2007'den Bugüne 89,859 Tavsiye, 27,681 Uzman ve 19,690 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Duyu Bütünleme Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
MAKALE #4749 © Yazan Fzt.Aymen BALIKÇI | Yayın Mart 2010 | 12,183 Okuyucu
Takip edebildiğim kadarıyla son zamanlarda duyu bütünleme terapisi gerek popüler olması gerekse bir boş alan olması nedeniyle, herkes tarafından, heryerde iki-üç materyal koyarak yapıldığı idda edilen bir iş haline geldi.Bu konuda yoğun çalışmaları olan ve orijinal eğitimlerini alan bir uzman olarak çok kaygılıyım.Hem terapinin geleceği hemde bu hizmeti alan kişinin suistimali neleri doğuracak bilemiyorum ama sonucun iyi olacağını düşünmüyorum.
Öncelikle bu hizmeti alan herkesin bilmesi gereken temel bilgileri vermek istiyorum:
1.Orijinal sertifika Amerikada USC/WPS tarafından, ingilterede SI network tarafından verilmektedir.
2.Bu eğitim türkiyedeki ayağı sadece fizyoterapistlere birkaç uzmanca verilmeye çalışılmaktadır.Dolayısıyla sertifikalı bir fizyoterapist olmalıdır terapistiniz.
3.Sözü geçen sertifika merkezleri(USC/WPS ve SI network) bu eğitimi sadece fizyoterapist, ergoterapist dil ve konuşma bozuklukları uzmanlarına vermektedir.
4.Duyu bütünleme bozuklukları testlenen ve ölçülebilen bozuklukardır ve spesifik değerlendirme testleri vardır.
5.Terapi kursu 4 basamaklı ve toplamda 20 gün(her basamak 5 gün), en az 6 şar ders saatinden oluşmaktadır.
6.Terapi çocuğa spor yaptırma sanatı değildir ve bu konuda eğitimi olmayan kişilerce çocuğun hoplatılıp zıplatılması değildir.Öyle olsaydı evinizde zıplatmanız, oynatmanız size yeterli olurdu.
7.Duyu bütünleme teorisi dışardan görüldüğü kadar basit değildir, içinde herhangi kişilerin anlayamıyacağı kadar karmaşık ve bir okadar anlamlı nörobiyolojik temeller barındırmaktadır.
8.Size bu hizmeti veren kişinin bu konuyla ilgili eğitimini lütfen sorgulayın!
9.Terapistiniz mutlaka bu konuda eğitimli/sertifikalı fizyoterapist olmalıdır!
10.Terapistinizi bu konuda uzaman kişilerden sorgulayabilrsiniz.

Kısaca duyu bütünleme:
Beyinde istemimiz dışında gerçekleşen, yaşaşamımızın ilk saatlerinden başlayıp ömür boyu süren ve gelişen, hayatımızın her alanında(akademik , sosyal...) bizim için gerekli olan nörolojik bir süreçtir.

Kısaca duyu bütünleme terapisi:
Nörolojik süreci desteklemeyi, nörolojik yollardaki işleyişi düzenlemeyi hedefleyen, bu konuda yetkili yerlerden eğitim almış FİZYOTERAPİST/ERGOTERAPİST/DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI UZMANI tarfından verilen profesyonel bir hizmettir.

Uzman olmayan birinin verdiği hizmetin olağan sonuçları:
Çocuğun mevcut kapasitesini azaltma
Çocuğun özgüvenini azaltma
Çocukta duysal işleyiş karmaşası
Duysal uyaranlara verilen reaksiyonlarda anormalizasyon
Öğrenmeyi yavaşlatma
Sosyal çözüm üretme yeteneğini azaltma
İletişim becerilerini zayıflatma
Çocuğu her alanda kısıtlama
Var olan problemi arttırma
Ailenin zamanını harcama
Çocuğun zamanını harcayarak plastisite konusunda geç kalınmasına neden olma
Gibi BASİT ??? durumlar yaratır.

Ülkemizde henüz özel eğitim hizmetleri yerleşmemişken, yani özel eğitim yöntemleri(yalnışsız öğretim vb...) henüz çoğu kesim(eğitimciler) tarafından bilinmezken, sizce rant haline dönmüş bu sistemde, herkesin popüler olarak gördükleri bu yöntmleri uygumaya çalışması ve çocukların sağlığı ile oynaması doğru mudur?

LÜTFEN DUYARLI OLUN!

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Duyu Bütünleme Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Aymen BALIKÇI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Aymen BALIKÇI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aymen BALIKÇI Fotoğraf
Fzt.Aymen BALIKÇI
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi30 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Aymen BALIKÇI'nın Yazıları
► Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
► Ayres Duyu Bütünleme Terapisi Fzt.Aymen BALIKÇI
► Yaşamın İçinde Duyu Bütünleme Fzt.Aymen BALIKÇI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,690 uzman makalesi arasında 'Duyu Bütünleme Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler' başlığıyla benzeşen toplam 86 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:38
Top