2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Yenidoğan Bebeklerde Göz Hastalıkları
MAKALE #5261 © Yazan Op.Dr.Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ | Yayın Temmuz 2010 | 8,826 Okuyucu
Yenidoğan göz hastalıkları

Prematüre retinopatisi:

Özellikle zamanından önce doğan bebeklerde eğer bebek küvözde kalıp oksijen verilmişse daha tam gelişmemiş olan görme sinirinin damarları görme sinirinin uç noktalarında birbiri ile kaynaşarak yumak haline gelirler. Bu yumak daha ileri durumlarda merkeze doğru ilerleyerek görmeyi tehdit eder. Tedavisi kryo veya lazer ile yapılabilir. Daha da önemlisi hastanın düzenli takipleri ve bu yumaklaşma belirtileri çıktığı zaman tedavisidir.

Yenidoğan göz enfeksiyonu:

Doğum esnasında bebeğin ilerlediği yolda bulunan mikroplar bebeğe bulaşabilir. Bular da bebekte göz enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Göz tansiyonu:

Doğumsal göz tansiyonu da daha seyrek olmakla birlikte bebeklerde ve çocuklarda görülebilir. En önemli belirtisi o gözün normalden fazla büyümesidir. Özellikle gözün renkli kısmı normalden fazla büyük görünüyorsa ve iki göz arasında büyüklük farkı varsa, sulanma, ışığa bakamama varsa mutlaka bir doktor muayenesi gerekir. Tedavisi genellikle cerrahidir. Birden fazla ameliyat gerektirebilir.

Doğumsal Katarakt:

Bazen bazı bebeklerde doğuştan katarakt olabilir. Bir veya iki gözde matlık olması, gözde dumanlı bir görünüm , göz kayması belirtilerin başlangıcı olabilir. Nedenleri annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon veya gebelikte kullanılan ilaçlar olabilir. Bazen hiçbir neden olmadan da bebeklerde katarakt gelişebilir. Mutlaka doktor muayenesi gerekir. Tedavi erken yaşta cerrahidir. Fakat ameliyatın zamanına doktor tarafından karar verilir. Genelde bütün lens bulanıklaşırken bazı kataraktlarda bir yerden etrafa yayılan şekilde gelişebilir. Bazen birkaç ay içinde ameliyat gerekirken bazen yıllarca beklenebilir.

Gözyaşı yolları tıkanıklığı:

Doğumun ilk haftasından itibaren bebeklerin bir veya iki gözünde sulanma çapaklanma ile kendini belli eder. Tedaviye rağmen geçmeyen veya tekrarlayan bu enfeksiyonlar gözyaşı yolları tıkanıklığına işaret eder. İlk önce masaj ve antibiyotikli damlalar denenir. Bunlarla 1 yaşına kadar sonuç alınmazsa sonda ile gözyaşı yolları açılır. Bu yöntemle %90 başarı elde edilir. Eğer açılmazsa diğer cerrahi yöntemler denenebilir. Doğuştan itibaren görülen çapaklanmalar daha ciddi enfeksiyonlara bağlı da olabilir . Bu yüzden mutlaka bir göz hekimince muayene gerekir.

Çocukluk çağı göz tümörleri:

Seyrek görülmekle birlikte bebeklik ve çocukluk çağında da göz tümörleri olabilir. Bebeklerde en sık ve en önemli göz tümörü Retinoblastom’ dur. Tümörlerde en önemli belirtiler gözde ileri itilme, göz bebeğinde beyazlık , gözde kaymadır. Bu gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka bir göz doktoru muayenesi gerekir. Tedavi genellikle cerrahidir. Yayılım olabileceği için birçok branşın görüşü alınması ve hatta birlikte bir ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekebilir. Ayrıca merkez olarak hep yaymaya çalıştığımız bir bilinç var ki o da tıpkı yurt dışındaki gibi bebeklerin 11-12 aylıkken hiçbir belirti olmasa da göz doktorunun muayenesinden geçmeleridir. Böylece birçok hastalık daha belirti vermeden saptanıp tedavi edilebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yenidoğan Bebeklerde Göz Hastalıkları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ Fotoğraf
Op.Dr.Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ
İstanbul
Doktor "Göz Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Nesimi Cihan ÜNLÜÇERÇİ'nin Yazıları
► Yenidoğan Sünneti Doç.Dr.Tuncay TAŞ
► Yenidoğan Döneminde Beslenme Dr.Ayşe ZENGIN TURAN
► Bebeklerde Şaşılık Op.Dr.Süleyman Mesut KARAATLI
► Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi Dr.Sibel KILIÇASLAN
► Bebeklerde Uyku Düzeni Dr.Tuna HAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Yenidoğan Bebeklerde Göz Hastalıkları' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Kontakt Lens Tarihi Ağustos 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:42
Top