2007'den Bugüne 89,472 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Burun Estetiği (Rinoplasti) Revizyon (Düzeltme) Ameliyatları
MAKALE #5222 © Yazan Dr.Orhan KATIRCIOĞLU | Yayın Temmuz 2010 | 10,105 Okuyucu
Düzeltme (Revizyon) Estetik Burun Ameliyatları

Hiçbir cerrah sizi ikinci kez ameliyat etmek istemez,en azından öyle planlamaz.Ama dünyanın en iyi cerrahları bile %20 oranında rinoplasti revizyonu yapmak zorunda kaldıklarını bildiriyorlar.Demek ki bu ameliyatın doğası gereği revizyon ihtimali yüksek.Ama bazı hastalarda bu ihimal daha fazla örneğin eğri burunlar.Bu hastalarla ameliyattan önce muhakkak çok ayrıntılı bir şekilde ikinci ameliyat ihtimali olursa ne zaman olacağı (en erken 6 ay en idaali 1-1,5 yıl sonra),Böyle bir gerek olursa maliyeti nasıl karşılanacağı operasyonun ilk ameliyata göre boyutu vs.Hakkında hasta ile iyice ayrıntılı konuşulmalıdır.Aksi taktirde Hem hasta hem cerrah için zor bir durumdur bu ikinci ameliyat meselesi.

Revizyon tıp dilinde de diğer tüm bilim dallarında da 'tekrar yapılandırma','düzeltme' anlamına gelir.Revizyon burun ameliyatı ise daha önceden başarısız bir veya daha fazla burun ameliyatı geçirmiş olan hastanın tekrar ameliyat edilerek burun görünümünün ve burun fonksiyonlarının düzeltilmesidir.Burun ameliyatı olmak isteyen hasta ;doğal, yüzüne uyan , ideal buruna sahip olmayı bunun yanında da varsa burun tıkanıklığı şikayetinden kurtulmak istiyor.Burun ameliyatını yapan doktorun da hastası için her zaman en iyisini istediğine inanıyorum.Ancak sonuç her zaman hasta ve doktorun istediği gibi olamayabiliyor.Özellikle başarısız burun ameliyatı geçirmiş olan hastalarda en sık durum, bu hastalar daha önceki burun ameliyatının sonucu kötü olduğu için bundan sonraki ameliyatın da sonucunun kötü olacağını düşünüyorlar,estetik ve fonksiyon açısından kötü olan bir burun ile yaşamayı kabulleniyorlar. Daha önce bir veya birden çok burun ameliyatı geçirmenize rağmen burun şekliniz sizi rahatsız ediyor, burun tıkanıklığınız düzelmedi veya daha da kötü olduysa umutsuzluğa kapılmayın.Mükemmel olmasada iyi yetişmiş,yapısal
rinoplasti konseptini benimsemiş ve sanatsal yönü kuvvetli bir cerrah seçimi ile burnunuz hem estetik yönden daha iyi kabuledilebilir , hem de fonksiyonel olarak daha iyi nefes alan ,sinüsleri temizlenmiş varsa yapışıklıkları açılmış büyükse konkaları küçülmüş ve daha iyi nefes alabilen bir burun olması sağlanabilir.

Kanuni ne demiş:'Olmaya cihanda bir devlet bir nefes sihhat gibi'. Günümüzde yüz estetik cerrahisi ve estetik burun ameliyatlarındaki gelişmeler sonrasında yapısal olarak çok kötü burunlar bile ideale yakın hale getirilebiliyor.Bir çok hastamın belirttiği bir nokta da;
başarısız ameliyattan sonra burunlarının eski burunlarından daha çirkin olduğudur.Bunun nedeni ameliyatta kemik ve kıkırdak dokulardan aşırı çıkarılması sonucunda veya yarım yapılmış ameliyatlar sonrasında burnun kendi içindeki dengesinin bozulmasıdır. Revizyon burun ameliyatı gereken her hastanın çok farklı ve kendine özgü şekil bozuklukları olabilmektedir.Bu hastalarla kişiye özel(pesonally) bir yaklaşımla ilgilenilmesi, ameliyat planının hastanın şikayetlerine göre yine kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir.
Revizyon burun ameliyatlarında en çok önem verdiğim ve yapmaya çalıştığım şey; estetik ve fonksiyonel olarak doğallıktan uzaklaşmış olan burnu doğal görünümüne ve fonksiyonuna mümkün olduğu kadar çok yaklaştırmak.

Bunun için hastaların her yönden fotograflarını çekerek ,paranasal sinüs tomografiside istemek önerilir.Böylece ameliyata girmeden,fotoğraflar ve tomografi üzerinde tekrar tekrar çalışarak ,sorunları belirlemek ve bunların çözümlerini planlamak mümkün olacaktır. Geçirdiğiniz başarısız burun ameliyatları sonrasında mutsuz,umutsuz olmanıza veya korkmanıza gerek yok.Burnunuz çok küçük olabilir,sağa sola kaymış,uç kısımı eğrilmiş olabilir,ameliyat öncesindeki kemerinizin bir kısmı burun ucuna doğru duruyor olabilir, burun tıkanıklığı yaşıyor,gece uykularınızda nefes darlığı yaşıyor olabilirsiniz.Ve buna benzer başka şikayetleriniz olabilir.Veya ameliyattan sonra burun şeklinizi beğenmiyor ancak adını koyamıyor olabilirsiniz.Tüm bu sorunlarınız için size önerim ;öncelikle daha önceki ameliyatınızı yapan doktorunuza bu problemleri anlatmanız ve yardımını istemenizdir. Eğer bu şekilde de bir sonuç alamadıysanız önerim ; mutlaka revizyon burun ameliyatları konusunda tecrübeli,sanatsal yönü kuvvetli ve yapısal rinoplasti konseptine hakim bir burun cerrahı ile temasa geçmenizdir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiği (Rinoplasti) Revizyon (Düzeltme) Ameliyatları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Orhan KATIRCIOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Orhan KATIRCIOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Orhan KATIRCIOĞLU Fotoğraf
Dr.Orhan KATIRCIOĞLU
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Orhan KATIRCIOĞLU'nun Makaleleri
► Revizyon Burun Estetiği Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ
► Burun Estetiği (Rinoplasti) Op.Dr.Mert BİLGİLİ
► Burun Estetiği (Rinoplasti) Op.Dr.Ahmet Tuna EREN
► Burun Estetiği (Rinoplasti) Op.Dr.Hakan GENCE
► Burun Ucu Estetiği (Tip Rinoplasti) Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
► Burun Estetiği (Rinoplasti - Nazoplasti) Prof.Op.Dr. Özhan Bekir ÇELEBİLER
► Burun Estetiği (Estetik Rinoplasti) Op.Dr.Alper BAYRAKTAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiği (Rinoplasti) Revizyon (Düzeltme) Ameliyatları' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:46
Top