2007'den Bugüne 82,675 Tavsiye, 26,142 Uzman ve 18,344 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Liposuction Ameliyatında Vaser Liposelection Farkı
MAKALE #4288 © Yazan Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR | Yayın Ocak 2010 | 8,037 Okuyucu
Yağların emilmesi anlamına gelen “liposuction” teriminin Türkçe karşılığı yağ alma(emme) işlemidir. Liposhaping, Lipoline, Liposoft, Lipoplasty, Liposculpturing gibi kelimeler aslında liposuction işlemini tanımlar. Bodyshaping, Bodyconturing, Lipofilling gibi tanımlama ve operasyonlarda liposuction ameliyatının kombine edildiği işlemlerdir.
Dünyada en sık yapılan ameliyatlar arasında yer alır ve hakkında en çok spekülasyonların yapıldığı ve yanlış bilgilerin olduğu bir operasyondur.
Liposuction zayıflatma ameliyatı değil bir kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu konuda ki en büyük yanlış zayıflatma ameliyatı olduğunun düşünülmesidir. Her hasta liposuction için uygun olmayabilir. Bunun kararını da ancak bir plastik cerrah verebilir.
Liposuction ameliyatı; ucunda vücuda giren ince kanül bulunan negatif basınç uygulayan bir vakum sistemi sayesinde gerçekleştirilebilir. Kanüller çok ince, uçlarında delikler bulunan içleri boş borulardır.
Yağ alma işlemi; uygulanacak bölgeye yakın, gizlenebilir alanlardan yapılan maksimum bir santimetrelik kesilerden yukarda bahsettiğim kanüller vasıtasıyla gerçekleştirilir ve fazla olan, konturu bozan yağ dokusu negatif basınç sistemi ile dışarıya alınır. Steril şartlarda gerçekleştirilen bu ameliyat sayesinde alınan yağ gerekirse başka bölgelerde volüm artırmak amacıyla da kullanılabilmektedir.
Amerika’da 350’den fazla merkezde, 1,000’den fazla plastik cerrahın kullandığı bu sistem, Amerikan ilaç kurumu FDA’den de onaylı bir liposuction cihazıdır. Türkiye’de de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük merkezlerde kullanılmaktadır.
Klasik yöntemlere göre operasyondan sonra daha az hasar bırakan, ağrı, şişlik ve morluk gibi yan etkileri olmayan vaser liposculpturing yöntemi popülerliği giderek artan bir cihazdır.
VASER; ultrasonik enerji teknolojisinden yararlanarak, ses dalgalarıyla yağ dokusunu parçalar ve sıvı hale dönüştürür. Bu işlem yapılırken, bağ dokuya, kan damarlarına ve sinirlere asla zarar verilmez. Özellikle acı vermemesi ve operasyon sonrası morarma yapmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilen vaser liposelection, etkileyici sonuçlar sunmaktadır. Güvenilirliği sayesinde çene, boyun ve kollar gibi çok daha narin ve ince bölgelerde çalışma imkanı sunar.
Bu yöntem vücudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir. Bu sayesinde özellikle bazı meme küçültme operasyonlarında açık ameliyata gerek kalmayabiliyor. Bunu erkeklerde görülen meme yağlanmasında da kullanıyoruz(jinekomasti). Ayrıca istenmeyen yağlar karından, kollardan, sırttan, kalçadan, dizlerden, belden, boyun ve çene altından, bacaklardan etkili bir şekilde alınabiliyor.
Yapılan bilimsel araştırmalar VASER liposelection uygulanan hastalarda daha az ödem, ağrı ve morluk olduğunu göstermiştir.
Ameliyattan sonra morluk ve şişlik az olduğu için iyileşme süreci daha hızlı oluyor. Daha rafine bir işlem olduğu için kişiler ameliyattan sonra günlük yaşama daha kısa sürede dönüyor. Başka bir özelliği de 'ultraselektif', yani yağlı dokuyu çok iyi tanıyor olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı daha yumuşak ve doğal bir iyileşme sağlamaktadır.
VASER Liposelection işleminin en önemli özelliği sinir, kan damarları ve bağ dokusundan oluşan çevre dokuya zarar vermemesidir. Vücudun her bölgesine, hatta yüze bile uygulanabilen tıbbi komplikasyonu son derece nadir bir sistemdir.
Ultrasonik dalgalarla yağlar sıvılaştırıldığından homojen yağ alınması mümkün hale gelir. Çok ince kanüller ile çalışıldığı için genellikle dikiş gerektirmez, dolayısıyla dikiş izi olmaz. Ancak çalışılan bölgeye göre nokta büyüklüğünde bir iz kalabilir. Dokulara ve damarlara zarar vermeyen hassas kanüller ile çalışıldığında gelişim sonrası iyileşme hızlı ve zahmetsiz olur.
Vücutta var olan yağ hücresi sayısı bellidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması ile değil, hacimce genişlemesi ile oluşur. Vaser Liposculpturing işlemi ile bölgede var olan 100 yağ hücresinin 70'ini alırsak kalan 30 yağ hücresi 31 olmaz. Tekrar kilo alma durumunda, bu kalan 30 hücre genişlese bile, 100 hücrenin genişlemesi gibi hiçbir zaman olmaz. Bu yüzden bu bölgeden yağ alındıktan sonra, aynı bölgede hiçbir zaman aynı oranda yeniden yağlanma oluşmaz.
Eski teknoloji ile uygulanan Liposuction ile ilgili olumsuz duyumlar almış olabilirsiniz. Daha gelişmiş ve güvenli bir yöntem olan Vaser Liposelection ile Liposuction arasındaki farklar aşağıda sıralanmıştır.
• Vaser Liposelection'da yağlar küçük kanüller kullanılarak çok hafif basınç ile çekilir. Bu nedenle çevre doku zarar görmez ve iyileşme esnasında dalga şeklinde düzensizliklerin oluşması minimize edilir. Liposuction'de ise büyük kanüller kullanılır. Büyük basınç ile yağ çekildiğinden, çevre dokuya zarar veren koparıcı bir işlem yapılır ve dalgalı cilt görünümü oluşması ihtimali yüksektir.
• Vaser Liposelection'da hasta bir-üç hafta çok sıkı olmayan bir çorap veya korse giymelidir. Liposuction'da ise üç-dört hafta özel korse giymek zorunluluğu vardır.
• Vaser Liposelection'da dört ile altı haftada ödem kaybolur. Liposuction'da vücuttaki ödemin tamamen geçmesi bir kaç ayı bulur.
• Vaser Liposelection daha yumuşak ve işlevsel bir yöntem olduğu için doku ve damarlar daha iyi korunur. Liposuction'da yağ çekme sırasında büyük basınçlar kullanıldığı için dokular zorlanıp, zarar görebilir, kanamalar olabilir.
Sonuçta ilerleyen tıbbi ve teknolojik gelişmeler hem cerrahların hem de hastaların hayatını kolaylaştırmaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Liposuction Ameliyatında Vaser Liposelection Farkı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Orhan Murat ÖZDEMİR Fotoğraf
Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Burun Estetiği Ameliyatında Planlama Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
► YENİOrgazm Olan Kadınların Ne Farkı Var? Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
► Lazer Tedavisinde İntralase Farkı Op.Dr.İlker YALÇIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,344 uzman makalesi arasında 'Liposuction Ameliyatında Vaser Liposelection Farkı' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:23
Top