2007'den Bugüne 89,667 Tavsiye, 27,642 Uzman ve 19,668 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kişiliğimizin Farkında Olmak
MAKALE #6039 © Yazan Psk.Dnş.M. Burak OLGUN | Yayın Kasım 2010 | 4,238 Okuyucu
Yeryüzünde iki çeşit insan vardır. Birlikte yaşadıkları insanlara hayatı hoş edenler, birlikte yaşadıkları insanlara hayatı zehir edenler. Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür, biri de doğmamıştır der bir Çin Atasözü.
Hayatımıza yön veren ve anlamlandıran en önemli olgulardan biridir kişiliğimiz. Peki kaçımız kişiliğimizin farkındayız? Bu sorunun cevabını belki de şuan okuyan sen biliyorsundur. Belki de bildiğini zannediyorsundur. O halde hadi birlikte göz atalım. Eğer biliyorsan hatırlamış ve pekiştirmiş olursun. Yok bilmiyorsan kişiliğini keşfetmek adına eline büyük bir fırsat geçti. Hemen değerlendirmeye ve sevdiklerinin de yararlanmasına çalışabilirsin. Her bir kişilik bir çok özelliklere sahip. Ama biz bu özelliklerin sadece bazılarına değineceğiz.
İlk kişiliğimiz mükemmeliyetçi kişilik;
O işleri her zaman doğru yapmaya çaba sarf eder. Örnek davranışlar sergiler. Kolay kolay yanlış yapmaz. Bir hata bulma uzmanıdır. Hata bulma derken başkalarının kusurlarını arama anlamında değildir. Kendi yaptığı işinin en güzel şekilde olması için detaylara dikkat eder ve hataya tahammülü yoktur. Yaptığı her işi en iyi şekilde yapar. Odasında her şey yerli yerinde olmalıdır. O bir idealisttir. Büyük hayalleri ve o hayallere ulaşmak için bitmez tükenmez bir sabrı ve devam etme cesareti vardır. Başarısızlık onu yıldıramaz. Yıldırmadığı gibi yüreklendirirde. Çünkü o başarısızlığında başarıya giden yolda bir adım olduğunun farkındadır.
İkinci kişiliğimiz Yardımseverdir.
Çok duygusal ve romantiktir. O yüzden insanlardaki duygusal değişimi çok hızlı bir şekilde anlar. Fedakar, yardımsever ve cömert davranışları sempatiyle karşılanır. Ama dikkat, aniden patlayabilir. Çevresindekileri taktir eder ve yüreklendirir. Bir o kadarda çevresinden taktir ve onay ister.O bir iletişim dehasıdır.
Üçüncü kişilik ise Gözlemcidir.
Herhangi bir konuda harekete geçmeden önce detaylı bilgi toplar. Analiz yeteneği güçlüdür ve karşısına çıkabilecek ihtimalleri hesap eder. Çok kitap okur, araştırma yapar. Yalnızlığı sever. Özel alanına girilmesinden pek hoşlanmaz. Zamanı, kaynakları ve enerjisi çok değerlidir. O bir karizmadır ve insanların kendisini model almasını ister.
Dördüncü kişilik Başarılıdır.
En iyi olmak için çok çalışır. Mükemmeliyetçi kişilikle benzer yönleri çoktur. İmaja çok dikkat eder. Onun için dış görünüş ve karizma çok önemlidir. Rekabete açık, pozitif odaklı ve risk alabilen bir yapısı vardır. Başarılarıyla fark edilmek ve takdir görmek ister. Hızlı ve pratiktir. O doğal bir motivatördür.
Beşinci kişilik Kuşkucudur.
Güvenilir ve sadıktır. Yapacağı işlerde yaş tahtaya basmaz. Kendini en kötü ihtimale göre hazırlar. Muhtemel tuzakları hemen fark eder. Yapacağı işlerde karşılaştığı mazeretler ve tutarsızlık canını sıkar. O bir tedbir abidesidir.
Diğer kişilik Ehlikeyiftir.
Hayat felsefesi acıdan uzaklaşmak ve zevke olabildiğince yaklaşmaktır. Geçmişe değil geleceğe odaklanır. Her ne kadar sorumluluktan kaçar gibi görünse de proje üretim fabrikasıdır. Keyif ve coşku verecek ilginç fikirler üretir. Ama aynı zamanda maymun iştahlıdır. Hayatı dolu dolu yaşar. Çevresindekilere pozitif enerji yayan, esprili ve heyecanlıdır. O bir yerinde duramayandır.
Son kişiliğimiz ise Sıradışıdır.
Özgün, sıra dışı, estetik şeylere yönelir. Sürü psikolojisinden hiç hoşlanmaz. Bağımsız ve yaratıcıdır. Üretken, duyarlı, özgün bir tasarımcılık yönü vardır. Sıra dışı olduğu kadar melankoliktir. Derin duygusal ilişkiler yaşamak ister. Sonuç olarak o bir sanatçıdır.

Peki siz hangi kişiliktesiniz?

M. Burak OLGUN
Nlp Trainer & MCC
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kişiliğimizin Farkında Olmak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.M. Burak OLGUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.M. Burak OLGUN'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.M. Burak OLGUN
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.M. Burak OLGUN'un Yazıları
► Kendini Anlamak ve Farkında Olmak Psk.Canan SAYIOĞLU
► Farkında Ebeveynlik Psk.Damla ARDACOŞKUN
► Duyguların Farkında Olma Psk.Dnş.Özkan KENARLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,668 uzman makalesi arasında 'Kişiliğimizin Farkında Olmak' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bay Dahi: Beyin Eylül 2012
► Başarı Yolculuğu Kasım 2010
► İletişim mi Yetenek mi? Kasım 2010
► Kendini Bilmek Kasım 2010
► Milli Değişim Hareketi Kasım 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:46
Top