2007'den Bugüne 88,128 Tavsiye, 27,303 Uzman ve 19,447 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İnfertilite (Kısırlık) ve Tedavisi
MAKALE #5355 © Yazan Dr.Mehmet KOÇ | Yayın Ağustos 2010 | 4,282 Okuyucu
Kızımız Olacak mı?

Çocuk sahibi olmak çiftlerin en büyük özlemidir.Hele onun yumuk yumuk ellerini öpmek, hani varya tarifi olmayan bebek kokusu onu duymak ve onun hassas yumuşacık cildine dokunmak.

Allah, neslimizi devam ettirebilmemiz için çok büyük bir çocuk sevgisini de içimize koymuş.Bu öyle bir sevgi ki onun için kendini feda etmekten bir an bile sakınmayacağın bir sevgi,onun başına kötü bir şey geldiğini düşündüğün de bile gözlerinin dolduğu hayatın anlamsız olduğu bir sevgi.

Çocuk sahibi olamamak erkekleri de üzmekte ama bir kadının hayatta ulaşabileceği en yüksek makam olan anneliğe ulaşamamanın kadın üzerindeki etkisini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

İnfertilite(halk arasında kısırlık) Ya da çocuk sahibi olamama evli çiftlerin yaklaşık yüzde 15 înin yaşadığı bir sorundur.Bunlarda sadece kadına bağlı olanı %30-40,Erkek sperm sayısında sorun olanlar %30 ,%20 lik bir grupta eşlerin her ikisinde de sorun varken hastaların % 15-20 sinde de ne erkek nede kadın da tespit edilebilmiş herhangi bir sorun yoktur.(Açıklanamayan İnfertilite) Oranlar böyle olduğu halde ilk suçlanan kadındır.Ne yazık ki ilk suçlayan da kadındır(erkek tarafındaki kadınlardan gelir ilk suçlamalar ve derecesi de sosyal ve ekonomik duruma göre değişir)

Aslında yoktur ortada suçlanacak bir durum ve kimse ama zordur anlatmak bunu ailelere.Bu durum da diğer hastalıklara benzer ve çeşitli tedavileri olan ve çoğunluklada biraz sabır ile mutlu sonla biten bir film gibidir.

Eşlerin ilk yapması gereken doğru tanı ve teşhis için doktora başvurulması gebeliğe engel durum tesbit edilirse de tedavi seçeneklerinin konuşulması ve ona göre hareket edilmesidir.Eğer sorun eşlerden sadece birinde ise karşı tarafın suçlayıcı yaklaşımdan uzak durması ve sorun olan tarafın ise eziklik mahcubiyet psikolojisine girmemesidir. Gebeliğe engel durum olan tarafın çok fazla alıngan olacağı unutulmamalı onu kıracak davranışlardan kaçınılmalı ancak hayır önemli değil sorun değil gibi sözlerin devamlı tekrarı eşinizde depresyona sebeb olacaktır. Sorun sadece sizin ve eşinizin sorunu ailenizin diğer fertlerinin değil.Onların pozitif yaklaşımlarına amenna ancak olumsuz yaklaşımlar eşlerin yanlış ve gereksiz işlem kararı almalarına aceleci davranmalarına sebeb olabilir.

Bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamıyorsanız sizin bir uzmana gitme vaktiniz gelmiş demektir.Ancak bu süre kadının yaşı 30 dan fazla veya erkekte Ya da kadında daha önceden bir problem varsa 6 -8 ay gibi daha kısa da tutulabilir.
Kariyerde yaparım çocukta çok güzel bir söylem ama bazen geç kalınabiliyor ve şunu unutmayın dünyadaki hiçbir meslek annelikden daha üstün değildir.Birçok hastamda gördüğüm ve bazende çaresiz kaldığımız için uyarmak istedim.30 yaş sonrası yumurta kalitesi ve sayısı azalmakta 35 yaş sonrası ise kalite de ve sayıdaki azalma çok daha belirgin olmakta.Bakmayın televizyonlarda Ya da gazetelerde 40 'ından sonra anne olanların hikayelerine hem gerçekten hikayedir de çok nadir olduğu için televizyona çıkıyor .Çok sık görülse haber olur mu hiç. 40 yaş üstünde gebelik oranı çok az olup 45 yaşından sonra ise çok çok nadirdir.Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.
Erkeklere ait problemlerin çözümü eskiden zorken şu an İCSİ dediğimiz yöntemin de sayesinde ile semen analizinde hiç sperm görülmeyen(azospermik) hastaların bile kendi çocuğuna sahip olma şansı hiç de az değildir.Erkeğe yapılan ameliyatla bulunabilecek birkaç spermden bile gebelik elde edilebilmektedir.

Tek spermin yumurtanın içine yerleştirilmesi(İCSİ)

İnfertilite(kısırlık) tedavisinde tanı çok önemlidir doğru tanı hem zaman hemde para kaybını azaltır bu nedenle bu konunun uzmanı bir doktora başvurulması zaman ve para kaybını azaltacak bazende yanlış Ya da gereksiz tedavileri önleyecektir.
Bir diğer önemli nokta ise sabır bir an önce gebe kalmak istiyorsunuz ancak stres vücudumuzdaki tüm dengeleri alt üst ediyor veya sonuç olumsuz olduğunda ağır depresyon sebeb oluyor.

Çevresel faktörler hem yumurtaya hem de sperme etki eder .Sigara ,alkol,uyuşturucu madde kullanımı,düzensiz yaşam ,yoğun stres,dengesiz beslenme fazla kilo veya aşırı zayıflık da gebe kalma şansını azaltabilir.Çevresel faktörleri düzenlediğimizde gebe kalma şansı da artacaktır.

Üreme tıbbında ki gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerlemekte ve daha önce hiçbir şekilde çocuğu olma şansı olmayan insanlara çocuk sahibi olma şansı vermektedir.İnsanların çocuk sahibi olmalarına katkı yaptığımızda bizde tarifi mümkün olmayan mutluluklar duyuyoruz

Op Dr. Mehmet KOÇ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Tüp Bebek ve Üreme Endokrinolojisi Uzmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İnfertilite (Kısırlık) ve Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Mehmet KOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Mehmet KOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dr.Mehmet KOÇ
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Mehmet KOÇ'un Makaleleri
► İnfertilite(Kısırlık) Dr.Derya Zerrin GÖKAY
► İnfertilite(Kısırlık) Doç.Dr.Esra Ayşin TONGUÇ
► İnfertilite-Kısırlık Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► İnfertilite (Kısırlık) Op.Dr.Müjde KOYUNCU
► Kısırlık (İnfertilite) ve Nedenleri Prof.Dr.Alparslan BAKSU
► Kısırlık (İnfertilite) Nedenleri Dr.H.Yeşim YERÇOK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,447 uzman makalesi arasında 'İnfertilite (Kısırlık) ve Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tüp Bebek Nisan 2011
► Prolaktin Yüksekliği Kasım 2010
► Polikistik Over Ağustos 2010
► Cinsel İstek Bozukluğu Ağustos 2010
► Gebelikde Beslenme Ağustos 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:22
Top