2007'den Bugüne 90,731 Tavsiye, 27,897 Uzman ve 19,785 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismus ve Tedavisi
MAKALE #5520 © Yazan Psk.İlhan BOZKURT | Yayın Eylül 2010 | 5,077 Okuyucu
VAJİNİSMUS VE TEDAVİSİ

Vajinismus veya Vaginismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması ya da cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiyede görülme sıklığı %10 dur.

Vajinismusun Nedenleri

Genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin kötü, acı veren bir deneyim olacağının anlatılması bu sorunun alt yapısını oluşturur. Tecavüz yada kötü cinsel deneyimler, hamile kalma korkusu, doğum korkusu gibi nedenler de vajinismusa neden olabilir. Ayrıca doğum veya jinekolojik ameliyatlar sonrası, büyük üzüntüler ve emzirme (laktasyon) döneminde kadınlarda görülen cinsel istek azalması gibi nedenlerle sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda da vajinismus görülebilir.

Vajinismus sürecinde kadın ve eşinin yaşadıkları

Kadında yukarıda belirtilen bilinçaltı korkular ya da geçmişte öğrenilmiş yanlış bilgiler sonucu vajinal kaslar istemsiz şekilde kasılır. Kadın bu durumdan kurtulmak istediği halde bu kasılmaları engelleyemez. Sorunun ne olduğunu bilmeyen erkek ise bu durumu eşinin kendini istememesi ya da daha önce ilişki yaşadığı ve bunun kendisi tarafından anlaşılmaması için bu şekilde davrandığı gibi yanlış bazı düşünceler geliştirebilir. Erkek kadını ilişkiye zorladığında ya da boşanma gibi tehditler savurduğunda kadının korkusu ve gerginliği daha çok artar, erkeğin bu düşüncesi eşiyle olan iletişimi bozar ve boşanmaya kadar gidebilen daha derin ailevi sorunlara yolaçar. Bilinçli eşler ise bunun tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğunu düşünür ve bir uzmandan yardım alır.

Vajinismusun fizyolojik açıklaması

Vajinismus sorunu olan kadınlarda ilişki sırasında yaşanan korku ve kaygı nedeniyle nefes nefese kalma, kalp atışında hızlanma ile birlikte Pubococcygeus (PC) kası ilişki girişimi sırasında istemsiz olarak kasılır. Bu refleksi kabaca: Aniden göze gelen bir cisim nedeniyle göz kapağının refleks olarak isteğimiz dışında kapanmasına benzetebiliriz. Göz kapağının bu istemsiz hareketini ortadan kaldırmamız mümkün değilken kadın korkusunu yendiği taktirde vajen kaslarını istediği gibi kontrol edebilir. Öyleki kadın aynı vajen kasını idrarını tutarken isteyerek sıkabilir, idrarını boşaltırken de istemli şekilde gevşetebilir. İlerlemiş vajinismus sorunlarında kasılma kadının sadece vajen bölgesinde değil karın, bacak, bel gibi bölgelerinde hatta tüm vucudunda olabilmektedir. Kadının eşi bu durumu “eşim beni üzerinden atıyor” şeklinde tanımlar. Kadındaki bu kasılma sadece ilişki sırasında değil jinokolojik muayene gibi girişimler esnasında da olabilmektedir.

Vajinismus tedavisi

Vajinismus sorunu yaşayan kadın ilk olarak sorunu kendi başına aşmak için çabalar. Kadının bu çabası bazen yıllar boyu devam edebilir. Eşi de bu durumu kanıksadığında 10 yıl boyunca bile çocuk sahibi olamayan, ilişkiye giremeyen çiftler olabilir. Butür çözülmeyen sorunlarda eşler etrafın çocuk yokmu baskılarına çocuğumuz olmuyor şeklinde cevaplar vermeye başlayabilir. Tıbbi destek almak için ise genelde ilk akla gelen kadın doğum uzmanına başvurmaktır. Bilinçli bir kadın doğum uzmanı fiziksel muayenede herhangibir sorun görmezse tedaviyi üslenmek yerine aileyi bir psikoloğa yönlendirir. Eğer bunu yapmaz ve anestezi altında muaynehanede ilişki kurdurma gibi ilkel, onur kırıcı ve hiçbir fayda vermeyen uygulamalar yaparsa bu uygulama kadında travmaya yol açar ve varolan sorunu daha da derinleştirir. Bu tarz uygulamalara maalesef sıklıkla rastlıyoruz. Oysaki vajinismusta ne ilaçların nede anestezinin çözüme bir faydası yoktur. Çözüm psikolog tarafından uygulanacak bilişsel-davranışçı terapi ve sistematik duyarsızlaştırma yöntemi ile sağlanabilir. Psikoloğun uygulayacağı tedavide herhangi bir fiziksel muayene ya da müdahale kesinlikle sözkonusu değildir. Fiziksel muayene gerekiyorsa hasta kadın doğum uzmanına yönlendirilir. Psikolog önce eşleri birlikte görüşmeye alır. Onların sorun hakkındaki düşünce ve bakış açılarını analiz eder. Eşlerde sorunla ilgili yanlış bilgi ve bakış açıları varsa bunlar düzeltilir. Daha sonra kadınla bireysel olarak korkuları üzerine görüşmelere başlanır. Bilişsel hazırlık aşaması tamamalandıktan sonra kadın kendini hazır hissettiğinde kendi kendine yapacağı bazı fiziksel egzersizler, rahatlama egzersizleri sözlü ve gerekirse resimli anlatım yoluyla öğretilir. Kadın verilen ev ödevlerini başarması için cesaretlendirilir. Egzersizlerin bitiminden sonra eşiyle yapacağı çalışmalar anlatılır. Bu aşamada erkek tekrar sürece dahil edilir. Bu uygulamalar sonunda ortalama 5-10 seansta sorun çözülebilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus ve Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İlhan BOZKURT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İlhan BOZKURT'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İlhan BOZKURT Fotoğraf
Psk.İlhan BOZKURT
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İlhan BOZKURT'un Makaleleri
► Vajinismus Tedavisi Psk.Ali BIÇAK
► Vajinismus ve Tedavisi Psk.Aysun DEVRAN
► Vajinismus ve Tedavisi Psk.Eylem AYRANCI
► Hipnozla Vajinismus Tedavisi Psk.Fatih KİRİŞCİ
► Her Yönüyle Vajinismus Tedavisi Psk.Gülüm BACANAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,785 uzman makalesi arasında 'Vajinismus ve Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 46 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kişilik Testleri Eylül 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:51
Top