2007'den Bugüne 89,472 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Aşil Tendonu ve Aşil Tendiniti
MAKALE #5076 © Yazan Op.Dr.Selim MUĞRABİ | Yayın Haziran 2010 | 14,843 Okuyucu
Yunan mitolojisine göre Aşil sadece topuğundan incinebilirdi. Aşil'in, hızlı koşarak bütün insanları geçme özelliğinden ötürü, topuğu baldır kaslarına bağlayan tendona, aşil tendonu denildi.

Aşil tendonu insan vücudundaki en büyük tendondur ve 1,000 pound veya daha fazla güce karşı koyabilir.Fakat, aşil tendonu aynı zamanda, çok büyük sıklıkla yırtılır ve profesyonel atletler ve hafta sonu koşuları yapan kişiler de, çoğunlukla tendonun gereğinden fazla kullanımıyla; tendonun inflamasyonu ve hasarı sonucu Aşil tendiniti'ne maruz kalırlar.

Aşağıdaki olaylardan herhangi biri aşil tendinit atağını tetikleyebilir:

* Koşma hızınızda veya kat ettiğiniz uzaklıkta ani artış,
* Rutin çalışmanıza, tepe koşularının veya merdiven çıkmanın eklenmesi,
* Dinlenmeyi takiben çok hızlı harekete geçme,
* Bir sürat yarışının finalinde olduğu gibi,ayağa ekstra bir efor yükleyerek, baldır adalesinin ani veya sert kasılmasına neden olan travma,
* Baldır adalesinde doğal esnekliğin (fleksibilitenin) olmayışından dolayı, kasın, gereğinden fazla kullanılması sonucunda, oluşan tablolar.

Aşil tendinitinin en çok rastlanan semptomları:

* Egzersiz ve koşmadan sonra, orta derecede, gittikçe kötüleşen ağrı,
* Bacağınızda dikkate değer duyu kaybı,
* Koşmadan birkaç saat sonra, tendon boyunca bazen şiddetli, diffüz veya lokalize ağrı epizotları,
* Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin, bir buçuk inç üzerindeki noktada, sabah hassasiyeti,
* Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, genel olarak sertliğin azalması,
* Bazı şişmeler.

Parsiyel tendon yırtılması ve topuk bursiti gibi durumlarda da benzer semptomlar mevcut olduğundan doğru teşhis için ortopedi cerrahına görünmelisiniz.

Tedavi, tendon hasarının derecesine bağlı olsa da, çoğunlukla aşağıdakileri kapsar:

* Bir hafta süresince egzersiz ve koşmayı tamamen kesme anlamında, tam bir istirahat veya egzersizleri yüzme gibi, aşil tendonunu germeyen, basit egzersizlere çevirme,
* Steroid içermeyen antiinflamatuar tedavi,
* Topuk desteği veya tabanlık gibi kası desteklemeye yardım eden ve tendon üzerindeki gerginliği hafifleten ortozlar,
* Tendon hareketini kısıtlayan özel olarak tasarlanmış bir bandaj,
* Germe, masaj, ultrason ve ayağın ön kısmındaki zayıf kas grubunu ve yükselen ayakfleksörlerini (fleksör kaslarını) uzatmak için uygun egzersizler.

Cerrahi, çoğunlukla en son baş vurulacak seçimdir. Eğer tendon ve onu örten kılıfın arasında sürtünme varsa; tabaka kalınlaşarak, fibröz dokuyu oluşturur. Fibröz dokuyu çıkarmak ve herhangi bir yırtık varsa yırtığı tamir etmek, en iyi tedavi seçeneği olabilir. Aşil Tendinit hastalığında, iyileşme yavaştır; geçici alçı uygulanabilir ve kas zayıflamasından kaçınmak için rehabilitasyon programı gerekebilir.

Aşil tendinitini önleyemeyebilirsiniz. Ancak atağa uğrama riskinizi azaltan, altı tedbir vardır:

* Koşu ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Ayakkabılar, topuğunuzu vurmayacak bir şekilde, yeterli destek görevini sağlamalıdırlar. Topuk kemiğinizi hafif bir pozisyon değişikliği ile düzene koyan, tavsiye edilen, bir ortotik kullanmak da yardımcı olabilir. Belki en iyi tedbir; sınırlarınızı bilmek ve egzersiz yaparken hassas bir program takip etmektir.
* Koşmadan önce, tendonun yeniden yavaş yavaş ısınması için, yürüyün ve gerin. Birkaç dakikanızı ısınma için harcamak, yırtılmış aşil tendonunu iyileştirmek için, aylar harcamaktan daha iyidir. (evladır)
* Baldır kaslarınızı germeye ve kuvvetlendirmeye odaklanın.
* Koşma mesafenizi ve hızınızı yavaş yavaş arttırın .Artışlar % 10 dan fazla olmamalıdır.
* Tepe koşuları ve benzeri gibi yorucu, tabana kuvvet, yarışmalardan kaçının
* Egzersizden sonra adam akıllı dinlenin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Aşil Tendonu ve Aşil Tendiniti" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Selim MUĞRABİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Op.Dr.Selim MUĞRABİ
İstanbul
Doktor "Ortopedi ve Travmatoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Selim MUĞRABİ'nin Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Aşil Tendonu ve Aşil Tendiniti' başlığıyla benzeşen toplam 4 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Diz Protezi Haziran 2010
► Dizde Bağ Yaralanmaları Haziran 2010
► Ön Diz Ağrısı Haziran 2010
► Ayak Bileği Burkulması Haziran 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:19
Top