2007'den Bugüne 86,989 Tavsiye, 26,981 Uzman ve 19,255 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Kortizon Kullanımı ve Sonuçları:
MAKALE #29 © Yazan Vet.Hek.Işıl KARATAN | Yayın Haziran 2007 | 57,082 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
Kortizon Kullanımı ve Sonuçları:

Bu ilaçlar cortisol'den daha uzun etkili ve daha güçlüdür. Hekimin doz ve süreyi ayarlayabileceği birçok teropatik steroid mevcuttur.
Hastalık tedavisinde Glucocorticoid kadar kullanımı yaygın olan başka bir ilaç yoktur.
Bu ilaç grubu hayat kurtarma anlamında sadece antibiyotiklerle eşdeğerdir.

Kısa vadede yan etkileri
• Artan açlık
• Artan susama (ve muhtemel idrar kaçırma)
• Sık soluma (köpeklerde)
• Genel enerji kaybı
• Gizli enfeksiyonların ortaya çıkması
Pre-diabetic(şeker hastalığına yatkın) hayvanlar steroid (kortizon) kullanımı ile diabetik evreye girebilirler. Bu durumda, ilaç etkileşimi azaldığı takdirde diabet geçecektir. Hassas olanlar mide problemi yaşayabilirler. Yukarıda sayılan durumlar problem yaratırsa, dozu azaltarak çözüm sağlanabilir. Amaç, Glucocorticoidlerin kullanımını en az dozda kullanarak tedavi etmektir. Bazen başka bir çeşit steroid kullanımı da problemi çözecektir.

Uzun vadede yan etkileri
Bağışıklık sisteminin uzun süre baskılanmasını gerektirecek birçok durum vardır. Glucocorticoid’in düşük dozu yangılanmayı, yüksek dozu ise bağışıklık sistemini baskılar. Stereoid kullanımı 4 ayı geçtiğinde yukarıda belirtilenlerin dışında başka yan etkiler de problem yaratmaya başlar:
• Gizli İdrar Yolları Enfeksiyonu Hastaların %30 ‘unda görülür;
Gerekirse periyodik idrar kültürleri ile takip edilir. Hastada, üriner sistem enfeksiyonun sebep olduğu yangıyı kortizon baskıladığı için hastalığın varlığına dair herhangi bir semptom görülmeyecektir. Enfeksiyonun belirlenmesi için kültür yapılmalıdır.
• İnce-zayıf deri gelişimi,Siyah noktalar ve yara iyileşmesinde ve kıl gelişiminde gecikme
•
• Obezite ve Kas zayıflaması
•
• Calcinosis cutis(Hastalıklı deride oluşan sert plaklar) bu plaklar genellikle deride kalsiyumun birikmesiyle oluşur.
• Fırsatçı bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlar
Kronik steroid kullanımına bağlı bağışıklığın baskılanmasıyla burun boşluğunda mantar enfeksiyonları ve demodex uyuzu başlayabilir.
• Diabet(Şeker Hastalığı)
Glucocorticoid’ler fazla su içilmesine ve idrar yapılmasına sebep olur. Fakat hızlı bir kilo kaybı da varsa oluşan yeni durumun tetkiki için kan tahlili yapılması gerekir.
Uzun süreli glucocorticoid kullanımında yukarıda yan etkilerlerle belirlenen Cushing's syndrome gelişebilir. İstenmeyen bu durum kaçınılmazdır ve ek bir ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Konunun anafikri şudur;

Glucocorticoid hormonları kullanmak kötü değildir. Ancak dozunda kullanılmalıdır. Pet sahipleri azaltılabilir yan etkileri konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
• Veteriner hekiminiz söylemediği sürece glucocorticoid (kortizon) kullanmayınız. Hayatı tehtit eden immune-mediated hastalıklar genellikle günlük steroid kullanımını gerektirmektedir. Çoğu steroid protokolleri birinci günde günlük kullanımı önerir. Eğer deri kaşıntısı ya da musculoskeletal(Kas ve iskelete ait) ağrı için steroidler kullanılıyorsa gün aşırı kullanılabilir. Eğer petiniz ilaç almadığı zamanlarda mutsuz ve huzursuz ise doz ayarlaması gerekebilir,mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.kendi kendinize ilaç kullanmamalı ve ilaç dozunda değişiklik yapmamalısınız.
• Evde yüksek miktarda glucocorticoid bulundurmayınız. İlaç kullanımınız sırasında veteriner hekiminiz sizinle ilaç kullanımı ve dozu doğru uygulandığından emin olmak için sıkça iletişim kuracaktır.
Kortizonlar genelde 4 aydan fazla reçete edilmezler. 4 aydan fazla süren tedaviler için ilaç kullanımı tekrar gözden geçirilmeli ve alternatifler değerlendirilmelidir. Uzun süre steroid kullanması gereken hayvanların, üç aylık dönemlerde, üre ve kan paneli/check up yapılması gerekmektedir.

Çeviri Kaynak:
WendyC.Brooks,DVM,DipABVP
Educational Director, VeterinaryPartner.com
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kortizon Kullanımı ve Sonuçları:" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Işıl KARATAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Işıl KARATAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     8 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi100 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Işıl KARATAN'ın Yazıları
► Köpek Kafesi Kullanımı Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
► Köpekte Tasma Seçimi ve Kullanımı Vet.Hek.Oğuz SEYFİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,255 uzman makalesi arasında 'Kortizon Kullanımı ve Sonuçları:' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Hayvan Hakları Kanunu Haziran 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:01
Top