önemli olduğunun anlaşılması, sağlıklı olmak tanımının WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından daha geniş bir perspektifle değerlendirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetlerinin Dünya ekonomisinde büyük tasarruflar sağladığının anlaşılması ile fizyoterapistlere duyulan ihtiyac artmıştır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon, hareket yetersizliğine yol açan hastalıklar, yaralanmalar ve ağrılı durumlar sonrasında fonksiyonel durumun olabildiğince iyileştirilmesi ve devamı için bilimsel kanıtlara dayalı değerlendirme ve fizyoterapi rehabilitasyona özel tedavi yaklaşımlarının fizyoterapistler tarafından uygulandığı bir bilim dalıdır.

Sağlıklı yasamın temel kavramlarından olan fiziksel uygunluk, fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş bilgi, beceri ve yaklaşımların kullanımı ile devam ettirilebilmekte veya artırılabilmektedir.

Fizyoterapist; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir.

FİZYOTERAPİSTLERİN TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIK GURUPLARI

Ortopedik problemler
Nörolojik problemler
Yoğun bakım ünitelerinde solunum terapisi
Yanık üniteleri
Omuz ve evresi eklemlerinin hastalıkları
Omuz ve sırt kaslarında gerginlik
Gelişme geriliği olan çocuklar
El cerrahisi
Geriatrik servisler
Otistik çocuklar
Cerebral Palsy li çocuklar
Down sendromlu çocuklar
Ergonomik yaklaşımlar
Kas Spazmı
Bas agrıları
Bel Agrıları, Bel fıtığı
Boyun Kireçlenmeleri
Spor sakatlanması sonucu olusan hareket kısıtlılıgı ve agrı
Operasyon sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları
Pozisyon Bozuklugu, boyun, sırt, bel agrilarının tedavisi
Dogustan omurga egriliklerinin tedavisi
Dirsek, bilek, el eklemlerinin ve yumusak dokularin rahatsizliklari
Kalça ve diz hastalikları
Kemik erimesi(osteoporoz) riski olan ve yerlesmis osteoporoz tedavileri
Eklem sisligi ve agrı, hareket kisitlılıgı ile beraber olan romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu


FİZYOTERAPİDE NE GİBİ YÖNTEMLER KULLANILIR?


Fizyoterapistler ,hastalık çeşitlerine göre değişik yöntem ve cihazlar kullanırlar.Ama fizyoterapi uygulamaları genel olarak egzersiz tedavisi temeline dayanır.Diğer elektroterapi ajanları (sıacak ajanlar,elektrik stimülatörleri...) yardımcı unsurlardır.
Fizyoterapistler tüm dünyada özel geliştirilmiş yöntemleri kullanırlar.Örneğin PNF,BOBATH,VOJTA,SI bunlardan bazılarıdır.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Fizyoterapistlik Mesleği : Fizyoterapist Kimdir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Aymen BALIKÇI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Aymen BALIKÇI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aymen BALIKÇI Fotoğraf
Fzt.Aymen BALIKÇI
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi30 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Aymen BALIKÇI'nın Yazıları
► Fizyoterapist Gözetiminde Pilates Fzt.Sema DANIŞIK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,498 uzman makalesi arasında 'Fizyoterapistlik Mesleği : Fizyoterapist Kimdir' başlığıyla benzeşen toplam 48 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:09
Top