2007'den Bugüne 91,493 Tavsiye, 28,077 Uzman ve 19,893 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Manuel Terapi Nasıl Bir Tedavidir?
MAKALE #4545 © Yazan Fzt.Erkan ALP | Yayın Şubat 2010 | 14,592 Okuyucu
[Manuel Terapi (MANUEL FİZİK TEDAVİ)
Elle yapılan tedavi anlamına gelir. Eklemlerde, omurgada, konnektif dokuda ve kaslardaki kısıtlılıkları, ağrıyı ve fonksiyon kaybını tedavi etmek için el ile vücuda uygulanan mobilizasyon/ manüplasyon(EKLEMLERE), yumuşak doku vb. tekniklerinin tamamıdır.
Mobilizasyon: Eklemlerdeki fizyolojik veya yardımcı hareketleri kullanarak, kontrollü, osilatör veya sabitlenmiş bir kuvvetle mobiliteyi arttırarak ağrı azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Hasta hareketi durdurabilir.Ör: Mulligan Konsepti

Manüplasyon: Anestezi altında yapılabildirği gibi bir ekleme yüksek hızda kısa amplütütlü uygulanan ve de eklemin anatomik hareket sınırının ötesine geçen yöntemdir.hasta harekete engel olamaz. Genellikle ‘’klik ‘’ sesi alınır.
Yumuşak doku teknikleri: yumuşak dokuya(DERİ, SUBKUTEN KONNEKTİF DOKU, KAS, LİGAMAN, PERİOST) elle uygulanan değişik masaj teknikleridir. Derin Stroking Masajı, Friksiyon Masajı, Skar Doku Mobilizasyonu FONKSİYONEL MASAJ, VİBRASYON, KONNEKTİF DOKU MASAJI Vb.

Hiçbir cihaza veya makinaya ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda diagnostik amaçlada kullanılmaktadır. Bu tedaviyi uygulayan kişiyede manuel terapist denmektedir. Tıp hekimleri arasında az bilinen bir yöntemdir. Manuel terapiyi uygulayan kişinin artrokinematik, anatomi, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını ve teknikleri bilmesi şarttır.
Manuel terapinin tarihi Hipokrata dayanır.Teknolojinin gelişmesine rağmen manuel terapi geçerliliğini korumuş ve de bilimsel alt yapısını güçlendirmiştir. Dünyada manuel terapi alanında birçok akademi ve enstitü kurulmuştur. Bu kuruluşlar özellikle fizyoterapistlere meslek sonrası eğitimler vermektedir.Ör:
Ayrıca yaklaşık 15 yıldır pub med index te bilimsel olarak bu alandaki çalışmalar aşağıdaki dergilerede yayınlanmaktadır. The Journal of Manual and Manipulative Therapy, Manual Therapy, and the Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics

Manuel terapiyi kimler uygular ?

Başta fizyoterapistler olmak üzere, bazı ülkelerde şiropraktisler, osteopatlar ve fiziatrisler de bu uygulamaları yapmaktadır.Gelişmiş ülkelerin çoğunda mesleklere ait spesifik uygulama alanları devletler tarafından belirlenmişken maalesef ülkemizde birincil manuel terapi uygulayıcıları kırıkçı ve çıkıkçılardır. Tabi bu kişiler bu alanda eğitim almamış kişilerdir. Bu gelenek eski mısır ve asya geleneğidir. Malesef ülkemiz bu alanda çok geridedir.Fizyoterapistler lisans eğitiminde manuel terapiyi ders olarak almaktadır. Son zamanlarda ülkemizdeki fizyoterapistler Almanya, Hollanda, Avustralya, Amerika gibi ülkelerden gelen fizyoterapistlerden manuel terapi teknikleri hakkında teorik ve pratik eğitimler alarak uygulamaktadırlar. Ülkemizde bu alanda açık çok fazladır. Devletimizin bu alanda, örnek ülkelere benzer uygulama yapması şarttır.
ÇOK BASİT BİR MANUEL FİZİK TEDAVİ TEKNİĞİ İLE GEÇEBİLECEK BİR RAHATSIZLIK İÇİN HASTALARA BİR SÜRÜ TETKİK VE TEDAVİ UYGULANMAKTA VE BUNUN FATURASI DEVLETE ÇIKMAKTADIR.Ülkemizdeki uygulamalar fizik tedavi değil çoğunlukla fiziksel tıp kültürüdür (yani elektroterapi kültürü).Fizik tedavi gören bir hastaya ülkemizde klasik olarak yüksek olasılıkla hotpack, ultrason, tens (bazen enterferansiyel , cihazla traksiyon) uygulanmaktadır.
Manuel terapi (MANUEL FİZİK TEDAVİ) teknikleri nelerdir.
Dünyada birçok farklı teknik vardır. Bu teknikler bölgesel olarakta ülkeden ülkeye değişmekle beraber fizyoterapistler tarafından en çok kullanılan mobilizasyon/manüplasyon ve yumuşak doku teknikleri aşağıdakileridir.

*** Mulligan konsepti
***Kaltenborn-Evjent Konsepti
***Mckenzie Konsepti
***Cyriax
***Myofasial Terapi Ve Tetik Nokta Teknikleri
***Kraniosakralterapi
***Maitland
***Sinir Mobilizasyonu
***Lenfatik Drenaj Teknikleri
***Osteopatik Tedaviler
***Bantlama teknikleri (kinezyotape ve klinik bantlama)
kullanılmaktadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Manuel Terapi Nasıl Bir Tedavidir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Erkan ALP'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Erkan ALP'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Erkan ALP Fotoğraf
Fzt.Erkan ALP
Isparta
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Erkan ALP'ın Makaleleri
► Manuel Terapi Fzt.Deniz İŞÇİ
► Manuel Terapi Fzt.Uğur GÜLEÇ
► Ortopedik Manuel Terapi Fzt.Cihat SEYREK
► Manuel Terapi Nedir Fzt.Ersin SEVER
► Manuel Terapi Nedir? Fzt.Sedat BAYRAK
► Bel Fıtığı ve Manuel Terapi Fzt.Teoman GÜNDÜZ
► Boyun Fıtığı ve Manuel Terapi Fzt.Teoman GÜNDÜZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,893 uzman makalesi arasında 'Manuel Terapi Nasıl Bir Tedavidir?' başlığıyla benzeşen toplam 77 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Fit Olmak Nedir? Kasım 2010
► Refleksoloji Şubat 2010
► Pilates ve Sağlık Haziran 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:17
Top