2007'den Bugüne 89,417 Tavsiye, 27,587 Uzman ve 19,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Burun Estetiğinde Yeni Trendler
MAKALE #5714 © Yazan Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR | Yayın Ekim 2010 | 5,320 Okuyucu
Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatları tarihten günümüze, toplumların kültürel, felsefi ve sanatsal bakış açılarının farklılığı ile çeşitli değişiklikler ve gelişmeler göstermiştir. Günümüze değin cerrahların yaptığı çalışmalar sayesinde burun estetiği konusunda büyük gelişmeler yaşanmıştır. Son dönemlerde ise yeni tekniklerin gelişmesiyle detaylar çok daha ön plana çıkar olmuştur. Böylelikle başarılı bir burun estetiği kavramı, artık detaylarıyla ve ince nüansların varlığıyla tanımlanmaya başlanmıştır.

Günümüzde başarılı bir burun estetiği ameliyatı artık detaylarda gizlidir diyebiliriz...

Başarılı bir rinoplasti operasyonunda en önemli noktalardan biri burun ucu sınırlarını kontrol altında tutabilmektir. Eskiden beri iyi bir rinoplasti için, burun ucunun daraltılması ve belirginleştirilmesi en önemli hedeflerdendi. Burun ucuna yönelik tekniklerin pek çoğu burun ucunu oluşturan kıkırdaklara dikiş teknikleri uygulamak veya kıkırdakların bir kısmının çıkarılması sonucu mevcut kıkırdaklara yeni şekiller vermek şeklindeydi.

Bu tekniklerin kullanımı özellikle iyileşmeyi takip eden yıllar içerisinde, deforme burun ucunun Daha da belirginleşmesiyle, burnun üst, orta ve alt 1/3' lük kısımları arasındaki oranlarda uyumsuzluğa yol açarak doğal olmayan, burun ucunun fazlaca daraldığı, çimdiklenmiş, mandalla sıkılmış gibi bir burun ucunun oluşmasına sebep olabilmekteydi.

Burunda oluşan bu uyumsuz görüntü burun sınırlarını daha da belirginleştirip, yüze bakan kişide, gözlerde odaklanması gereken tüm dikkati buradan alıp, dengesiz burun ucuna odaklamaktaydı. Bu durum gözlerdeki büyülü etkileyiciliğin yerini dengesiz bir burun ucunun yüze verdiği orantısız bir ifadeye bırakmaktaydı.

Bu durum ne zamana kadar devam etti dersiniz? Tabi ki burun ucu cerrahisindeki son gelişmelerle, üç boyutlu görünümüm mükemmele ulaştığı tekniklerin gelişmesine kadar... Yani bir başka değişle burnun yeniden doğuşuna kadar!..

Peki ideal burun ucunun tarifi neydi ve neler değişti o zaman? İdeal burun ucu yüz üzerinde oluşturduğu hatlar ile öyle bir dengede olmalıdır ki; göz ve yüze ait diğer görünümler içerisinde göze batmamalıdır hiç bir zaman. Burun ucu doğal görünümlü, simetrik, uygun uzunluk ve yükseklikte olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında cerrahın öncelikli hedefi; profilden hoş görünümlü, önden bakışta ise mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla birlikte, ışığın burun ucu ve burun sırtı arasında ortaya çıkardığı gölgelenmelerin görünüme kattığı mükemmelliği yakalamak olmalıdır artık!

Bir cerrah için profilden iki boyutlu planda hoş bir görüntü elde etmek, önden üç boyutlu güzel bir burun ortaya çıkarmaktan çok daha kolaydır. Dolayısıyla rinoplastideki bu son gelişmelere kadar burun estetiği operasyonu geçirmiş kişiler profil görüntülerinden genellikle memnunken önden görünümlerinde bir çok eksiklik görebilmekteydiler...
Yandan görünümde oluşabilecek hatalar daha affedici olsa da önden görünümde ortaya çıkabilecek eksiklikler çok daha acımasız olmaktadır. Bu eksiklikler sıklıkla çimdiklenmiş, mandalla sıkılmış burun ucu görünümü, burun orta kısmında kemerli görünüm, burun yan duvarında çimdiklenmiş görünüm ya da doğal görünümü olmayan asimetrik burun ucu görüntüsü gibi kabul edilemez biçimler ortaya çıkarabilmekteydi önceki teknikler.

Rinoplastide tatminkâr sonuç elde edebilmek için gerekli hünerlerden en önemlilerinden biri de burnun dışındaki kontür ile burnu oluşturan anatomik yapı arasındaki ilişkiyi anlayabilme yeteneğidir. Bu yetenek cerraha doğal görünümlü mükemmel bir burun ucu oluşturup üç boyutlu planlayıp oluşturabilme başarısını sağlar.

Profilden görünüm ne kadar iyi olursa olsun önden görünüm uyumsuz ve düzensiz olursa hastanın tatmin olması imkânsızdır. Maalesef önden arzu edilen görünümde başarıya ulaşabilmek hem daha zor, hem de yandan görünüme göre oluşabilecek hatalar daha az affedicidir.

Bunu zaman içerisinde fark eden cerrahlar yeni birçok teknikle burnun yeniden doğuşuna şahit oldular ve üç boyutlu önden görünümü en mükemmel burnu nasıl yapabiliriz in çalışmalarının sonuçlarını çoktan aldılar bile!

Burun ucu cerrahisindeki bu son gelişmeler daha önce yaşanmış bu sorunları tamamen ortadan kaldıracak gibi görünüyor.


Burun şekillendirirken sadece estetiğini değil fonksiyonlarını da düşünmek gerekiyor. Modern tıp burnu sadece estetik yönü ile değil fonksiyonları ile birlikte değerlendiriyor.2010 girerken artık burun güzelliği adına fonksiyonları feda edilmiyor. Burun estetik ameliyatlarında burun içi ve dışı birlikte değerlendirilip tüm sorunlar aynı anda çözülüyor.
2010 da bence burun estetik ameliyatlarındaki son nokta FONKSİYON VE ESTETİĞİN dengesini tutturmak. Her biri için diğerinden taviz vermemek.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiğinde Yeni Trendler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süreyya ŞENELDİR Fotoğraf
Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Süreyya ŞENELDİR'in Makaleleri
► Burun Estetiğinde Son Trendler Op.Dr.Defne ERKARA
► Burun Estetiğinde Son Trendler Op.Dr.Bahadır BAYKAL
► Burun Estetiğinde Bilinmesi Gerekenler Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM
► Estetik Cerrahide Yeni Trendler ve Yaz Öncesi Estetik Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Burun Ameliyatlarında Yeni Yöntemler Op.Dr.Ahmet ŞİRİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,641 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiğinde Yeni Trendler' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:32
Top