2007'den Bugüne 90,540 Tavsiye, 27,853 Uzman ve 19,764 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocukluk Döneminde Aşk
MAKALE #4517 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Şubat 2010 | 12,578 Okuyucu
Leyla: ‘Anne bizim okulda çok tatlı bir çocuk var, ben aşık oldum ona, beraber hep saklambaç oynuyoruz’.

Ahmet:’Yuvadaki Ece bana hep yemek yapıyor anne, hem de seninkinden güzel oluyor’.

Okul döneminin başlaması ile birlikte bir çok çocuk anne-babasına, bir kız ya da erkek arkadaşına aşık olduğunu ifade eder. Böyle bir durum karşısında aileler panik içinde ne yapacaklarını şaşırırlar. Çocuğun ifadelerinden yola çıkarak onun gerçekten aşık olduğunu sanıp durumu ailece değerlendirmeye başlarlar. Acaba çocuğum erken mi büyüdü, okulda farklı bir yaşantıya mı maruz kaldı gibi sorular ailelerin zihnini meşgul eder.

Çocukluk Aşkı Nedir?

Okul öncesi dönemde çocuklar sürekli ebeveynleri ile birliktedirler. Gereken tüm ilgiyi ve sevgiyi ailelerinden almaktadırlar. Anne-baba ve diğer yakınlar ile oyunlar oynarlar ve paylaşım yaparlar dolayısı ile tüm ihtiyaçları karşılanmış olur. Okul döneminin başlaması ile birlikte çocuk anne ve babadan uzaklaşır ve farklı bir ortama girer. Artık anne ve baba ile eskisi kadar yakın olamayacaktır. Bu durumda onlara benzeyen, onu ailesi gibi sevecek ve onunla yakından ilgilenecek birisinin gereksinimine ihtiyaç duyar. İşte bu aşamada karşısına çıkan karşı cinsten bir arkadaşına bu hislerini yansıtır.

Bu hisler yetişkinlikte yaşanan aşk hislerine benzememektedir. 3-4 yaşından itibaren çocuklar çevrelerinde gördükleri ilişkileri taklit etmeye başlarlar. Birçok şeyi gözlemleyerek öğrenirler. Bunu en yakın çocukların oynadıkları oyunlardan gözlemleriz. Kız çocukları çoğunlukla oyunlarında anne olurlar, bebeklerine yemek yedirirler ve evcilik oynarlar. Erkek çocukları ise bozuk olan bir şeyleri tamir etmeye çalışırlar. Çocuklar televizyonda ve yakın çevrelerinde gördükleri herşeyi model alma eğilimindedirler. Yetişkinlerde gözlemledikleri aşk ilişkisini de bu şekilde model alırlar. Dolayısı ile karşıt cinste olan arkadaşı ile yaşamış oldukları bu yakın ilişkiyi aşk olarak tanımlarlar. Sosyal rolleri taklit ederler ve bir şekilde ebeveynlerine ve yakın çevrelerine büyümeye başladıklarını göstermeye çalışırlar.

Çocuğun ilk sevgi nesnesi, ilk aşkı annesidir. Toplumsallaşma sürecindeki çocuk annesi dışındaki diğer insanları da fark eder ve anne olan ilişkisinin dışında farklı ilişkiler yaşamaya başlar. Bu süreçte çocuk kendi cinsel kimliğini; kız ya da erkek olduğunu fark eder ve bu yüzden de erkek çocukları anne ile, kız çocukları ise babayla özdeşim kurar. Bu dönemde erkek çocuğu kendisini babasının yerine kız çocuğu da kendisini annesinin yerine koyar ve bir nevi gelecek şablonu hazırlarlar.

Çocuğun karşı cinsten olan bir arkadaşına yansıtmış olduğu bu hisler aslında birisine yakın olma isteği, ilgi gösterme-ilgi görme ve yoğun arkadaşlık duygularını içerir. Çocuklar aşık olmayı arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamak, onlarla birlikte vakit geçirmek ve eğlenmek olarak algılarlar.

Anne-Baba Ne yapmalı?

Çocuğunuz yanınıza aşık oldum diye geldiğinde durumu sakince değerlendirmelisiniz. Çocuğa onur kırıcı ya da duygularını incitici sözler sarf etmemelisiniz. Çocuğun yaşına uygun cevaplar verilmeli ve durum erotize edilmemelidir. Çocuğun yetişkin aşkı sandığı şey çocuğun gözünde arkadaşlık motifleri ile somutlaştırılmalıdır. Çünkü bu sadece büyümek isteyen bir çocuğun model alması ve durumu kendine göre adlandırmasıdır.’O arkadaşını diğer arkadaşlarından daha çok sevdiğini biliyorum, çünkü çok iyi anlaşıyorsunuz.’Beraber bugün hangi oyunu oynadınız’? gibi ifadelerlerle çocuğun duygusunu ona basitçe ifade etmek gerekmektedir.

Sevgilerimle…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocukluk Döneminde Aşk" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi46 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Yazıları
► Çocukluk Döneminde Mastürbasyon Psk.Gonca BAĞLAR
► Çocukluk Döneminde Korkular Psk.Senem ÖZDEMİR
► Çocukluk Döneminde Cinsel Merak Psk.Dnş.Fatih UYUMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,764 uzman makalesi arasında 'Çocukluk Döneminde Aşk' başlığıyla benzeşen toplam 39 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
◊ Sosyal Fobi Nisan 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:39
Top