2007'den Bugüne 90,570 Tavsiye, 27,857 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sigara Hakkında Bilmedikleriniz
MAKALE #386 © Yazan Dr.Sevin KARALAR | Yayın Kasım 2007 | 12,371 Okuyucu
Sigarada 4000 i aşkın birbirinden farklı zararlı madde bulunmaktadır.

Sigaranın içindeki maddeler kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur.

Genel olarak bilinen maddelerden bir kaçı;


Sigaranın İçindekiler
*Polonyum - 210 (kanserojen),
*Radon (radyasyon),
*Metanol (füzeyakıtı),
*Toluen (tiner),
*Kadmiyum (akü metali),
*Bütan (tüpgaz),
*DDT (böcek öldürücü),
*Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
*Aseton (oje sökücü),
*Naftalin (güve kovucu),
*Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
*Arsenik (fare zehiri),
*Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
*Karbon Monoksit (eksoz gazı),
*Katran (zift)
*Nikotin
*ve 3.884 toksik madde

Tütün dumanındaki nikotin, tıpkı alkol, kokain, eroin gibi, zihni ve ruh halini değişikliğe uğratan bir maddedir. Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. İçerisinde 4000’i aşkın zehirli madde barındıran bu karışımın büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, bronşit, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.
Sigara dumanı sadece sigara içenler için değil, içmeyenler için de çok zararlıdır. Sigara, puro ya da pipo içen bir kişinin yanında duran kişi; hem yanan tütününün, hem de sigara içen kişinin dışarı verdiği dumanı solur.


Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon sigara içen kişi ve pasif içiciler sigara yüzünden hastalanarak hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu, paketi her elinize aldığınızda gözünüze çarpar. Sigara, cildinize, gözlerinize, dudaklarınıza zarar veriyor, kırışıklıklara, selülite neden oluyor ve çabuk yaşlandırıyor. Güzelliğe olduğu kadar vücudumuza da bir çok zararı vardır.
Sigaranın neden olduğu bazı hastalıklar
· Sırt ve Bel Ağrısı ,
· Kısırlık
· İlaca Karşı Bağışıklık
· Prostat Kanseri
· Göğüs Kanseri
· Rahim Kanseri
· Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması
· Boğaz Kanseri
· Mide Kanseri
· Şeker Hastalığı
· Kulak Enfeksiyonları
· Kalp Hastalıkları
gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?

-Sigara içen ve yaşamları boyunca da içmeye devam eden gençlerin yarısı tütün nedeni ile öleceklerdir.


-Sigara içen annelerin doğacak çocukları da zarar görür. Düşük, düşük doğum ağırlığı, hamilelik komplikasyonları, bebeklik ve çocukluk dönemleri sağlık sorunları riski vardır.

- Sigara tüm kanser türlerinin %30`nun, akciğer kanserlerinin ise %80-90 nedenidir. Erkeklerde en sık ölüm nedeni olan kanser türü akciğer kanseridir. Kadınlarda en sık neden meme kanseri iken son yıllarda kadınlarda da akciğer kanseri en sık ölüm nedeni haline gelmiştir.

- Sigara içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizinden ölme olasılığı iki kat, ani kalp durması riski üç kat daha fazladır.


- Pipo ve sigara içenlerde, içmeyenlere göre ağız ve yemek borusu kanserleri beş kat daha fazladır.

-Sigara, ses kaybına ve ölümünüze yol açan gırtlak kanserinin başlıca nedenidir.

-Sigara içenler içmeyenlere göre; zatürree, soğuk algınlığı, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara daha kolay yakalanır ve daha zor iyileşirler. Hatta sigara içenlerle çalışan veya yaşayan ama kendisi sigara içmeyen kişilerde bile bu göze çarpar. Çocuklarda bu durum daha belirgindir.

Sigara ve daha birçok konuda bilgi almak için sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.
Daha verimli, üretken, sağlıklı ve sigarasız bir yaşam dileğiyle….


Uz. Dr.Sevin Karalar
www.astimalerji.org

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sigara Hakkında Bilmedikleriniz" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Sevin KARALAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Sevin KARALAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevin KARALAR Fotoğraf
Dr.Sevin KARALAR
İstanbul
Doktor "Göğüs Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi28 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Sevin KARALAR'ın Yazıları
► Vajinusmus Bilmedikleriniz Dr.Mehmet Levent SOYLU
► Sigara Sorunu Dr.Serhat İPEKÇİ
► Sigara ve Tehlikeleri Dr.Mahmut AKYILDIZ
► Sinsi Katil: Sigara Prof.Dr.M.İhsan KARAMAN
► Sigara, Alerji ve Astım Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Sigara , Guatr (Tiroid) ve Göz Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Sigara ve Mavi Nefes Dr.Gökhan ÜRKMEZ
► Akupunktur ile Sigara Bırakma Tedavisi Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
► Alkol ve Sigara Bağımlılığı Tedavisi Prof.Dr.Mehmet Akif ERSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Sigara Hakkında Bilmedikleriniz' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Dünya Koah Günü Kasım 2016
► Öksürük ve Tedavisi Mayıs 2015
► Nefes Darlığı Nisan 2015
► Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer? ÇOK OKUNUYOR Haziran 2014
◊ Bronşit Mayıs 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:48
Top