2007'den Bugüne 87,036 Tavsiye, 26,996 Uzman ve 19,257 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Ayakta Nasır Problemleri
MAKALE #5072 © Yazan Op.Dr.Selim MUĞRABİ | Yayın Haziran 2010 | 5,480 Okuyucu
Ayak Problemleri - Nasır Problemleri

Nasırlar ayaklar da mevcut kemik deformiteleri,basma kusurları dolayısıyla ayakkabının cilt üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir. Derinin üst tabakası sertleşir ve sertleşme altındaki dokuları irrite ederek aşağı doğru yapılanır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerine ve küçük ayakparmağının kenarına yerleşirler. Yumuşak nasırlar akıntıya yol açar, mantar enfeksiyonlarına benzerler ve genellikle parmak aralarında sürtünen yüzeyler arasında gelişirler.

Nasırların Sebepleri


* Ayağa uymayan ayakkabı giyimi en sık rastlanan sebeptir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırırlar. Eğer ayakkabılar çok gevşekse, ayakkayabilir ve ayakkabı içinde sürtünme oluşur.
* Çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri
* Ayağın ön bölümünde basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar
* Ayakta düz tabanlık veya yüksek kavis gibi bir ortopedik problemler
* Aşil tendon problemlerinde gelişen ayak basınç değer degişiklikleri nasır oluşumuna yol açabilir.

Teşhis ve Tedavi

Nasırlar kolaylıkla görülebilirler. Ortalarında sarımtırak, ölü dokuyla sarılmış hassas noktaları olabilir. Nasırlarda tedavi planlamasında en önemli noktalardan biri hastanın nasırı altındaki kemikte deformite varsa buna yönelik tedavi planlaması yapmaktır.Hastanın ayakkabı alışkanlığının değiştirilmesi yada altta yatan ortopedik probleme yönelik bir tedavi yapılması gerekebilir.

Derinin normal dış hatlarını yeniden düzenlemek ve ağrıyı hafifletmek için, ayakbakım ekibi derinin ölü tabakasını tıraş ederek sert tabakayı azaltma işlemi yapar.Bu altta yatan bir kemik problem olmadığında uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Eğer nasırın altında ayakparmağı deformitesi gibi bir problem varsa bunun düzeltilmesi nasırın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Evde

Nasırın üzerine yuvarlak-şekilli köpük peti-silkon pet koymak nasırın üzerindeki basıncın hafiflemesine yardım edecektir. İlaç içermeyen nasır petleri kullanılmasını tercih ediyoruz ; İlaçlı petler irritasyonu arttırabilir ve bu hal enfeksiyon geliştirebilir.

Ayak parmaklarına geniş bir alan sağlayan uygun ayakkabılar giyin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ayakta Nasır Problemleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Selim MUĞRABİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Op.Dr.Selim MUĞRABİ
İstanbul
Doktor "Ortopedi ve Travmatoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin Makaleleri
► Ayakta Tırnak Batması ve Tedavisi Op.Dr.Selim MUĞRABİ
► Ayakta Yanma Şeker ve Vitamin Eksikliği Habercisi ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Ayak ve Ayak Bileği Travmaları (Ayakta Kırık ve Burkulmaları) ÇOK OKUNUYOR Prof.Op.Dr. Sinan KARAOĞLU
► Dizde Kıkırdak Problemleri Op.Dr.Selim MUĞRABİ
► Servikal Bölge Problemleri Fzt.H. Seren GÜRKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,257 uzman makalesi arasında 'Ayakta Nasır Problemleri' başlığıyla benzeşen toplam 66 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Diz Protezi Haziran 2010
► Dizde Bağ Yaralanmaları Haziran 2010
► Ön Diz Ağrısı Haziran 2010
► Ayak Bileği Burkulması Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:18
Top